Głos znad Niemna – tygodnik w języku polskim wydawany na Białorusi od 3 grudnia 1989; organ prasowy Związku Polaków na Białorusi. Pierwszy numer ukazał się jako dodatek dodatek specjalny do Czerwonego Sztandaru z okazji konferencji założycielskiej Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia im. Adama Mickiewicza w Grodnie. W latach 1990–1991 wychodziło nieregularnie i drukowane było w Polsce. W 1992 wychodziło dwa razy na tydzień, o... Болей »
«Matczyna Piosenka» z Taniewicz, uczestnicy którego daleko słyną z pięknych autentycznym głosów o wyrazistych indywidualnych barwach, uroczyście obchodził XX-lecie swojej działalności. Mimo iż w ostatnich latach członkowie zespołu mieszkają już nie tylko w Taniewiczach, ale w całym obwodzie grodzieńskim, to właśnie tu w niewielkiej wsi rejonu szczuczyńskiego w 1991 r. narodził się pomysł, aby stworzyć zespół ludowy, którego repertuar sk... Болей »
Milicja brutalnie rozpędziła pikietę Związku Polaków. Ludziom wykręcano ręce, darto ubrania, zniszczono flagę polską. – Takiej brutalności w stosunku do Polaków jeszcze nie było – mówią aktywiści ZPB. Болей »
– Polska chce, by jej granica z Białorusią przebiegała pod Mińskiem, a «wielkim działaczom» marzą się Kresy Wschodnie – oświadczył Aleksander Łukaszenko 7 października. Białoruski kierownik ponad 4 godziny odpowiadał na pytania grupy rosyjskich dziennikarzy, którzy przyjechali na zaproszenie Administracji Prezydenta. Łukaszenko optymistycznie zapewniał, że kryzysu na Białorusi nie ma, są jedynie przejściowe trudności, twierdził, że nada... Болей »
Dla Polaków mieszkających na Białorusi pamięć o wydarzeniach sprzed lat nie jest banalnym hołdem tradycji, lecz jest częścią tożsamości, budującej poczucie świadomości narodowej. Jak co roku na Wszystkich Świętych ZPB organizuje objazdy po grobach rodaków, gdzie są składane wieńce, zapalane znicze... Pielęgnowanie pamięci o bohaterskich, choć nieraz tragicznych, losach Polaków, walczących w obronie swej ziemi, wiernych ideałom «Bóg. Hon... Болей »
Na początku grudnia w Grodnie odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi. Na posiedzenie licznie przybyli działacze z terenu. Posiedzenie miało dotyczyć działalności ZPB w okresie czerwiec-listopad 2011r., rozpatrzono na nim jednak aktualne problemy pracy oraz wysłuchano sprawozdania wiceprezesów ZPB, a same obrady stały się dobrą okazją do podsumowania całego roku, który właśnie dobiega końca... Болей »
Spotkanie opłatkowe jest okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju świąt Bożego Narodzenia. Każdego roku w grudniu działacze Związku Polaków na Białorusi spotykają się, aby wspólnie podzielić się opłatkiem. W sobotę 17 grudnia do Grodna, na zaproszenie kierownictwa organizacji, przybyli prezesi i działacze z najliczniejszych i najbardziej aktywnych oddziałów ZPB z całej Białorusi. Болей »
Dziennikarzom coraz trudniej Białoruscy dziennikarze aż 150 razy byli zatrzymywani podczas wykonywania pracy – wynika z raportu Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ), dotyczącego 2011 r Decydujący pływ na rozwój sytuacji mediów na Białorusi w 2011 roku miał kryzys polityczny i gospodarczy w kraju po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 oraz represje wobec opozycji i społeczeństwa obywatelskiego. Болей »
– Wasza historia może być naszym przewodnikiem, może uczyć nas przechodzić przez życie w poszanowaniu prawdy, mądrości, odwagi i umiłowania Ojczyzny – mówił p.o. Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, witając żołnierzy AK oraz Sybiraków z Grodzieńszczyzny Болей »
Andrzej Poczobut wybrał dziennikarstwo, bo chciał się czuć wolny… Teraz za tę wolność grozi mu surowa kara izolacji w murach więziennych: jego krytyczne, ale trzeźwe oceny sytuacji na Białorusi, a także niezłomna postawa jako jednego z najbardziej aktywnych działaczy Związku Polaków na Białorusi wywołały kolejną falę wściekłości u białoruskich władz. Andrzej Poczobut, prezes Rady Naczelnej ZPB, korespondent „Gazety Wyborczej”, został ar... Болей »