![]() |
![]() |
Pod sam koniec listopada, kiedy grudniowy numer był już w druku, wraz z kolegami z „Niwy” pojechałem do szkoły w Orli, gdzie spędziłem kilka przyjemnych godzin podczas zorganizowanego tam III Dnia Kultury Białoruskiej. Najpierw było poetycko i nostalgicznie. Na spotkaniu autorskim swoje wiersze recytowali Mira Łuksza i Jurek Bujniuk. Nasza współpracowniczka przywiozła ze sobą swój najnowszy, pachnący jeszcze farbą drukarską, tomik prozy... Болей »
Nie sprawdziły się zapewnienia naszych polskich przyjaciół (za wielu ich nie mamy, niestety), iż sprawa „Niwy” zostanie przez prokuraturę umorzona. To miało być według nich najbardziej honorowe wyjście z całej tej przykrej sytuacji. Tak się jednak nie stało. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko osobom, które bezpośrednio miały rzekomo dopuścić się „przestępstw gospodarczych” w redakcji przy ul. Zamenhofa 27 w Białymst... Болей »
Od kilku lat zespół redaktorów niniejszej publikacji prowadzi badania terenowe rezydencji Sapiehów w Dubnie na Podlasiu1. W 2008 roku, dzięki uprzejmości kolegów z Uniwersytetu Grodzieńskiego, program badań archeologiczno-architektonicznych nad rezydencjami Sapiehów postanowiliśmy rozszerzyć na teren dzisiejszej Białorusi. Do badań sondażowych wytypowano zespół rezydencjonalny w Czerlonie obwód grodzieński. Czerlona jest małą wsią położ... Болей »
Walka narodu polskiego z hitlerowskim okupantem w latach ostatniej wojny przejawiała się w różnej formie, od spontanicznego zrywu po kierowaną akcję. W zorganizowanej formie prowadziły ją liczne organizacje konspiracyjne mające poparcie, a zarazem zaplecze w szerokich kręgach społeczeństwa. Ruch oporu w Polsce obejmował wszystkie warstwy i klasy społeczne, ludzi o różnych przekonaniach politycznych, dorosłych, młodzież, a nawet dzieci. ... Болей »
Дадзеная публікацыя - гэта дыпломная праца, у якой апісана вёска Чудзін Лунінецкага раёна. Праца была зацьверджана прафесарам Крыніцкім 30 красавіка 1934 года, а на пасяджэнні Сенату, якое адбылося 13 чэрвеня 1934 года, быў прызнаны дыплом за № 1025 Болей »
Zachęceni pozytywnym odbiorem publikacji „Twórczość ludowa, niech się pod strzechą nie chowa!", podjęliśmy wysiłek zorganizowania konferencji, której myślą przewodnią są losy muzyki folklorystycznej i jakie rezultaty daje jej transformacja. Wspólna rozmowa utwierdziła nas w przekonaniu, jak bardzo potrzebne są tego typu spotkania. Różnorodność i bogactwo opinii wciąż pozostawia otwarte drzwi w tym temacie. Nie łatwo będzie je domknąć, u... Болей »
Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach jest głównym koordynatorem działalności kulturalno-oświatowej w Gminie Czyże. Nadrzędnym celem Gminnego Ośrodka Kultury jest stworzenie mieszkańcom gminy możliwości korzystania z różnych form życia kulturalnego. W swojej ofercie programowej GOK oferuje działania, które służą integracji społeczeństwa i adresowane są dla jak najszerszej liczby mieszkańców poprzez uwzględnienie ich oczekiwań Болей »
Czyże, dużą podlaską wieś i będące niegdyś Czyżowskim przysiółkiem niewielkie Łuszczę łączą ze sobą bliskość położenia, wspólna historia i nierzadko również rodzinne związki. Obydwie miejscowości swój dzisiejszy kształt zawdzięczają królewskim postanowieniom sprzed kilkuset lat. Od czasów XVI-wiecznej pomiary włócznej w historii tych strzeleckich i osocznickich wsi często przewijają się imiona królów I Rzeczypospolitej. Zachowało się ni... Болей »
Школа ёсць, ці прынамсі мусіць быць, месцам, дзе фармуецца асабовасць чалавека, у тым ліку і як грамадзяніна, гатовага браць на сябе адказнасць за сваё асяроддзе. Гэтае фармаванне асабовасці рэалізуецца ў межах, вызначаных праграмай адукацыйных дзеянняў, але яшчэ ў большай ступені ў спосабах наладжвання стасункаў трох груп, якія ствараюць школьную супольнасць: вучняў, настаўнікаў, бацькоў. Прынцыповую ролю ў фармаванні гэтых стасункаў а... Болей »
Zygmunt Gloger opublikował artykuł „Dawna ziemia bielska i jej cząstkowa szlachta” w tomie III „Biblioteki Warszawskiej” w 1873 roku. W tym samym roku tekst ten staraniem redakcji „Biblioteki”, wielce zasłużonego czasopisma, ukazał się jako odrębna pozycja, wydrukowana przez Józefa Bergera. Stało się to w dziesięć lat od debiutu prasowego Glogera i w siódmym roku jego ciągłego publikowania artykułów oraz tomików poświęconych głównie zwy... Болей »