![]() |
![]() |
Publikacja niniejsza zawiera referaty wygłoszone na konferencji językoznawczej na temat „Polszczyzna mówiona mieszkańców miast. Metodologia badań", zorganizowanej w dniach 15 i 16 września 2003 roku na Uniwersytecie w Białymstoku. Konferencję przygotowała Pracownia Mowy Mieszkańców Białegostoku działająca w Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego. W konferencji udział wzięli przedstawiciele dwunastu ośrodków naukowych w kraju zwłaszcza... Болей »
W lipcu 1986 r. odbyła się w Białymstoku konferencja poświęcona zróżnicowaniu językowemu Polski północno-wschodniej. Jej pokłosie stanowił zbiór studiów wydany w trzy łata później przez Ossolineum pod tytułem „Polszczyzna północno-wschodnia. Metodologia badań językowych”. Głównym organizatorem wspomnianej konferencji i redaktorem tomu materiałów pokonferencyjnych była prof. Barbara Falińska, niestrudzony badacz gwar Mazowsza i Podlasia,... Болей »
Praca ta w swoim założeniu ma być nie tyle monografią języka autora, ile, na podstawie języka osobniczego, przyczynkiem do dziejów polszczyzny północno-wschodniej. Celem jej ma być dokonanie charakterystyki języka dwóch, reprezentantów pólnocnokresowej polszczyzny przełomu XVII i XVIII w. , z uwzględnieniem cech wynikających z ówczesnej normy ogólnopolskiej, a także cech o charakterze regionalnym. Dodać trzeba, iż chodzi tu o język okre... Болей »
Pragniemy przekazać kilka uwag i wyjaśnień, które mogą Państwu ułatwić lekturę. Zaczniemy od wyrażenia radości, że tom się ukazał, choć jego powstawaniu towarzyszyły emocje. Pięćdziesiąt lat to czas wystarczająco długi, by spojrzeć za siebie, docenić i ocenić trud kadry akademickiej: badawczy, dydaktyczny, organizacyjny. Przypomnieć pokolenia studentów, ważne zdarzenia, relacje towarzyszące kształtowaniu się białostockiego środowiska hi... Болей »
Żyjemy w świecie internetu, w globalnej wiosce. Bezimienni w miastach i wyobcowani w środowiskach wiejskich. Znajomych i rodziną zastępują nam środki masowej komunikacji - telewizja, internet. Zanikają więzi międzyludzkie podtrzymywane jedynie krótkimi esemesowymi komunikatami. Praktycznie ze sobą nie rozmawiamy, tylko wymieniamy informacje. Niecierpliwie dążymy do doskonałości, ścigamy się w pracy, towarzystwie, szkole. W pogoni za suk... Болей »
Wnioski zawarte w tej publikacji nie są rezultatem specjalnie w tym celu przeprowadzonych badań, ale opierają się na wynikach badań publikowanych w ciągu ostatnich 2–3 lat. Tekst ma przede wszystkim pokazać w przeglądowy i usystematyzowany sposób najważniejsze problemy związane z migracjami z Białorusi, Ukrainy i Mołdawii, poczynając od próby określenia ich skali i związanych z tym kontrowersji, głównych kierunków, aż po ich charakter, ... Болей »
Kościół pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku to jeden z najwybitniejszych zabytków modernistycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dzieło to zostało docenione przez liczne grono specjalistów i władze naszego kraju, kiedy 10 grudnia 2018 roku, decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, świątynia została uhonorowana zaszczytnym tytułem Pomnika Historii. Na wyróżnienie tak wysokiej rangi szansę mają tylko em... Болей »
(...) Intencją tej książki jest nie tylko przedstawienie 70-letniej historii liceum i przywołanie wspomnień nauczycieli i uczniów, lecz przede wszystkim zastanowienie się nad siłą oddziaływania tej szkoły, która prawie przez trzydzieści lat była jedyną placówką na północny-wschód od Wisły, kształcącą artystów plastyków i techników tkackich. To właśnie początkowo nauczyciele, a później absolwenci, po ukończeniu studiów, byli zarzewiem ks... Болей »
Выстава ў залах Каралеўскага замка на Вавелі, падрыхтаваная Дзяр-жаўным мастацкім музеем Беларускай Савецкай Сацыялістычнай Рэс-публікі ў Мінску і Дзяржаўнымі зборамі мастацтва на Вавелі, з’ яўляецца паказам найцікавейшае для польскага грамадства часткі калек-цыі мінскага музея — комплексу партрэтаў знамянітых постацяў, якія адыгралі важную ролю ў гісторыі Рэчы Паспалітай. Гэта чарговы плён супрацоўніцтва, якое працягваецца ўжо некалькі... Болей »
Gmina Poświętne - Ojczyzna dla wielu czytelników niniejszego opracowania. Tu urodzili się, pobierali nauki w miejscowych szkołach, założyli rodziny, pracują. Inni stąd właśnie wypłynęli na głębokie wody. I mimo że wielu mieszkańców gminy rozsianych jest po świecie, to jednak prawie zawsze wracają. Wracają też mieszkańcy gminy Poświętne do swojej historii. Ale czym są te powroty? Zazwyczaj poszukiwaniem, wertowaniem informacji, które zac... Болей »