Postać Józefa Bobrykowicza ma charakter wyjątkowy, ponieważ był on pierwszym biskupem białoruskim. Władyka nie był biernym obserwatorem wielkich wydarzeń w pierwszej połowie XVII w., ale sam w istotny sposób kreował ówczesną rzeczywistość. Bobrykowicz jako mnich i archimandryta wileńskiego monasteru Św. Ducha, nauczyciel i rektor tamtejszej szkoły brackiej, biskup białoruski posiadał duże możliwości oddziaływania na sytuację wyznaniową ... Болей »
Autorzy publikacji w przestępny a jednocześnie niepozbawiony walorów naukowy sposób poddają analizie zachowany zbiór rysunków Józefa Ignacego Krasickiego i podejmują próbę rekonstrukcji ich powstania. Owe rysunki pozwalają podpatrzeć tajniki warsztatu dziewiętnastowiecznego pisarza wychowanego w tradycji romantycznej, utrwalającego na papierze obserwacje otaczającego świata. (opis: www.kubon-sagner.de) Болей »
Książki mają swoje losy i ta jest potwierdzeniem tej maksymy. W pierwszej wersji była gotowa w 1972 r. Maszynopis znalazł się w wydawnictwie, a fragmenty opublikowałem w tygodniku „Kultura”. Był to błąd. Publikowane fragmenty wywołały bowiem zainteresowanie czynników politycznych, czego rezultatem było polecenie dla wydawnictwa, by rozwiązało umowę. Jednym z cenniejszych dokumentów mojego prywatnego archiwum jest list dyrektora wydawnic... Болей »
Nazwałem siebie socjalistą w roku 1884-ym. Mówię — nazwałem, bo nie oznaczało to wcale nabycia niezłomnych i utrwalonych przekonań o słuszności idei socjalistycznej. Byłem wówczas w gimnazjum wileńskiem, należałem cło kółka "Spójnia", zawiązanego kilka lat przedtem i razem ze swymi kolegami uległem modzie socjalistycznej, którą nam przywieźli starsi koledzy, studenci uniwersytetu petersburskiego. Otwarcie wyznaję, że było to modą, bo in... Болей »
Czasy Sejmu Czteroletniego i insurekcji kościuszkowskiej w polskim Oświeceniu to na pewno dwa okresy najintensywniejszych prac propagandowych w kształtowaniu opinii publicznej. Świadczą o tym chociażby same liczby wydawanych wówczas druków ulotnych i broszur. W latach Sejmu wydrukowano jak oszacować można ponad 3500 tekstów. W ciągu tylko siedmiu miesięcy działań insurekcyjnych zapewne około 1000, z czego ponad 800 zostało odnalezionych... Болей »
W burzliwych dziejach Podlasia, żadna instytucja nie okazała się tak trwała jak parafia. W ciągu wieków zmieniły się podziały administracyjne województw, powiatów, i gmin, zmienia się nawet przynależność państwowa tych ziem, przemianom ulegały prowincje kościelne i diecezje, a parafie trwały i pozostały nadal, ciągle żywymi wspólnotami o charakterze religijnym, społecznym, kulturalnym, a nawet administracyjnym. W XVI wieku parafie stano... Болей »
Ostatnie dwie dekady z całą pewnością charakteryzuje niespotykany wcześniej w polskiej historiografii rozwój badań regionalnych, o czym świadczą, pojawiające się na krajowym rynku wydawniczym każdego roku, setki monografii i studiów historycznych, prezentowanych w przeróżnych formach edytorskich [...] Nie ulega wątpliwości, że odpowiadają one na widoczne zapotrzebowanie społeczne mieszkańców miast, miasteczek i wsi, chcących poznać już ... Болей »
Niniejszy tom (...) jest pokłosiem pierwszej konferencji historycznej „Juchnowieckie szepty o historii” zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym, na której wystąpiło sześciu prelegentów, prezentujących badania dotyczące zarówno ziemi juchnowieckiej jak i całego regionu podlaskiego. Mimo różnic na polu badawczym, czy to w zakresie preferowanych na co dzień dziedzin historii, czy epok, łączy ich wspólny mian... Болей »
Fragmenty kafli, które posłużyły za kanwę opowieści o dziejach supraskiego monasteru Zwiastowania, są ważnymi, choć niewystarczająco do tej pory wykorzystanymi, źródłami wiedzy o supraskim klasztorze. Ze względu na swoją specyfikę dopełniają one naszą wiedzę i wyobraźnię o tym miejscu i jego roli w dziejach Rzeczypospolitej. Inwentarz bazyliańskiego klasztoru supraskiego z 24 grudnia 1829 roku opisuje poszczególne pomieszczenia w klaszt... Болей »
Пасля доўгага перадкаляднага посту скаромная ежа на святочным стале і гарэлка ў пэўнай ступені падкрэслівалі ўрачыстасць застолля і яго значнасць. 3 гэтага ж дня, вечарам, пачыналі хадзіць калядоўшчыкі з абрадамі слаўлення і добрых зычэнняў гаспадарам і членам іх сямей. 3 незапамятных часоў хаджэнням калядоўшчыкаў і абыходам імі гаспадарчых падвор'яў у народзе надаецца магічны сэнс. Праз падобныя рытуалы, як лічылі нашы продкі, можна за... Болей »