Popularnonaukowa książka autorstwa M. Markowskiego i M. Tomkiela "Bielsk 1915. Zapomniana bitwa" wzbogaca wiedzę o militarnych i społecznych wydarzeniach z okresu I wojny światowej na Podlasiu. Temat ten wciąż pozostaje białą plamą i wymaga intensywnych badań. Książka oprócz nowych ustaleń faktograficznych i archiwalnych pełna jest opisów skonstruowanych na podstawie badań terenowych uwzględniających zapomniane cmentarze odnalezione prz... Болей »
W strategii rozwoju województwa podlaskiego Bielsk Podlaski został uznany za trzeci - po Łomży i Suwałkach ośrodek subregionalny. O liczącym 26 tysięcy mieszkańców Bielsku często mówi się, że to najdynamiczniej rozwijające się miasto południowej części województwa podlaskiego. Bielsk w miarę skutecznie poradził sobie z transformacją po 1989 roku i w zasadzie obecnie nie ma większych problemów z brakiem miejsc pracy. Powstały duże i znan... Болей »
Piękni ludzie w pięknym mieście tworzą piękną sztukę. Możemy się o tym przekonać oglądając niniejszy album. Zaprezentowano w nim dzieła artystów związanych z Bielskiem Podlaskim, dynamicznie rozwijającym się miastem leżącym w uroczym miejscu świata, u wrót Puszczy Białowieskiej. Miastem o bogatej przeszłości, dumnej teraźniejszości i obiecującej przyszłości. Wystarczy spojrzeć w niebo nad Bielskiem, by dostrzec skrupulatnie odmierzający... Болей »
Bielsk Podlaski leży w południowej części województwa białostockiego nad rzeką Białą. Odległość z Bielska Podlaskiego (od ratusza) do najbliżej położonych miast wynosi: do Brańska — 25 km, do Hajnówki — 26 km. Na równinnych, lekko falistych obszarach ziemi bielskiej gleba utrzymuje wszędzie równomierną ilość wilgoci i ciepła. Opady roczne wynoszą od 550 do 650 mm. Rzeki płyną wolno i nie tworzą głębokich koryt. Bielsk Podlaski leży na t... Болей »
Album niniejszy jest jakby ikoną dawnego Bielska. Ikona jest bowiem oknem ku wieczności; dawne fotografie uwieczniają nam natomiast obraz miasta sprzed lat. Najwięcej widzimy na nich domów: parterowych lub jednopiętrowych, najczęściej drewnianych. Bo takim Bielsk był od wieków. Болей »
Publikacja o charakterze katalogowym zawiera ponad 80 fotografii ze zbiorów Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz obszerny wstęp historyczny o bielskich atelier. W części katalogowej znajdziemy ujęcia miasta i jego mieszkańców z końca XIX i początku XX wieku wykonane przez miejscowych mistrzów fotografii: F. Golcmana, M. Juraszajtis, J. Zydrańskiego oraz fotografów z okresu międzywojennego takich jak Z... Болей »
Miasto, wieś rodzinna — ta mała ojczyzna pozostaje na zawsze najbliższym, najdroższym miejscem na ziemi. Urodziłem się, spędziłem lata szkolne i młodość w Bielsku Podlaskim, tu zawiązały się pierwsze najtrwalsze przyjaźnie, pierwsze uczucia. Ileż radosnych błogich wspomnień wiąże się z latami dzieciństwa, młodości, z kolegami, sąsiadami. Z wieczornymi przechadzkami na przedmieścia, pływaniem w Białce, wyprawami do pobliskich lasów na gr... Болей »
«Bielski Almanach Historyczny» — pismo o historii i kulturze Bielska Podlaskiego oraz okolic. Kierowane jest do szerokiego grona osób zainteresowanych tematyką. Ma popularyzować wiedzę, ale i być miejscem prezentowania wyników nowych badań oraz źródeł historycznych. Preferujemy opracowania o rzetelnym warsztacie naukowym, z przypisami umożliwiającymi dotarcie do źródeł i weryfikowania przekazanej wiedzy. Czasopismo w cyklu rocznym wydaj... Болей »
Tegoroczne wydawnictwo w sposób szczególny akcentuje jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii miasta – akcję likwidacyjną mieszkańców Bielska Podlaskiego z 15 lipca 1943 roku, jakiej dopuścili się niemieccy okupanci w okresie drugiej wojny światowej. „Ten numer jest rozbudowany o temat poruszający dla naszych mieszkańców. W tym roku, 15 lipca obchodzimy 75. rocznicę tragedii, jaka dotknęła nasz gród w roku 1943, gdzie zginęło tra... Болей »
Pomysł na regionalne pismo ukierunkowane na historię i kulturę Bielska Podlaskiego i okolic zrodził się już dawno. Jednak dopiero aktywność grupy skupionej w Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej pozwoliła na jego realizację, w postaci Bielskiego Almanachu Historycznego (BAH). Nie należy traktować tego sygnalnego numeru za formę już utrwaloną. Szukamy formuły, która możliwie najlepiej połączy popularyzację przeszłości, z oczekiwa... Болей »