W kolejnym tomie serii „Harcerskim tropem..” ukazujemy naszą współpracę z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białymstoku. Harcerze w swoich działaniach wielokrotnie przejawiali miłość do Ojczyzny i odpowiedzialność patriotyczną. Białostoccy harcerze uczestniczyli w walkach I wojny światowej, rozbrajali zaborców, wstępowali do Legionów Piłsudskiego, walczyli u boku Marszałka. Dwadzieścia lat później brali udział w działaniach Pogotowia Harcer... Болей »
Profesor Stanisław Herbst zajmował się dziejami wojskowymi powstania kościuszkowskiego na przestrzeni bez mała 50 lat, zmierzając do przygotowania jego syntezy. Pracę w tym kierunku zapoczątkował już jako uczeń szkoły średniej. Rozpoczął od prostych rekonstrukcji wydarzeń, a kończył syntezami podokresów i całości, opartymi na głębokich przemyśleniach. Sama rozpiętość półwieczna spowodowała, iż w dorobku Profesora znajdujemy zarówno jedn... Болей »
Walerian Bujnowski (1898-1975) ekonomista i regionalista a także historyk, geograf, podróżnik, nauczyciel i przewodnik turystyczny. Wywodził się z ziemi sokolskiej. Skończył gimnazjum św. Katarzyny w Petersburgu (1917) oraz Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie (1930). Na pracę dyplomową wybrał temat: monografia powiatu sokolskiego. W latach 30-ch rozbudował ją znacznie i wydał drukiem w 1939 roku, ale nakład się spalił we wrześniu podczas... Болей »
Wypuskajučy ŭ świet knižycu pad nazowam „Z historyi Apolohietyki Chryšcijanskaj“, musimo dać niekulki stoŭ wyjaśnieńnia. Prahladajučy hetu knižycu, čytač napeŭna źwiernie swaju ŭwahu pradusim na widawočnyja pachiby ŭ padziele źmiestu jaje. Woś-ža, zhadžajučysia z hetym, musimo adznačyć, što winy tut niama ani z boku pawažanaha aŭtara, ani z boku redakcyi. Sprawa ŭ tym, što naša knižyca ŭ pieršych dniach swaich naradzinaŭ mieła być achry... Болей »
9 sierpnia 1925 roku o godz. 4.45 w bloku kolejowym koło dworca PKP we Wrześni woj. poznańskie przyszedłem na świat... w czepku. Ojciec Kresowiak był tam lekarzem kolejowym. Matka Krakowianka była nauczycielką w m. Prużanie, gdzie w 1923 r. poznała mego ojca, wówczas lekarza wojskowego zatrudnionego na etacie cywilnym w 8 batalionie szkolnym Wojska Polskiego stacjonującym w Berezie Kartuzkiej, którego dowódca kpt. Nowak "wypędzał z mózg... Болей »
Miał ten sokratesowy esej trafić do garnca z innymi esejami, tworząc zbiór porządkowany tytułem „Etos i etnos..." wydany w 2001 r. przez Oficynę Wydawniczą „Stopka". Ale nie dał się wcisnąć między inne. Mało, zapoczątkował nową serię stępkowych książek zatytułowaną „Zaczepki", która, jeśli dobrze pójdzie, może liczyć na kilkanaście tomów, ściślej tomików o nietypowym formacie. Nietypowy też będzie sposób doboru i ujmowania tematów. Na b... Болей »
Saga rodu Słonimskich. Wielki uczony, Chaim Zelig Słonimski. (...) Urodził się 10 marca 1810 roku w Białymstoku. W młodości otrzymał tradycyjne żydowskie wykształcenie religijne, uczył się w chederze i jeszybocie. Od dzieciństwa zdradzał ogromny talent matematyczny, a w Talmudzie zwracał uwagę przede wszystkim na fragmenty poświęcone astronomii i matematyce. Z okresu białostockiego datuje się anegdota, trochę inaczej przytaczana we wspo... Болей »
Żołnierze Wehrmachtu kazali jeńcom położyć się na ziemi i pod groźbą śmierci zabronili podnoszenia się. Niedługo później wystraszone przez Niemców konie przebiegły przez plac i stratowały setki Polaków. Tych, którzy próbowali uciekać, dosięgnął ogień z karabinów maszynowych... Болей »
Literatura — to Ojczyzna. Dla prawdziwego twórcy nie ma różnicy między ideałem narodowym a literackim. My traktujemy go jako najważniejsze literackie wyzwanie. Przybliżamy ten ideał — nie osiągnięty i nieosiągalny — akcjami obywatelskimi i aktami twórczymi. Tak rozpoczyna się manifest literacki „Tutejszych”, nieformalnej grupy literackiej powstałej na Białorusi gdzieś w okolicach roku 1987. W kontekście literatury polskiej takie wyznani... Болей »
Czułam się trochę jak porcelanowa lalka, która porusza się wraz z muzyką wytwarzaną przez mechanizm pozytywki. Idąca przede mną dziewczyna, o nieskazitelnej cerze i w niemalże teatralnym makijażu, również miała mechaniczne ruchy. Ubrana w starodawną, pełną koronek suknię, w ruchach przypominała zbyt sztywną tancerkę, która dopiero uczy się nowych kroków. Wędrowałyśmy razem wśród tysiąca sztucznych dźwięków, wydawanych przez setki urządz... Болей »