Другі том альманаху Metricana працягвае запачаткаваную ў 2001 годзе традыцыю навуковага выдання, прысвечанага ўнікальнаму корпусу крыніцаў па гісторыі нашага рэгіёну Еўропы - Метрыцы Вялікага Княства Літоўскага. З гэтага тому Metricana выходзіць у свет як міжнароднае выданне. Болей »
Wiek XVII był okresem istotnych rozstrzygnięć w sprawach Kościoła prawosławnego. Siedemnastowieczne dzieje Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej są w znacznym stopniu znane a ostatnie lata przyniosły wiele cennych opracowań historycznych. W niewielkim stopniu wiemy o postawie społeczeństwa ruskiego wobec zachodzących polityczno-religijnych zmian w kraju i zagranicą. Problematyka dotyczy różnych grup społecznych: duchowieństwa, magnater... Болей »
Tereny Sejneńszczyzny zamieszkałe były w średniowieczu przez Jaćwingów. Po upadku Jaćwieży w XIII w. kraina uległa prawie całkowitemu wyludnieniu i pokryta została puszczą. Najstarsza wzmianka źródłowa tego terenu pochodzi z opisu sporządzonego ok.1385 r. szlaku prowadzącego z dzisiejszego Giżycka do Merecza przez teren obecnego powiatu sejneńskiego i przeprawę przez rzekę Sejnę. Sejny są drugim miastem na terenie Sejneńszczyzny, powsta... Болей »
Położone na wyniosłym brzegu rzeki Rospudy Raczki, należą do najstarszych miejscowości na Suwlaszczyźnie. Swoja nazwę i powstanie zawdzięczają Stanisławowi Raczkowiczowi, który w 1514 r. został właścicielem tych ziem. Raczki powstały w dogodnym miejscu, na pograniczu Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus Książęcych, przy starym szlaku handlowym z Grodna do Królewca. Na przestrzeni dziejów to korzystne położenie wiele razy stymulowało ro... Болей »
Józef Jaroszewicz był magistrem prawa, profesorem Uniwersytetu Wileńskiego na katedrze prawa litewsko-polskiego, dyplomacji i statystyki, świetnym historykiem Podlasia, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Urodził się w 1793 r. w rodzinie bielszczanina Benedykta Jaroszewicza, tytułującego się prawami szlacheckimi. Od kilku już lat Benedykt pełnił funkcję pisarza bielskich ksiąg radzieckich, a od 1796 r. był pisarzem miejskim sądowym. Oprócz sweg... Болей »
Hajnówka to młode miasto usytuowane w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego na obszarze Zielonych Płuc Polskich. Prawa miejskie otrzymało w 1951 r. To miejsce, które na przestrzeni ostatnich lat diametralnie zmieniło swoje oblicze - zyskało nową sieć dróg, nową infrastrukturę rekreacyjno-sportową, a także szansę na to, by z czasem stać się ośrodkiem turystycznym. Perspektywę rozwoju gospodarczego otwiera położenie miasta ... Болей »
Próżno by dziś szukać wśród pól i łąk między Boćkami, Dubnem a Krasną Wsią założenia dworskiego w którym jeszcze ponad sto lat temu tętniło życie. Pozostało po nim ledwie kilka skupisk kamieni porośniętych trawą i krzewami. Uważny obserwator może znaleźć jeszcze gruz, ułamki szkła, kafli i naczyń glinianych rozsianych na polach. Pomimo to w trakcie prac badawczych prowadzonych w latach 2005-2009 i 2012 przez Muzeum Podlaskie w Białymsto... Болей »
Wspominając dawne czasy, wróciłem myślą do minionego okresu mojego życia: ciężkiego dzieciństwa, trudnej drogi życiowej, uporu w osiąganiu obranego celu i walki o środki do samodzielnego życia. Starałem się opisać wszystko to, co zapamiętałem, może nic dość szczegółowo, ale przynajmniej najważniejsze wydarzenia. Patrząc obecnie na przeżyte lata, z żalem wspominam te najprzyjemniejsze chwile, które już nic wrócą. Wiele czasu zajęło mi we... Болей »
Chociaż Polska jest obecnie państwem nieomal jednolitym pod względem narodowym i wyznaniowym, Podlasie ze swoją przeszłością można uznać za lokalne centrum wielokulturowości. Od stuleci żyli tu obok siebie muzułmanie, prawosławni, starowiercy, katolicy i żydzi. Każda z tych zbiorowości inaczej rozumie swoje trwanie na tym terenie, różnie ocenia swoje relacje z innymi, te same zdarzenia dla jednych mają wielkie znaczenie, drudzy starają ... Болей »
Pod hasłem „naród" w pracy Jerzego Wiatra znajdujemy definicję: „Naród to historyczne ukształtowana, trwała wspólnota, powstała na gruncie wspólnych losów dziejowych, wspólnej gospodarki towarowej i wspólnych instytucji politycznych, charakteryzująca się istnieniem poczucia państwowego jako podstawowego składnika świadomości grupowej".1 Odnosząc tę definicję do Białorusinów z lat 1905-1922, należy podkreślić słabość jej poszczególn... Болей »