Utrata niepodległego bytu przez naród polski w końcu XVIII. w., będąca przede wszystkim rezultatem agresywnych poczynań państw zaborczych, a także naszej słabości wewnętrznej, nie spowodowała kontrakcji ze strony innych rządów europejskich w obronie państwa polskiego. Nie pogodził się z utratą niepodległości tylko naród. Jego najbardziej patriotyczna i postępowa część, wśród której niemałą rolę odegrali wychowankowie Szkoły Rycerskiej, ... Болей »
Na lata osiemdziesiąte wieku XX przypada stulecie powstania zorganizowanych form polskiego ruchu robotniczego. Od swego ukonstytuowania się w pierwszą partię proletariacką, aż do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., polska awangarda robotnicza określała własny stosunek do najważniejszych wydarzeń politycznych, rozgrywających się na arenie międzynarodowej i ziemiach polskich. Kapitalizm w tym okresie przekształcił się w wyżs... Болей »
Wśród wielu fundacji kościelnych, dokonanych przez Krzysztofa i Aleksandrę z Sobieskich Wiesiołowskich, na szczególną uwagę zasługuje klasztor reguły św. Brygidy w Grodnie, będący największą pobożną realizacją tego małżeństwa. Bezpośrednim bodźcem nakłaniającym do sprowadzenia brygidek z Lublina do Grodna była przedwczesna śmierć ich jedynej, choć adoptowanej córki, Gryzeldy Wodyńskiej w 1634 r. i chęć jej upamiętnienia. W tym celu uzys... Болей »
Problematyka dotycząca rewindykacji terytorialnych Polski na północnym zachodzie w drugiej połowie XIV stulecia i w późniejszych okresach była już przedmiotem rozważań w polskiej historiografii, zarówno dawnej, jak też nowszej. Najczęściej tę kwestię rozpatrywano w kontekście stosunków Polski z jej sąsiadami: Zakonem Krzyżackim oraz Marchią Brandenburską. Należy tu chronologicznie wymienić publikacje: K. Jarochowskiego, S. Nowogrodzkieg... Болей »
Obszary,na których współżyją różnorakie zbiorowości ludzkie, zwykle przykuwają uwagę badaczy szczególnym charakterem procesów i więzi, jakie powstają pomiędzy tymi zbiorowiskami. Konfrontacja z inną społecznością prowadzi bądź do zwiększenia i umocnienia tożsamości własnej grupy, bądź też do zmiany jej kodu kulturowego. Rozwój tych przemian oraz ich skutki najwyraźniej dają się obserwować w przypadku konfrontacji grup narodowych. Wynika... Болей »
W październiku 1946 r. na terenie województwa białostockiego przeprowadzany był spis ludności, z uwzględnieniem narodowości i wyznania. Do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku wpłynęło pismo Ministerstwa Administracji Publicznej z dnia 25 września 1946 r. w sprawie przeprowadzenia spisu, zawierające polecenie, aby dane z województwa zostały przesłane do 31 października 1946 r. Zarządzeniem wojewody, dane z powiatów do Urzędu Wojewódzkiego... Болей »
Zew Itaki - to zbiór reportaży, w którym autor przedstawia m.in. szokujące epizody z życia Andy Warhola, nieznane szczegóły romansu Wassilija Kandińsky'ego ze swoją uczennicą, życiorys człowieka, który we śnie przeczytał Ewangelie, artystyczne credo malarza-rzeźnika, historię chłopca z getta, tropiącego przez pół wieku swojego zdrajcę, idzie śladami ocalałych z czasów pogardy i z nieludzkiej ziemi. Książka jest poświęcona ludziom, którz... Болей »
Wśród wielu problemów 17 września 1939 r., daty symbolizującej początek narodowej martyrologii na wschodzie, wybory do Zgromadzenia Ludowego (Narodowego) Zachodniej Białorusi oraz rola zgromadzenia w procesie aneksji północno-wschodnich ziem Polski należą do tematów ważnych lecz jeszcze niedostatecznie zbadanych i opracowanych. Wybory i decyzje zgromadzenia miały dalekosiężne skutki, to na ich wyniki i decyzje zgromadzeń powoływał si... Болей »
Dla Brańska II wojna światowa rozpoczęła się tragicznie w końcu pierwszego tygodnia walk. 7 września 1939 r., o godz. 17:05 południowo-zachodnia część miasta została zrównana z ziemią po niespodziewanym i niczym nie uzasadnionym ataku hitlerowskiej Luftwaffe (dwa naloty). Zginęło wówczas 15 osób, a rannych było kilkadziesiąt, całkowicie zniszczono zabudowę miasta między Rynkiem a mostem na rzece Nurzec (zamieszkaną przede wszystkim prz... Болей »
Ucztelnica od Niemca uciekaje. - Gnała z więścią przez całe Rowiska babka Harytonicha. Trafiła do chaty Kamińskich. Jedli właśnie obiad. Starych los polskiej nauczycielki, teraz, kiedy własnej doli byli niepewni, ani zięił - ani parzył. Tylko Wasia nie wytrzymał. Cisnął łyżkę, poderwał się i wybiegł na szeroką, wioskową ulicę, zalaną łagodnym wrześniowym słońcem. Болей »