Dzieje ziem nad Narewką sięgają daleko w przeszłość, poświadczają to badania archeologów. Jednak pierwsze informacje o tym obszarze w źródłach pisanych pojawiają się dopiero w XVI wieku, wraz z zagospodarowaniem terenów nad górną Narwią i jej dopływami. Terytorium dzisiejszej gminy Narewki zawiera w swoich granicach kilka, wytworzonych w XVI wieku jednostek administracyjnych i własnościowych. W zachodniej części gminy są to fragmenty da... Болей »
Wasilij Bykow należy do tych pisarzy, którzy konsekwentnie trwają przy problematyce wojennej. Urodził się w 1924 roku na Białorusi. Podczas wojny walczył w szeregach Armii Czerwonej. Pisze od roku 1956. W Polsce ukazały się następujące nowele Bykowa: «Trzecia rakieta» (PIW 1963) oraz «Ballada alpejska » zawierająca opowiadanie tytułowe i nowele: « Pułapka » i «Przeklęte wzgórze » (PIW 1970). Wasilij Byków bohaterów swych ukazuje w pełny... Болей »
Przedstawiany zbiór artykułów powstał w wyniku otwartego seminarium pt. Opcje dla Białorusi, które odbyło się 31 maja 1999 r. w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Wystąpili na nim zaproszeni referenci, w tym Białorusini (zarówno mieszkający w Polsce, jak i goście, którzy specjalnie przyjechali na to spotkanie do Polski). Referaty wygłosili: Aleksander Dobrowolski (poseł do Rady Najwyższej XIII kadencji i wiceprzewodniczący Zjednoczone... Болей »
Materiały przedstawione w publikacji są podsumowaniem zrealizowanego projektu „Dokumentacja i monitoring w zarządzaniu obiektami budownictwa drewnianego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Muzeum Ryfylke”finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych i budżetu Województwa Podlaskiego. <br /><br /><br />  <a href="https://www.muze... Болей »
Autorzy pragną złożyć serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania tej publikacji. W pierwszej kolejności słowa uznania należą się recenzentom niniejszej pracy: dr. Waldemarowi Bukowskiemu z Instytutu Historii im. T. Manteuffla Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr. hab. Andrzejowi Zakrzewskiemu z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich uwagi i sugestie, które w większości zostały uwzględnione, były bardzo rze... Болей »
У кнізе — «Dolinie pełnej losu» — абедзьве галоўныя лініі творчасьці Яновіча, акрэсьлім іх троху інакш, чымся дагэтуль, а менавіта: першую — як насьвятленьне драбніцаў сьвету імклівым здогадам і паэтычным словам, а другую — як парадкаваньне загубленага ў сьвеце пачуцьця супольнасьці шляхам дасьледаваньня яго гісторыі і пэрспэктываў, якое не абмяжоўваецца толькі слоўнай інтэрвэнцыяй у яго бытаваньне, дык вось, у «Dolinie pełnej losu» аб... Болей »
Tytuł wystawy przygotowanej w Białostockim Muzeum Wsi, którą uzupełnia prezentowane wydawnictwo, zapożyczony został od Zygmunta Glogera. Jego wydane w 1903 roku Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisty, Bugu i Biebrzy zawieraj ą obraz świata, który bezpowrotnie należy już do przeszłości. Dziś podlaskimi rzekami nie płyną juź komięgi ze zbożem ani tratwy powiązane z kłód sosnowych. Młyny wodne popadły w ruinę, łąki są w wielu miejscach zapuszc... Болей »
Wydanie książki Anny Strońskiej nazywanej pierwszą damą polskiego reportażu. Autorka przez lata pracowała w zespole Polityki, związana była również z Kulturą paryską. Dopóki milczy Ukraina jest zbiorem felietonów napisanych przez Strońską po wielu pobytach na Ukrainie. Książka ta to protest przeciwko lansowanemu w Polsce omijaniu prawdy o przeszłości .Autorka uważa, że powstało państwo, które odegra z pewnością znaczną rolę w przyszłośc... Болей »
Polacy i Niemcy — mimo tragicznej przeszłości — zdołali dokonać wielkiego przełomu psychologicznego i moralnego — zaczynają żyć we wzajemnym zrozumieniu i pojednaniu. Tego doświadczenia nie powinniśmy zachowywać jedynie dla siebie. Ma ono wyjątkową wartość, niestety również z tego względu, iż z podobnymi wyzwaniami konfrontowane są narody „tu i teraz” — żyjące na naszym kontynencie i niedaleko nas. Niemcy mają szczególny powód do reflek... Болей »
Drewniane budownictwo stanowi bez wątpienia jeden z głównych składników dziedzictwa kulturowego Podlasia. Jeszcze pół wieku temu w naszym regionie wznoszono niemal wszystkie budynki z drewna, niezależnie od ich wiejskiej czy też miejskiej lokalizacji. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły w tej dziedzinie całkowitą zmianę - drewno zostało zastąpione przez inne, nowocześniejsze materiały. Obecnie drewniane budynki znikają z naszego krajobr... Болей »