Każdy z nas ma własną biografię i przechowuje w pamięci mnóstwo ważnych ii; mniej ważnych faktów swego życia. Pamięć niezapisana może jednak odejść m zapomnienie już w następnym pokoleniu. Dlatego dziś, posiadając dar pisania, powinniśmy tę pamięć w taki sposób zachowywać. Dawniej pamięć rodowa była kultywowana poprzez przekaz ustny. W długie, liniowe wieczory, przy ciepłym piecu, opowiadano historie własne oraz swoich przodków, powtarz... Болей »
Gdy w czasie I wojny światowej wojska pruskie i austro-węgierskie wdarły się na polskie tereny wchodzące w skład Cesarstwa Rosyjskiego, władze rosyjskie nawoływały do ucieczki przed zbliżającym się frontem. Ich propagandzie uległa głównie ludność prawosławna. Do czerwca 1916 roku z opuszczonych przez wojska rosyjskie zachodnich guberni Cesarstwa Rosyjskiego uciekło na wschód 2 750 000 osób – najwięcej, bo ponad milion, z guberni grodzie... Болей »
Działania wojenne zainicjowane w sierpniu 1914 r. nie dotknęły Białegostoku bezpośrednio, ale konflikt zbrojny i jego skutki od pierwszego dnia były obecne w niemal wszystkich sferach codziennej egzystencji białostoczan. Dnia 17 lipca/l sierpnia 1914 r. białostocki kantor pocztowy przy ul. Aleksandrowskiej odebrał telegram z Petersburga, skierowany do prezydenta miasta Włodzimierza Djakowa, w którym ministrowie wojny, spraw wewnętrznych... Болей »
Publikacja Wielka Wojna poza linią frontu jest pokłosiem konferencji naukowej, która odbyła się 24-25 maja 2012 roku w Tykocinie. Podejmuje ona tematykę dotychczas raczej pomijaną przez badaczy, koncentrujących swą uwagę przeważnie na problematyce militarnej czy polityczno-dyplomatycznej. Zgodnie z tytułem, książka przedstawia wyniki badań dotyczących różnych aspektów tego globalnego konfliktu na szeroko rozumianych „tyłach". Na plan pi... Болей »
Podróżowanie jest w opozycji do uładzonej codzienności. Wywołuje emocje, kusi przygodą, zaspokaja ciekawość świata i chęć przeżycia czegoś nowego. I wcale nie trzeba wyjeżdżać w najdalsze, egzotyczne strony, żeby zobaczyć ekscytujące miejsca i poznać wyjątkowych ludzi. Czasami w niezwykłą podróż można wybrać się wyruszając w okolice bliskie, ale nie do końca wcześniej poznane. Taką właśnie eskapadę pragniemy zaproponować wszystkim, któr... Болей »
Słudzy Watopedzkiej Bogurodzicy, odbierającej cześć w Ujkowickim Monasterze ŚwŚw. Cyryla i Metodego, którzy ofiarowali swoje życie, by stać na straży wiary, nieść podwig życia mniszego, pracować w Winnicy Przeczystej Bogurodzicy i nieustannie głosić Jej cześć i modlić się za naród chrześcijański, zbawienie swoje i całego świata. Dopomóżcie nam swoją ofiarą rozpocząć budowę świątyni pw. Watopedzkiej Bogurodzicy. Niech to będzie stała for... Болей »
Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydawnictwo poświęcone Wielkiemu Gościńcowi Litewskiemu, będącemu najważniejszym szlakiem handlowym i pocztowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVII i XVIII wieku. Szlak, zwany też Wielkim Traktem Pocztowym lub Wielkim Traktem Warszawa-Wilno łączył stolicę Korony Królestwa Polskiego ze stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i miał wpływ nie tylko na sprawne funkcjonowanie komunikacji w granicach ogromne... Болей »
Sokrat Janowicz pisze po białorusku, w języku swojego dzieciństwa. Urodził się we wrześniu 1936 roku w Krynkach. Krynki, niewielka osada szewców i garbarzy, położona tuż nad dzisiejszą granicą państwa polskiego, chlubi się posiadaniem dawnych praw miejskich. Ojciec Sokrata był szewcem, on sam ukończył najpierw technikum, później filologię białoruską w zaocznym studium nauczycielskim w Białymstoku. W chwili gdy to piszę, zdaje końcowe eg... Болей »
Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza ( ARTYLERIA ) Kazimierz Siemienowicz , Tekst łaciński do druku przygotował oraz tłumaczenia na jęz. polski dokonał Rudolf Niemiec. Redakcję naukową tekstu łacińskiego i tłumaczenia przeprowadził oraz wstęp i komentarz opracował Tadeusz Nowak. Książka w nakładzie zaledwie 1250 egzemplarzy.Uznawana za najwybitniejszą polską pracę dot. techniki wojennej okresu przedrozbiorowego.Oryginał wydany po ła... Болей »
Zapraszamy Państwa do malowniczej krainy na Podlasiu, krainy wielokulturowej, gdzie oprócz katolików i prawosławnych, mieszkali dawniej Żydzi. Zapraszamy do miejsc, gdzie usłyszeć można gwarę ukraińską i czasem białoruską, gdzie przeszłość miesza się ze współczesnością, a to wszystko otulone jest przepięknym krajobrazem, ciekawymi zabytkami, czystym powietrzem i dziką roślinnością. Zapraszamy Państwa do miejsc oddalonych od hałaśliwej c... Болей »