Po pierwszej wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości białostocki ruch esperancki , którego powstanie datuje się na rok 1910, reaktywował się. Jego najważniejszym osiągnięciem zaraz po wyzwoleniu, bo już 11.06.1919 roku było nadanie imienia Ludwika Zamenhofa ulicy Zielonej. Wszystkie ówczesne , a także późniejsze działania białostockich esperantystów znalazły wsparcie początkowo u Tymczasowego Komitetu Miejskiego, a następnie równie... Болей »
* BORODA KRZYSZTOF, Kultura studencka wczoraj i dziś, czyli jak w mieście uniwersyteckim „bydlić" ongiś wypadało * CZAPIUK ALINA, Polak, Litwin... w szkolnych podręcznikach historii * GUZOWSKI PIOTR, Jeśli nie Oxford to... Cambridge * KAMECKA MAŁGORZATA, „Tylko pospolite i niskie umysły siedzą w domu przytwierdzone do jednego miejsca" O zagranicznej edukacji naszych przodków * KOWALCZYK IZABELA, MAŁYSZKO JAKUB, Tajem... Болей »
Кароткая гісторыя, справачныя даведкі, партнёрскія праекты, турыстычныя шляхі, патрэбныя кантакты і неабходныя адрасы і нумары тэлефонаў - усё гэта можна знайсці ў дадзеным даведніку. Болей »
Michał Kondratiuk urodził się 6 marca 1934 roku we wsi Dubiny koło Hajnówki. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Białymstoku, zwolniony za dobre wyniki w nauce z obowiązującego nakazu pracy, podjął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Filologię rosyjską ukończył w roku 1958, białoruską w 1961, znajdując się w gronie pierwszych absolwentów tego kierunku w Polsce. Болей »
Niniejsza publikacja jest efektem konferencji pt. „Gwary pogranicza pol-sko-ukraińsko-białoruskiego pomostem w dialogu międzykulturowym", która została zorganizowana w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 15 grudnia 2008 roku w Hajnówce. Założeniem konferencji było pokazanie obiektywnej sytuacji gwar między Bugiem a Narwią, związków gwary z osadnictwem, jej obecnej kondycji i potencjalnych zagrożeń. Była ona skie... Болей »
Leżąca na skraju Puszczy Białowieskiej Hajnówka wyewoluowała z datującej się na koniec XVII - początek XVIII wieku osady strażnika puszczańskiego imieniem Hejna lub Haynym, obdarowanego przez Augusta II Sasa uroczyskiem Skrobosławką. Nazwa tego uroczyska wkrótce zmieniła się na Hajnowski Bór, a następnie na Hajnowszczyznę — przez cały XVIII wiek nazwa pojawiała się w aktach bardzo sporadycznie i na stałe zagościła w nich dopiero w końcó... Болей »
Władysław Zin, rodowity hajnowianin, urodzony w 1925 r., przez wszystkie lata był aktywnym uczestnikiem życia społecznego i kulturalnego naszego miasta. Piastował wiele stanowisk kierowniczych, ale pracował także jako instruktor i egzaminator nauki jazdy, był członkiem straży pożarnej, uczestniczył w budowie Soboru Św. Trójcy i jest autorem jej monografii. Jednak przede wszystkim to człowiek doskonale znający historię Hajnówki. Poprzez ... Болей »
Dzieło zmarłego W 1973 r. docenta Jana Perdenii jest gruntownym studium oświetlającym ważny etap w historii problemu kozackiego w dawnej Rzeczpospolitej - okres rządów hetmana Piotra Doroszenki (1665-1676). Wykorzystana przez autora baza źródłowa i literatura przedmiotu jest imponująca, podobnie jak znajomość epoki. Z pełnym poczuciem odpowiedzialności można stwierdzić, że praca wzbogaciła poważnie naszą wiedzę o stosunkach dawnej Rzecz... Болей »
Życie księdza doktora Grzegorza Sosny i matuszki Antoniny niewiele się różni od życia wielu innych duchownych i ich rodzin. Wyróżnia ich jednak ogromne zaangażowanie w badaniach nad dziejami Cerkwi w Polsce, głównie na Podlasiu. Ksiądz Sosna łączy obowiązki duszpasterskie z aktywnością naukową, publicystyczną i społeczną. Imiona o. Grzegorza i matuszki Antoniny wpisały się do historiografii polskiej i białoruskiej, w dzieje parafii, muz... Болей »
W założeniu miała to być monografia od początków Białegostoku po współczesność, uwzględniająca wyniki najnowszych badań, dopuszczająca zarazem odmienność formy i stylu w poszczególnych rozdziałach. Odeszliśmy od wzorca pracy, pisanej wedle wspólnych standardów, przetrawionej starannie i ujednoliconej przez redaktorów, ułożonej na podobieństwo klocków. To miała być pozycja solidna merytorycznie, ale przystępnie napisana, atrakcyjna grafi... Болей »