15 kwietnia 1960 r. Wojewódzkie Archiwum Państwowe przeniosło się do zabytkowego budynku przy Rynku Kościuszki 4, który zajmuje do chwili obecnej, jest to dawna zbrojownia Branickich wzniesiona prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII w. Po pozyskaniu budynku na potrzeby WAP powstały możliwości systematycznego powiększania zasobu, a także skuteczniejszego jego zabezpieczania, opracowywania i udostępniania. Zorganizowano pracownie naukową ... Болей »
Zestawienie pt. Jan Leończuk. Bibliografia za lata 1970-2000 opracowano w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym Książnicy Podlaskiej w Białymstoku w związku z trzydziestą rocznicą debiutu prasowego i pięćdziesiątą rocznicą urodzin jednego z najwybitniejszych poetów ziemi białostockiej. Uwzględniono również publikacje za pierwsze półrocze roku 2001. Przy sporządzaniu niniejszego rejestru dokumentów korzystano z następujących źródeł: Przew... Болей »
W 2010 r. mieszkańcy gminy janowskiej będą obchodzili 300-lecie założenia Janowa. Rocznica ta skłania nas do głębszego poznania jego przeszłości i poszukiwania odpowiedzi na liczne pytania, dotyczące odległych, ale też i bliższych dziejów gminnej osady i okolicznych wsi. Wszak niewiele wiemy o pierwszych osadnikach, o kolonizowaniu dawnych terenów puszczańskich, o życiu i pracy naszych przodków. Pytania o przeszłość można mnożyć, ale do... Болей »
Na pożółkłych stronach starych gazet odnaleźć możemy unikalne opisy białostockiego Jarmarku na św. Jana. To do niedawna ważne wydarzenie w życiu miasta, budziło przez lata zrozumiałe zainteresowanie lokalnej prasy. Niektóre redakcje traktowały temat zdawkowo, ograniczając się do krótkiej informacji o odbywającym się dorocznym targu. Inne wysyłały reporterów, którzy z entuzjazmem relacjonowali panujące na jarmarkach zwyczaje, chłonęli at... Болей »
Jerzy Osiennik nie jest zawodowym fotografikiem. Jego kontakt z fotografią ma charakter sporadyczny i tym samym jest pozbawiony wszelkich podtekstów komercyjnych. Owa okazjonalność fotografowania bywa wymuszona koniecznością osobistej refleksji Jurka nad sytuacjami nadzwyczaj banalnymi i oczywistymi, które jednak w jego spojrzeniu takie banalne i oczywiste nie są i jednocześnie zdają się odsyłać do takiej rzeczywistości, jakiej w żaden ... Болей »
„Był rzeczy polskich miłośnikiem" Tak o prof. Jerzym Wisniefuskim powiedział w mowie pogrzebowej prof. Emanuel Rostworowski i dodał następnie, ie zmarły uczony pasję umiłowania polskich i polsko-litewskich rzeczy połączył „ze znakomitym warsztatem nowoczesnej krytyki naukowej". Tom, który prezentujemy, składa się z artykułów pokazujących wkład ^of. Jerzego Wiśniewskiego w badania dziejów ojczystych, zwłaszcza ziem pólnocno-wschodni... Болей »
Gmina Czyże położona jest na obszarze krainy historycznej zwanej Podlasiem. Na tych terenach nastąpiło zetkniecie się Rusinów i Mazowszan kolonizujących ten obszar od X wieku. Obie narodowości mieszkały i mieszkają obok siebie, z tym że obszar gminy Czyże jest w ponad 90 % zamieszkały przez ludność pochodzenia białoruskiego, wyznania prawosławnego. Болей »
Liceum Ogólnokształcące w Michałowie jest swoistym fenomenem w systemie oświaty na Białostocczyźnie. Istnieje już 70 lat! Po raz pierwszy historię jego powstania opowiedział mi w połowie lat 90. XX w. Mikołaj Hajduk, rodem z Kobylanki, absolwent z pierwszego rocznika tej szkoły, znany publicysta i pisarz. Wyglądało to mniej więcej tak: 1947 r. - wokół mroczna rzeczywistość powojenna, a tu nagle oddolnie pojawia się nowa inicjatywa eduka... Болей »
Ponad sto lat temu rozpoczął się tragiczny okres w dziejach naszych ziem. Przerwanie frontu przez wojska niemieckie podczas I wojny światowej i związana z tym propaganda spowodowały, że setki tysięcy wiernych prawosławnych opuściło swą ojcowiznę i udało się w głąb Rosji. Wielu z nich zostało tam na zawsze. Mocna i niewzruszona wiara pozwoliła naszym przodkom przetrwać ten trudny okres. Ich modlitwy wznoszone przed ikonami, zabranymi ze... Болей »
Tom studiów "Język a tożsamość na pograniczu kultur" otwiera serię wydawniczą "Prace Katedry Kultury Białoruskiej Uniwersytetu w Białymstoku". Jest on dokumentacją międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji naukowej, zorganizowanej przez KKB w 1998 roku. Prezentuje różne poglądy na rolę języka w kształtowaniu się tożsamości jednostki i grupy na różnych pograniczach etniczno-kulturowych: przede wszystkim polsko-białoruskim, a także ... Болей »