Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 2009
Выдавец: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Памеры: 96 s.
ISBN: 978-83-87026-94-3
Катэгорыя: Гісторыя; Культура; Грамадзтва
Copyright © 2009 by Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [4803]
Na pożółkłych stronach starych gazet odnaleźć możemy unikalne opisy białostockiego Jarmarku na św. Jana. To do niedawna ważne wydarzenie w życiu miasta, budziło przez lata zrozumiałe zainteresowanie lokalnej prasy. Niektóre redakcje traktowały temat zdawkowo, ograniczając się do krótkiej informacji o odbywającym się dorocznym targu. Inne wysyłały reporterów, którzy z entuzjazmem relacjonowali panujące na jarmarkach zwyczaje, chłonęli atmosferę, barwy, zapachy, by podzielić się obserwacjami z czytelnikami. Zebrane z dwudziestowiecznej prasy teksty ukazują swoistą historię zmian, jakie przechodziły jarmarki na św. Jana w ostatnim stuleciu. Świętojański jarmark, zwany przez białostoczan jarmarkiem na Jana, przez 260 lat swego istnienia był dla mieszkańców ważnym wydarzeniem gospodarczym i kulturowym. Jego historia sięga 1749 roku, kiedy to miasto przywilejem królewskim króla Augusta III uzyskało prawo organizowania dorocznych imprez targowych. Białystok był w owym czasie typowym miastem rezydencjonalnym, świadczącym różnego rodzaju usługi na rzecz pałacu - rezydencji Branickich. (fragment)
Каталёг: BTH
Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny prezentujący przykłady żelaznych kutych krzyży, umieszczanych masowo w końcu XIX i początku XX wieku w zwieńczeniu przydrożnych i cmentarnych drewnianych krzyży i kapliczek we wschodnim pasie woj. podlaskiego. Były one ważnym elementem architektury drewnianych kapliczek i krzyży, ale też i samoistnym dziełem sztuki kowalskiej. W większości są one zapomniane, pozbawione opieki ulegają zniszcze... Болей »
Książka przedstawia postać oraz dorobek Jakuba Smolskiego wiejskiego fotografa działającego w pierwszej połowie XX wieku. Prezentuje archiwum fotograficzne, które znajduje się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W wydawnictwie tym zajdziemy informacje zdobyte w wyniku badań etnograficznych prowadzonych w latach 1978 – 1981 w nieistniejącej już dzisiaj wsi Łuka. Болей »
W historii fotografii wciąż słabo rozpoznanym fragmentem pozostaje nurt chłopski. Jeszcze mniej wiemy o wiejskich fotografach - aparat fotograficzny był bowiem rzadko używany na wsi. Moda na zdjęcia wykonywane na jarmarkach, targach i odpustach przyszła dopiero w okresie międzywojennym, wraz z upowszechnieniem się taniej i bardziej dostępnej dla mieszkańców wsi fotografii pięciominutowej. Aparat fotograficzny do tego rodzaju zdj... Болей »
Program badawczy "Skórnictwo w tradycyjnej kulturze ludowej Białostocczyzny" wpisany w hasłowe określenie ginących zawodów, miał na celu udokumentować tę cząstkę kultury materialnej naszego regionu, która nieodwracalnie zanika. Wdzięczni jesteśmy wszystkim tym, którzy wsparli nas przy jego realizacji. Trzyletni cykl badawczy przeprowadzony w latach 1994-1996, wymagał sporych nakładów sił i środków. Zapewniło je Ministerstwo Kultury... Болей »