Po raz pierwszy ukazuje się w Białymstoku wydawnictwo Polskie, w którem słów kilka poświęcamy przeszłości naszego miasta, pozostawiając do wydawnictwa obszerniejszego omówienie bardziej poważne tego tematu. Białystok zdaniem kilku wybitniejszych historyków powstał w roku 1320, założony przez Gedymina po podbiciu, zamieszkującego tu wzdłuż rzeki Narwi, plemienia Jadźwingów. Plemię to przestało egzystować, natomiast Podlasie całe zaludnil... Болей »
Wystawa Białystok - oczami kartografa przygotowana przez białostockie Archiwum Państwowe to zbiór, który zobaczyć musi każdy miłośnik, lokalnej historii. Po raz pierwszy możemy zapoznać się z tak, obszernym zbiorem dawnych map i planów naszego miasta, zaprezentowanych w popularnej formie. Cieszyć się należy, iż wystawie towarzyszy również znakomicie przygotowany katalog. Żaden opis, choćby najbardziej plastyczny, nie zastąpi tak wyjątko... Болей »
Powstanie niepodległego państwa polskiego w 1918 r. jest jednym z najdonioślejszych wydarzeń w dziejach Polski. Wśród państw powstałych w tym czasie w Europie Środkowo-Wschodniej nasz kraj należał do największych pod względem obszaru i ludności. Co więcej, Polska reprezentowała wielowiekową tradycję państwową i kulturalną. Jednakże kiedy 10 lutego 1919 roku Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski po 123 latach niewoli narodowej otw... Болей »
Ostatnio obserwuje się wzmożone zainteresowanie starą pocztówką. I to zarówno o tematyce patriotycznej i krajoznawczej, jak i życzeniowej, reklamowej czy też okolicznościowej. Pojawiają się artykuły i książki dotyczące tych tematów, katalogi pocztówek poszczególnych miast oraz opracowania poświęcone sposobom opisu i gromadzenia starej pocztówki. W wielu krajach ukazują się nawet specjalne periodyki w całości poświęcone karcie pocztowej.... Болей »
Białystok był osadą, a potem miastem, pogranicza, bowiem od początku swego istnienia funkcjonował na styku rozmaitych narodowości, religii i kultur. Na Podlasiu od wieków żyły ze sobą w symbiozie, choć nie zawsze łatwej i nie koniecznie harmonijnej, ich przedstawiciele. Obok rdzennych mieszkańców tej ziemi, zasiedlali ją - z różnych przyczyn i powodów, i w różnych okresach - przybysze reprezentujący wiele narodowości i wyznań, m.in. Żyd... Болей »
Początki wolnego słowa na Białostocczyźnie związane z powstaniem Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność". W okresie późniejszym pojawiały się wydawnictwa Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz innych organizacji związkowych. Болей »
Michał Kondratiuk urodził się 6 marca 1934 roku we wsi Dubiny koło Hajnówki. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Białymstoku, zwolniony za dobre wyniki w nauce z obowiązującego nakazu pracy, podjął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Filologię rosyjską ukończył w roku 1958, białoruską w 1961, znajdując się w gronie pierwszych absolwentów tego kierunku w Polsce. Болей »
Niniejsza bibliografia (jak i poprzednia pierwsza część alfabetyczna) powstała w wyniku wielokrotnych poszukiwań źródeł do dziejów prawosławia na terenie Białostocczyzny. Kwerendą objęte zostały wydawnictwa zwarte, w których były publikowane dokumenty, a także opracowania zawierające w swej treści — zarządzenia, postanowienia i informacje. Skorzystano również z organów prasowych cerkiewnych, a także z druków urzędowych zawierających inf... Болей »
Księgi metrykalne służą do ustalenia liczby osiedli i ich mieszkańców, określenia znaczenia gospodarczego miejscowości regionu. Dostarczają również danych o pojawieniu się i znikaniu pewnych rodzin i całych grup ludności, skutkach działań wojennych i epidemii, nazwiskach i imionach występujących na Białostocczyźnie i nie tylko w tym regionie. Akta metrykalne są także cennym źródłem badań o charakterze biograficznym, nad zróżnicowaniem s... Болей »
Niniejsza bibliografia powstała w wyniku wieloletnich poszukiwań źródel do dziejów prawosławia na terenie Białostocczyzny. Kwarendą objęte zostały wydawnictwa zwarte, artykuły i rozprawy z dzieł zbiorowych i czasopism oraz różnych periodyków i druków. Jest to bibliografia jedyna tego rodzaju, składająca się z dwóch części (alfabetycznej i chronologicznej), możliwie kompletna, mimo że przy jej zestawieniu autor nie zastosował selekcji. W... Болей »