Wspomnienia generała armii Afanasija Biełoborodowa dotyczą okresu wojny od walk pod Moskwą aż do wyzwolenia Kłajpedy i Królewca i wyrzucenie hitlerowców z rejonu Gdańska i Gdyni. Autor był uczestnikiem tych walk jako dowódca dywizji. Болей »
Przedstawione w tej książce szkice i artykuły są pionem konferencji naukowej poświęconej polsko-białoruskim związkom literackim i językowym, która odbyła się w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku w dniach 4-5 czerwca 1992 roku. inicjatorem i organizatorem był Instytut Filologii Polskiej z udziałem Zakładu Filologii Wschodniosłowiańskich. Od stuleci współżyją na Kresach Wschodnich różne grupy etniczne tworzące wspólnie kulturę... Болей »
Barbara Goralczuk w wierszach opisujących czas swojego dorastania i młodości, przekazuje nam świat wiejskich pejzaży, zwyczajów i pracy codziennej, świat który odchodzi już bezpowrotnie. Towarzyszy temu zdystansowany namysł nad kondycją ludzką, dziewczęce i kobiece podejście do wymiaru uczuć i pełen poszanowania stosunek do sacrum. Poetka pisze w języku swoich ojców i dziadów, zamieszkujących we wsi Mokre na Podlasiu. Jest to zarazem ję... Болей »
Praca zbiorowa zawierająca teksty artykułów poświęconych szeroko pojętej problematyce zjawisk i przemian kulturowych zachodzących na obszarach pogranicza Europy Wschodniej i Zachodniej w okresie neolitu i początkach epoki brązu. Jest ona prezentacją treści wystąpień wygłoszonych podczas organizowanej przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku międzynarodowej konferencji naukowej pt. "Na rubieży kultur. Badania nad okresem neolitu i wczesnej e... Болей »
Pod koniec lat osiemdziesiątych minionego wieku, polski noblista Czesław Miłosz proroczo pisał, iż „widmo krąży po Europie”, widmo nacjonalizmu. O ile jednak komunizmowi poświęcono wiele tysięcy stron, o tyle nacjonalizm wciąż wymyka się otwartej konfrontacji, jest czymś nieuchwytnym, a nawet wstydliwym, stwierdził dalej Miłosz. Niniejsza publikacja jest skromnym zarysem wiedzy na temat ruchów nacjonalistycznych od ich zarania po czasy ... Болей »
Monografia historyczna Lipska „Nadbiebrzański gród. Dzieje Lipska" powstała w ramach operacji „Lipsk - miasto z historią Publikacja monografii Lipska nad Biebrzą" realizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Lipska w ramach Lokalnej Strategu Rozwoju na lata 2014-2020 dla obszaru Lokalnej Grupy Działania - Fundusz Biebrzański; Cel ogólny 5 Rozwój społeczności lokalnych w oparciu o produkcję, dystrybucję i promocję produktów lokalnych oraz d... Болей »
Autorzy składają serdeczne podziękowania licznemu gronu osób, które udzieliły pomocy przy przygotowaniu do druku pracy Najdawniejsze przywileje królewskiego miasta Bielska z XV i XVI wieku. Recenzentom, prof. dr hab. Janowi Wroniszewskiemu z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. dr hab. Andrzejowi Zakrzewskiemu z Instytutu Historii Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, dziękujemy za cenne uwagi ... Болей »
Kali Pasiejesz bol U czyimści sercy, Czużoj ślazoju Zrosisz śled — Ty, znaczyć, Za żyćcia pamierszy, Cieniem taho, Szto nazyvali c z a ł a vi e k Болей »
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowe Muzeum Sztuki Republiki Białorusi i Fundację Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku. Выстава арганізавана Нацыянальным музеем у Кракаве, Нацыянальным мастацкім музеем Рэспублікі Беларусь і Фондам культурнай спадчыны пры падтрымцы Польскага Інстытута ў Мінску. Exhibition organised by the National Museum in Kraków, the National Art Museum of the ... Болей »
Można się zapytać nieco przewrotnie, dlaczego dopiero teraz odbyła się konferencja: .Rola Narwi w dziejach i współczesności Mazowsza i Podlasia." Przecież o rzece tej pisano już wiele, doceniano jej znaczenie gospodarcze i wojskowe, podziwiano od wieków jej piękno, bogactwo flory i fauny, podróżowano niq, przerzucano mosty nad nurtem, a kiedy pokazał się nieprzyjaciel sypano na brzegach szańce. Tak można długo dowodzić, jak ważne miejsc... Болей »