Publikacja zawiera monografie 12 kościołów klasztorów i kaplic rzymskokatolickich w 9 miejscowościach: Białohruda, Bielica, Ćwiermy, Jelna, Krupowo, Lida, Minojty, Mochowicze, Waszkiewicze. Болей »
Tom zwiera monografie zabytków sakralnych dawnego województwa wileńskiego. Dzisiaj miejscowości, w których znajdują się omówione w tym tomie kościoły i kaplice, wchodzą w skład Litwy i Białorusi. W tomie zamieszczono opracowania zabytków sakralnych z Bachmat, Dubatówki, Gieranon, Gierwiat, Graużyszek, Kiemieliszek, Michaliszek, Niecieczy, Radunia, Różanki, Soł i Węsławinięt. Болей »
Publikacja zawiera monografie kościołów i kaplic cmentarnych w rejonie iwiewskim (Bakszty, Dudy, Gawia, Iwie, Jatołtowicze, Juraciszki, Lipniszki, Łazduny, Urciszki i Zygmunciszki), lidzkim (Berdówka, Kirjanowce), i woronowskim (Trokiele). Болей »
Po klęsce wojny polsko-rosyjskiej w 1792 terytorium Rzeczypospolitej było okupowane przez wojska rosyjskie. Władze konfederacji targowickiej pod dyktando posła rosyjskiego przeprowadziły likwidację dzieła Konstytucji 3 Maja. Wojska rosyjskie dokonywały wielu grabieży, połączonych z represjami politycznymi. Nastąpiło załamanie gospodarcze i finansowe państwa. Upadło siedem największych banków warszawskich, łącznie z domem bankowym Piotra... Болей »
Pochylając się nad niniejszym opracowaniem Jana Minkiewicza, stworzonym we współpracy z Włodzimierzem Kirylukiem, należy mieć na uwadze, że autorzy nie są zawodowymi historykami, ani też dziennikarzami. Są zwykłymi mieszkańcami Kotłów i łączy ich wspólna pasja historyczna oraz chęć utrwalenia dla przyszłych pokoleń wiedzy o historii, kulturze i zwyczajach prawosławnych mieszkańców Podlasia. Jan Minkiewicz wykonał ogromną pracę, polegają... Болей »
Książka о wsi Kożyno, położonej nad rzeką Łoknicą, to praca zespołowa. Jej inicjatorem i najważniejszym autorem jest Andrzej Wawrzeniuk, syn Juliana. Drugim jest Andrzej Wawrzeniuk, syn Piotra, młodszy od niego o całe pokolenie. Miłość do swej małej ojczyzny, determinacja dokumentacyjno-badawcza oraz pasja wydawnicza, doprowadziły do stworzenia tego niezwykłego dzieła. Болей »
Na przedpolu Puszczy Białowieskiej, nad malowniczą doliną górnej Narwi i jej dopływami Rudnią i Malynką rozpostarły się trzy urokliwe wioseczki - Puchły, Soce i Trześcianka. Ich niepowtarzalność to efekt specyficznych uwarunkowań środowiska przyrodniczego, świadomości wielowiekowej historii i przywiązania do tradycji miejscowej ludności. Jednak Kraina Otwartych Okiennic to przede wszystkim oryginalna drewniana architektura domów, zagród... Болей »
"Kraina wątku i osnowy" powstała na terenie dwóch gmin: Janowa i Korycina. Miejscowości te zostały wybrane nieprzypadkowo - mieszka tu i tworzy większość podlaskich tkaczek. Podejmując się realizacji projektu chcieliśmy - jako Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury - ożywić i upowszechnić, a przez to zachować tradycje tkackie w naszym regionie, nie tylko wśród osób dorosłych, ale także wśród młodzieży. W województwie podlaskim aktywnych tk... Болей »
Obalenie w Rosji na początku 1917 r. reżimu carskiego samodzierżawia, a w kilka miesięcy później przejęcie pełni władzy przez proletariat w rezultacie zwycięstwa Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej stworzyło możliwości budowy pierwszego w dziejach państwa socjalistycznego. Tej treści oświadczenie złożył Włodzimierz Lenin na posiedzeniu Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich 7 listopada (25 października... Болей »
O krajce i jej historii na terenie dzisiejszego powiatu sokolskiego jest trudno pisać z różnych względów. Przede wszystkim tkane pasy nie cieszyły się zainteresowaniem polskich naukowców, etnografów. Pełniły rolę ornamentu faktycznie i w przenośni: niegdyś były tylko częścią wystaw prezentujących tradycje regionu Grodzieńszczyzny, Białostocczyzny, poświęcano im tylko wzmianki w opracowaniach o twórczości ludowej. Nie ma więc jakiejś pod... Болей »