Era obrządku słowiańskiego trwała na ziemiach polskich od roku 875 do drugiej połowy XII stulecia. A więc ponad 250 lat. Jest to okres niemały. Ale jest to także okres me znany. Sprawy te są białymi plamami w naszej najstarszej historii. Zostały przemilczane. Nie wolno było o nich pisać. Dopiero teraz, po upływie 1000 lat, nareszcie — gdy przestały obowiązywać zakazy pisania prawdy historycznej — znalazł się ktoś, kto odtworzył te najst... Болей »
Era obrządku słowiańskiego trwała na ziemiach polskich od roku 875 do drugiej połowy XII stulecia. A więc ponad 250 lat. Jest to okres niemały. Ale jest to także okres me znany. Sprawy te są białymi plamami w naszej najstarszej historii. Zostały przemilczane. Nie wolno było o nich pisać. Dopiero teraz, po upływie 1000 lat, nareszcie — gdy przestały obowiązywać zakazy pisania prawdy historycznej — znalazł się ktoś, kto odtworzył te najst... Болей »
Teksty, które złożyły się na niniejszą książkę zostały wygłoszone podczas konferencji „Prawo do obywatelstwa w Europie Środkowej i Wschodniej” zorganizowanej przez Forum Europy Środkowo-Wschodniej przy Fundacji im. Stefana Batorego w dniach 15-17 grudnia 1995 roku w Jabłonnie. Na konferencji tej spotkali się przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych oraz instytucji państwowych z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Nie... Болей »
Oddajemy do rąk czytelników wspomnienia Mirosławy Aleksandrowicz pt. „Ocalone z niepamięci”, spisane wrażliwością serca. Pierwszą część tych wspomnień przysłała autorka na Wojewódzki Konkurs Literacki o historii regionu „Nasze gniazdo” w 2009 roku, drugą zaś część w roku 2010. Na wniosek jury konkursu postanowiliśmy połączyć je w jedną całość i wydać w postaci zwartego wydawnictwa. Niewątpliwą zaletą tych wspomnień jest znajomość miejsc... Болей »
Puszcza Białowieska przetrwała dzięki stuleciom ochrony jej lasów jako dóbr królewskich. Ten ostatni fragment pierwotnych puszcz Europy jest nie tylko przyrodniczym, ale także kulturowym dziedzictwem naszych przodków Niniejsza książka, oparta na wynikach najnowszych badań nad historią środowiska przyrodniczego Puszczy, odsłania niektóre wydarzenia z tamtych czasów: królewskie łowy, losy dworów myśliwskich w Białowieży, wzloty i upadki o... Болей »
Autora niniejszej książki, wybitnego historyka i sowietologa, Abdurachmana Awtorchanowa, nie trzeba już szczegółowo przedstawiać polskiemu czytelnikowi. Zyskał on sobie u nas w kraju uznanie i popularność dwiema wydanymi poza zasięgiem cenzury pracami: "Zagadką śmierci Stalina” oraz swym opus magnum, monumentalną "Technologią władzy". Książka, którą obecnie prezentujemy, jest niejako kontynuacją tej ostatniej pozycji, gdyż - nieco wbrew... Болей »
Wspomnienia Anieli i Weroniki Kotkowiczanek, dwóch sióstr, zostały napisane po białorusku, tj. w ich języku ojczystym. Prezentuje się je czytelnikowi polskiemu ze względu na poznanie specyfiki i złoŜoności losów mieszkańców Wileńszczyzny. Mają wartość szczególną. Niewielu Białorusinów, którzy po II wojnie światowej i po pobycie w łagrach sowieckich mieszkali w Polsce bądź na Białorusi (lub w ogóle w ZSRR), odwaŜyło się spisać swoje prze... Болей »
Wydanie książki prof. G. Sharpa przez środowisko Ruchu Wolność i Pokój nie jest przypadkowe. Wprawdzie Sharp nie inspirował WiPowców do działania publicznego w latach 80., a też i WiPowcy nie byli inspiracją do aktywności Pro Publico Bono dla szacownego Profesora, to jednak wiele nas łączy. Wszyscy WiPowcy sprzeciwiali się składaniu przysięgi wojskowej zawierającej klauzulę wierności armii czerwonej, która była ostoją dyktatury w wymiar... Болей »
Badania białoruskiej tożsamości narodowej ogranicza się zazwyczaj do wieku XIX i XX. W białoruskiej literaturze historycznej występuje przy tym pojęcie „odrodzenia" narodowego, które jakoby nastąpiło w XIX w. Takiej wizji wydarzeń podporządkowana jest także periodyzacja historii Białorusi, w której z reguły wyróżnia się okres porozbiorowy, trwający, w zależności od szkoły historycznej, sowieckiej czy narodowej, do 1917 lub 1918 r. Błędn... Болей »
Tam jest ruska/ukraińska ziemia, gdzie widać kopuły cerkwi - mawiano niegdyś. Może dlatego po 1947 roku, gdy z Chełmszczyzny, Podlasia Południowego, Nadsania, Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny wypędzono ostatnich Ukraińców, cerkwie - prawosławne i greckokatolickie - postanowiono zburzyć lub zamienić na kościoły. Pozostały niszczejące cmentarze i niepolsko brzmiące nazwy miejscowości na mapie. OD WYPRAW WŁODZIMIERZA DO LINII CURZONA to nie... Болей »