Począwszy od roku bieżącego w Białymstoku będzie wychodził kwartalnik pod nazwą "Białostocczyzna". Myśl o powołaniu periodyku pojawiła się w białostockim środowisku naukowym. Istnieje potrzeba prezentacji i popularyzacji wiedzy o regionie, opartej o rzetelne badania naukowe. Białostockie Towarzystwa Naukowe, a także inne placówki opublikowały wiele wartościowych pozycji dotyczących problemów regionu. Niewielki riakład, a często takż... Болей »
Piotr Augustynowicz, ur. 04.05.1980 r. w Białymstoku. Historyk, absolwent Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (2004). Od 2002 r. członek Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego. W latach 2002-2003 członek Społecznego Komitetu Budowy Tablicy Pamiątkowej poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, odsłoniętej na dworcu PKP w Białymstoku (15.11.2003). Pomysłodawc... Болей »
Przedmiotem niniejszej pracy są podstawowe problemy kształtowania się sytuacji politycznej województwa białostockiego na tle zachodzących zmian społeczno-gospodarczych w okresie od wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej do końca 1948 r. Praca nie obejmuje jednak wszystkich problemów tego okresu. Wiele zagadnień dotyczących dziejów gospodarczych województwa, rozwoju oświaty, kultury, działalności organizacji społecznych i młodzieżowych o... Болей »
Publikacja Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku poświęcona obiektom modernistycznym w Białymstoku. Przewodnik zawiera opisy obiektów wraz ze zdjęciami oraz przyporządkowuje je do tras turystycznych. Rozszerzenie przewodnika stanowi strona www.modernizm.uwb.edu.pl . Publikacja bezpłatna. Fotografie: Marcin Onufryjuk Болей »
Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku wydaje serię zeszytów naukowych „Białostocki Przegląd Kresowy” obejmujących prace z zakresu kontaktów językowych i literackich polsko-wschodniosłowiańskich ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianych stosunków kulturowych pogranicza Polski północno-wschodniej z jej najbliższym sąsiadami Болей »
RYGOROWICZ Anna: Nazwy osobowe mieszkanek Rososzy w XVII wieku RUTKOWSKI Krzysztof: Nieoficjalne nazwy osobowe mieszkańców Rutkowskich Dużych SZERSZUNOWICZ Joanna: Obszary tematyczne nowszych zapożyczeń z języka angielskiego ÌVANOŬ Jaŭgen: Аб адной семантычнай разнавiднасцi афарызмаў (афарыстычныя выказваннi - законы) у ўсходнеславянскiх мовах NOSOWICZ Jan Franciszek: Ассимиляция иноязычных суффиксов со значением лица NEČAEVA Valer... Болей »
W 1996 r. ukazał się IV tom „Białostockiego Przeglądu Kresowego”(„BPK”) . Dla osób niezorientowanych w strukturze organizacyjnej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku trudno będzie ustalić, kto wydaje „BPK”. Na okładce widnieje informacja, że Zakład Filologii Wschodniosłowiańskich, na tytułowej stronie, że Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej. Pismo w założeniu wydawców ma publikować „prace z zakresu kontaktów językowych i ... Болей »
Na trasie Białystok — Augustów we wsi Osowicze gm. Wasilków powstaje Białostockie Muzeum Wsi, jako Oddział Muzeum Okręgowego w Białymstoku. Stało się to na mocy Zarządzenia Wojewody Białostockiego Nr 77/82 z dnia 12 XI 1982 r. Ten nieurodzajny ale malowniczy skrawek ziemi, o powierzchni 118 ha położony jest w pobliżu Białegostoku, co ułatwia budowę skansenu. Teren ten w przyszłości pozwoli na powiązanie funkcji naukowo-dydaktycznych z... Болей »
"Białostockie Teki Historyczne" powstały w latach 90. tych XX wieku z inicjatywy kilku Profesorów, którzy z wielkim zaangażowaniem i troską myśleli o przyszłości badań historycznych w ośrodku białostockim. Po wydaniu dwóch pierwszych tomów (1995-1996) wydawanie pisma zostało na pewien czas zawieszone. Po wielu rozmowach z pierwszym Redaktorem periodyku, Profesorem dr hab. Mieczysławem Wrzoskiem, czasopismo zostało w 2005 r. reaktywowane... Болей »
Zagadnienia związane z rozwojem gospodarki folwarcznej w Polsce od dziesiątków lat zajmują polskich historyków. Do tej pory skupiano się przede wszystkim na sprawach dotyczących produkcji i zbytu. Duże zainteresowanie budziły również kwestie odnoszące się do funkcjonowania folwarku pańszczyźnianego. Mniejszą uwagę zwracano zaś na zagadnienia związane z zatrudnianiem pracowników najemnych w gospodarstwach folwarcznych. Sprawy te nie zost... Болей »