Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 2005
Рэдактар: Parafianowicz Halina
Выдавец: Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku
Памеры: 320 s.
ISSN: 1425-1930
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [1717.]
"Białostockie Teki Historyczne" powstały w latach 90. tych XX wieku z inicjatywy kilku Profesorów, którzy z wielkim zaangażowaniem i troską myśleli o przyszłości badań historycznych w ośrodku białostockim. Po wydaniu dwóch pierwszych tomów (1995-1996) wydawanie pisma zostało na pewien czas zawieszone. Po wielu rozmowach z pierwszym Redaktorem periodyku, Profesorem dr hab. Mieczysławem Wrzoskiem, czasopismo zostało w 2005 r. reaktywowane przez Prof. dr hab. Halinę Parafianowicz. "Białostockie Teki Historyczne" to wydawane co roku czasopismo o profilu ogólno-historycznym. Periodyk ten stwarza możliwości wypowiedzi i prezentacji badań pracownikom Uniwersytetu w Białymstoku, a zwłaszcza młodym adeptom historii. W czasopiśmie oprócz działu artykułów dotyczących różnych epok i działu źródeł znajduje się także rozbudowany dział artykułów recenzyjnych i recenzji dotyczących literatury zagranicznej co stanowi dodatkową wartość periodyku. W zamierzeniu Redakcji periodyk powinien stać się poważnym forum informacyjno-dyskusyjnym i wizytówką środowiska historycznego naszego Uniwersytetu.
Каталёг: BTH
Пэрыёдыка: Białostockie Teki Historyczne
Bieluk Halina, Walka o prawa obywatelskie — niedokończona misja Johna F. Kennedy'ego? Chomik Piotr, Początki struktury cerkiewnej na ziemiach ruskich i Wielkiego Księstwa Litewskiego Jaszczołt Tomasz, Dokument Władysława Jagiełły dla Abrahama Chamca z 1 VII 1390 roku - najstarsze znane nadanie dóbr ziemskich na Podlasiu Karczewski Maciej, Historia badań archeologicznych nad epoką żelaza Kotliny Biebrzańskiej Kempa Ro... Болей »
Zagadnienia związane z rozwojem gospodarki folwarcznej w Polsce od dziesiątków lat zajmują polskich historyków. Do tej pory skupiano się przede wszystkim na sprawach dotyczących produkcji i zbytu. Duże zainteresowanie budziły również kwestie odnoszące się do funkcjonowania folwarku pańszczyźnianego. Mniejszą uwagę zwracano zaś na zagadnienia związane z zatrudnianiem pracowników najemnych w gospodarstwach folwarcznych. Sprawy te nie zost... Болей »