Tadeusz Gajdzis urodził się 28 października 1926 roku w Sokółce (woj. podlaskie) w rodzinie rzemieślniczej, która przybyła z Wileńszczyzny w 1923 r. W1939 r. ukończył 6 klas szkoły powszechnej w Sokółce. Dnia 1 września tego roku rozpoczęła się II Wojna Światowa. W okresie okupacji sowiecko-niemieckiej 1939-1945 pracował w zakładzie rzemieślniczym ojca, ucząc się zawodu. Po zakończeniu wojny wyjechał w 1947 r. do Wrocławia, gdzie ukończ... Болей »
KONCENTRACJA WOJSK WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO GRUNWALD 1410-2010 TO PRZEDSIĘWZIĘCIE - ORGANIZOWANE Z OKAZJI 600. ROCZNICY JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH BITEW W HISTORII ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPY ZAMYSŁEM IMPREZY JEST, SPOTKACIE I PREZENTACJA GRUP REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ Z POLSKI, BIAŁORUSI I LITWY - MAJĄCE NA CELU f PRZEDE WSZYSTKIM PRZEDSTAWIENIE WAŻNEGO WYDARZENIA, JAKIM BYŁA KONCENTRACJA NA TERENIE DZISIEJSZEGO PODLASIA WOJSK WIELKIEGO K... Болей »
Problem narodowościowy należał do najtrudniejszych kwestii wewnętrznych Drugiej Rzeczypospolitej Nie było też tajemnicą, iż od sposobu jego rozwiązania zależeć mogą dalsze losy państwa polskiego, utrzymanie jego integralności i samodzielności politycznej. Na czoło problemu narodowościowego wysuwały się kwestie: ukraińska, białoruska, żydowska i niemiecka, sprawy mniejszości litewskiej, rosyjskiej czy czeskiej posiadały z politycznego pu... Болей »
Z przyjemnością oddajemy do rąk Czytelnika monografie pt. "Konfederacja Warszawska 1573 roku. Geneza, pierwsze lata obowiązywania" pióra mgr. Janusza T. Maciuszki, pracownika naukowego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jest to praca magisterska Autora, pisana przy katedrze Teologii Historycznej CHAT pod kierunkiem ks. prof. dra Woldemara Gastpary'ego* kierownika katedry9 będąca podstawą uzyskania przez Autora w roku 1981 stopnia... Болей »
Prawa mniejszości narodowych i etnicznych. Rzecznik z niepokojem obserwuje powtarzające się w różnych miejscach kraju akty nietolerancji wobec Romów. W końcu stycznia RPO otrzymał do wiadomości wystąpienie skierowane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Romów w Polsce w sprawie powtarzających się w Świebodzicach (23 grudnia 1996 r. i, 10 stycznia 1997 r.) napaści kilkudziesięcioosobowych grup... Болей »
Mimo, iż od wydarzeń lat 1918 - 1920 na Ziemi Sejneńsko - Suwalskiej wkrótce minie cały wiek, to stan badań nad ich przebiegiem jest wciąż fragmentaryczny. Całościowej przynajmniej próby ich ujęcia jak dotąd nie doczekaliśmy się1. A rozegrały się tu niezwykle istotne wydarzenia społeczno - polityczne i militarne związane z przyłączeniem tych ziem do niepodległego państwa polskiego. Żeby właściwie zrozumieć znaczenie polskiego zrywu nie... Болей »
W budownictwie wiejskim i małomiasteczkowym w województwie podlaskim drewno było podstawowym surowcem budowlanym aż do lat siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnie dziesięciolecia ubiegłego stulecia przyniosły w tej dziedzinie zdecydowaną zmianę - coraz powszechniej zaczęto wykorzystywać trwalsze materiały budowlane, takie jak cegła, beton komórkowy czy silikat. Budynki wznoszone z tych materiałów zmieniają w sposób zasadniczy krajobraz wsp... Болей »
Województwo Podlaskie w całej swojej różnorodności kulturowej charakteryzuje się dużą ilością dobrze zachowanych obiektów budownictwa drewnianego. To wyjątkowe zjawisko, w porównaniu z innymi regionami Polski, wynika z różnic etnicznych i kulturowych, a co za tym idzie i z różnorodności architektonicznej zachowanych budynków. Bowiem innego typu obiekty występują w gminie Puńsk, inne w gminie Zbójna, a jeszcze inne w gminach: Czyże, Nare... Болей »
W krajobrazie Podlasia bardzo ważną rolę odgrywa budownictwo drewniane. Stanowi ono specyficzny element wiejskiego i małomiasteczkowego pejzażu. Ze względu na swoją skalę i walory architektoniczne jest naszym dziedzictwem, które wyróżnia nas na tle innych regionów. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci z terenów województwa zaczęty znikać drewniane budynki. Zasoby tradycyjnego budownictwa ludowego kurczą się z każdym rokiem. Drewno co... Болей »
Za nami już XII edycja Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Idea przyświecająca tej inicjatywie pozostaje cały czas aktualna. Ochrona budownictwa drewnianego, propagowanie wiedzy na temat piękna i wartości wiejskiego krajobrazu oraz przekonywanie władz gminnych i właścicieli obiektów do dbałości o ich stan, to kluczowe założenia tego ważnego przedsięwzięcia, którego podjęło... Болей »