W pracy niniejszej przedstawiono dzieje książki białoruskiej w Rzeczypospolitej Polskiej od 1921 do września 1939 r. W tym bez mała 19-letnim okresie do państwa polskiego należały obszary północno-wschodnie (województwa: nowogródzkie, poleskie i wschodnie części wileńskiego i białostockiego), zamieszkałe w przeważającym stopniu przez ludność białoruską. Przeznaczona dla tej ludności książka w języku ojczystym spełniała nie tylko zwykłą ... Болей »
Праца беластоцкага беларускага гісторыка Антона Мірановіча прысьвечаная культу Маці Божай Корнінскай, які быў распаўсюджаны ў XVIII ст. на Падляшшы, Гарадзеншчыне, Берасьцейшчыне, Мазоўшы, Валыні ды Галіцыі. Дзякуючы “Кнізе цудаў”, якая захавалася ў бібліятэцы Супраскага манастыра можна часткова адкрыць як гісторыю самой парафіі у Старым Корніне, якая паўстала ў сярэдзіне XVII ст., гэтак і гісторыю культу іконы. Пакланенне іконам мае вя... Болей »
Oddając pod rozwagę rozumnego i obiektywnego Czytelnika materiał, który udało mi się zebrać z różnych publikacji i od naocznych świadków spodziewam się, iż zostanę potraktowany ze zrozumieniem. Jeżeli tu i ówdzie poniosły mnie emocje i użyłem niewłaściwych epitetów w rodzaju „banda”, „bandyci”, to nie z powodu nienawiści do kogoś, gdyż żadnego z tych ludzi nie znałem osobiście, a z powodu sposobu, w jaki zadawano śmierć nawet przeciwnik... Болей »
Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego jest jedną z ważniejszych publikacji, jakie mówią o historii tego miasta. Jej autorami było ponad sześćdziesięciu dawnych żydowskich mieszkańców, którzy po wojnie spisali wspomnienia o swoim rodzinnym mieście, nie istniejącym już w tym kształcie, w jakim je znali. Księga została wydana oryginalnie w Tel Awiwie w 1975 roku przez dwie organizacje bielskich Żydów – Ziomkostwo Bielskie w Izraelu oraz... Болей »
Urodziłem się w Wilnie. Rosłem w Święcianach – sercu krainy Nalsza, gdzie niegdyś szumiał święty gaj wajdelotów. Poznałem matczyną Auksztotę i ojcowską Mińszczyznę. Mam poczucie wdzięczności i długu wobec nieba, pod którym ujrzałem świat i przeżyłem wczesną młodość. W miarę odchodzenia umacnia się we mnie nakaz służby Ojczyźnie moich przodków. Słyszę ich głosy w językach bratnich. Widzę czystą Żejmianę pod Sudatami dziadka i Niemen szer... Болей »
W okresie ogólnej globalizacji i przynależności Polski do Unii Europejskiej niezwykle ważne, szczególnie w lokalnych społecznościach jest kształtowanie przywiązania do tzw. "Małej Ojczyzny". Istotnym elementem, który może temu służyć jest dziedzictwo historyczno-kulturowe. Jedną z metod poznania przeszłości historycznej swojej miejscowości, czy regionu może być bezpośrednie zapoznanie się z interesującymi materiałami źródłowymi. Болей »
Zwyczaj publikowania katalogów swoich książek ma długotrwała historię. Pozwala przede wszystkim po/nać warsztat naukowy właściciela księgozbioru i jego upodobania literackie. O. Grzegorz Sosna, niezwykle zasłużony dla poznania historii Białostocczyzny, autor cennych bibliografii odnoszących się do Prawosławia w Polsce i do parafii prawosławnych na Białostocczyźnie, na swoje siedemdziesiąte urodziny przygotował do druku katalog swojej b... Болей »
„Kto jest kim w Białorusi” to pierwszy wybór not biograficznych czołowych postaci białoruskiej polityki? Kultury i organizacji pozarządowych. Książka została opracowana przez Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa” z Mińska. Jest to instytucja, która działa ponad podziałami politycznymi białoruskiej opozycji demokratycznej. „Kto jest kim w Białorusi” jest źródłem wiedzy o ludziach, którzy tworzą rzeczywistość Republiki Biał... Болей »
zesław Sadowski - artysta malarz, pedagog, społecznik, był w Białymstoku międzywojennym czołową postacią życia kulturalnego, społecznego i towarzyskiego i pozostaje jednym z najlepiej udokumentowanych lokalnych twórców 1. połowy XX w. Otworzył Białystok na świat sztuki, przesycił go artystycznym powietrzem, dodał mu rozmachu i na moment włączył twórczość prowincjonalnego, międzywojennego ośrodka w nurt nowoczesnego malarstwa polskiego. ... Болей »
Potrawy kuchni innych narodów wzbogacają nasz codzienny, niekiedy jednostajny, jadłospis. Podawane na przyjęciach, dostarczają wielu przyjemności gościom, dzięki czemu gospodarze zdobywają opinię znawców sztuki kulinarnej. Wiele ciekawych odmienności w sposobach przyrządzania i podawania potraw, odbiegających od przyjętych u nas, można też znaleźć w niniejszej książce. „Kuchnia białoruska” jest wprawdzie poradnikiem przeznaczonym dla go... Болей »