Месца выхаду: Bielsk Podlaski-Ryboły
Дата выхаду: 2009
Рэдактар: Fionik D.
Выдавец: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach
Выдавецтва/ друкарня: Orthdruk
Памеры: 400 s., 25 cm
ISBN: 978-83-925074-7-5
Катэгорыя: Гісторыя; Літаратуразнаўства
Copyright © 2009 by Gosna G., Troc-Sosna A.
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [2079], [2084], [2462]
Zwyczaj publikowania katalogów swoich książek ma długotrwała historię. Pozwala przede wszystkim po/nać warsztat naukowy właściciela księgozbioru i jego upodobania literackie. O. Grzegorz Sosna, niezwykle zasłużony dla poznania historii Białostocczyzny, autor cennych bibliografii odnoszących się do Prawosławia w Polsce i do parafii prawosławnych na Białostocczyźnie, na swoje siedemdziesiąte urodziny przygotował do druku katalog swojej biblioteki, który jest zarazem katalogiem książek i czasopism o prawosławiu. Właściwie ten katalog ma już częściowo charakter historyczny, bowiem o. Grzegorz postanowi! przekazać swoją bibliotekę różnym instytucjom naukowym i pożytku społecznego. Tym samym nawiązał do wspaniałych tradycji kolekcjonerskich do których należą też księgozbiory przekazywania zbiorów społeczeństwu w sposób bezinteresowny i dyskretny
Беларускія аўтары: Sosna Grzegorz
Выдаўцы і выдавецтвы: Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах
Каталёг: BTH | Прыватны кнігазбор
Gdy rozpoczynaliśmy opracowywać niniejszą publikację, naszym zamierzeniem było ukazanie historii parafii prawosławnej w Łosince oraz dwudziestu miejscowości do niej należących. Było to wyzwanie bardzo duże, chociaż wiele miejscowości posiada tu niedługą metrykę. Cały czas rodziły się jednak pytania, natrafialiśmy na obiektywne braki źródłowe. Dlatego też niniejsza monografia nie może w żaden sposób wyczerpywać tematu. Przedstawiamy tu r... Болей »
Publikacja niniejsza składa się z czterech części. W pierwszej przedstawiliśmy dzieje włości orlańskiej oraz wsi Reduty i Szernie, z których pochodzą autorzy. Wprawdzie od kilkudziesięciu lat już tam nie mieszkają, ale sentyment do lat młodzieńczych sprawił, iż zapragnęli przybliżyć dzieje wsi, wzbogacając swą pracę o liczne fotografie. W 2007 roku mija 430 lat od pierwszej pisanej wzmianki o wsiach Reduty i Szernie. Druga część poświę... Болей »
Te parafie już nie istnieją. Ślady po nich - zarośnięte cmentarze, kępy drzew na dawnych cerkiewnych placach, nazwy uroczysk, nietypowa architektura niektórych katolickich świątyni - nie dla wszystkich są czytelne. Stanowią jednak część prawosławnego dziedzictwa, tyle że - zapomnianą. Książka księdza doktora Grzegorza Sosny i matuszki Antoniny Troc-Sosny pamięć o nim przywraca. Jest ona, swoistą, uporządkowaną alfabetycznie encyklopedią... Болей »