Prezentowany zbiór wypowiedzi poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu funkcjonowania języka polskiego w jego współczesnym wydaniu, chociaż częściej w historycznej retrospekcji, jest częściowym, być może najważniejszym, efektem trzydniowej konferencji naukowej, która odbyła się w dniach 5-7 maja 2006 roku w Białymstoku Болей »
W wieku XIX na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej nastąpiły ogromne zmiany cywilizacyjne, które doprowadziły do modernizacji społeczeństwa. U ich podstaw legła ewolucja myśli filozoficznej, nowe rozumienie roli i miejsca człowieka w życiu społecznym i politycznym, rozwój nauki i niewyobrażalny wcześniej postęp techniczny. Zasadnicze zmiany zaszły w strukturze społecznej, wśród których najważniejszą była emancypacja chłopów, zniesienie po... Болей »
Podejmując, nieśmiałą jeszcze próbę, zbudowania antologii prezentacji poetów języka ukraińskiego, zdaję sobie sprawę jak wiele potrzebuje ona dopowiedzeń i wyjaśnień. Rodziły się wątpliwości natury edytorskiej. Lepiszczem pozostało jednak Podlasie w historycznym kształcie. miejsce zamieszkania twórców: od Ziemi Bielskiej poczynając a kończąc na podlaskim cyplu w Holi, u wrót Chełmszczyzny, gdzie osiadł jeden z najwybitniejszych p... Болей »
Wiktor Wołkow urodził się w 1942 roku w Białymstoku. Artysta-fotografik specjalizujący się w fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych przyniósł mu ponad sto nagród i wyróżnień. Miał również szereg indywidualnych wystaw tematycznych. Edward Redliński urodził się w 1940 roku we Frampolu na Białostocczyźnie. Ukońc... Болей »
W dniach 18-19 maja 2009 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa nt. Wpływu członkostwa nowych Państw Unii Europejskiej na relacje ze wschodnimi państwami ościennymi. Było to przedsięwzięcie inaugurujące nowy cykl naukowy Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku pt. Dni Prawa Państw Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja została zorganizowana przez Ośrodek Polityki Zagranicznej kie... Болей »
Przedmiotem niniejszej pracy jest przedstawienie językowych wpływów białoruskich na niemazurzące gwary polskie lezące na północno-wschodnim pobrzeżu polskiego obszaru etnicznego wokół miasteczka Sejny na wschodniej Suwaiszczyźnie» Gwary te znam dobrze osobiście, bo stamtąd pochodzę i stykałem się z nimi na co dzień przez okres około 20 lat. Granice gwar sejneńskich na wschodzie stanowi granica państwowa z Litewską Socjalistyczną Republi... Болей »
Osiemdziesiąta rocznica Września to okazja do refleksji nie tylko nad przebiegiem kilkutygodniowej kampanii, jaką armia II Rzeczypospolitej stoczyła w obronie kraju, nie mogąc podołać siłom trzech agresorów: Niemiec i Słowacji oraz Związku Sowieckiego. Działaniom militarnym z pewnością zostanie w tym roku poświęconych wiele książek, artykułów i referatów konferencyjnych. Jesteśmy jednak przekonani, że mijająca rocznica to także - a może... Болей »
Wiele współczesnych publikacji optymistycznie podkreśla wielość powiązań pomiędzy myślq Wschodu i Zachodu. Tymczasem pomiędzy samym buddyzmem a współczesną zachodnią filozofią istnieją zasadnicze różnice. Przede wszystkim filozofia buddyjska jest filozofią podmiotu. Buddyzm jest w pewnym sensie zbiorem metod pracy z umysłem. Tymczasem na Zachodzie philosophy ofmind to tylko jedna z gałęzi myśli filozoficznej obok filozofii języka czy fi... Болей »
Prezentowany tom zawiera materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Komparatystycznej „Wschód muzułmański w literaturze polskiej. Idee i obrazy”, która odbyła się w Białymstoku w dniach 20-21 listopada 2015 roku pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Komparatystyki Literackiej. Zorganizowana sesja oraz niniejsza publikacja wpisują się w cykl spotkań naukowych, który od dwóch lat funkcjonuje dzięki współpracy Katedry Badań Filologicznych „W... Болей »
„My wszyscy, Europo, jesteśmy tak głęboko zmartwieni, / że niektórzy nawet martwi. Czyść częściej youtuby / żeby tutejsze okrucieństwo nie raziło twoich obywateli”. To słowa Hałyny Kruk, ukraińskiej poetki. Są sprzed kilku lat, ale dzisiaj mogłyby wyjść spod pióra poetki białoruskiej. W kraju rządzonym przez dyktatora, który w sierpniu tego roku sfałszował wybory, trwa biała rewolucja. Ma twarz kobiety, a jej symbolami są kwiaty i „po p... Болей »