Sesja naukowa "Zabytki Podlasia" zgromadziła w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu historyków, konserwatorów i ludzi zaangażowanych w pracę na rzecz ochrony zabytków na Podlasiu. Sesja dedykowana była Wiesławie Szymańskiej (1954-2007), która w latach 1991-1998 roku była Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Łomży, po reformie administracyjnej od 2001 do 2003 roku pełniła obowiązki Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytk... Болей »
Książka opowiada o życiu Ludwika Zamenhofa – twórcy międzynarodowego języka, o jego rodzinie oraz początkach funkcjonowania esperanto. Autorzy zwracają także uwagę na miejsca związane z życiem tego wielkiego Polaka, szczególnie na wielokulturowy Białystok przełomu XIX/XX wieku. W publikacji znajduje się wiele dotąd niepublikowanych fotografii. Książka wydana w polsko-esperanckiej wersji językowej. Болей »
Są w dziejach polskiego czynu zbrojnego w latach II woj- ny światowej całe rozdziały, których właściwa klasyfikacja przez wiele lat sprawiała historykom sporo kłopotu. Na ogół więc pomijali je milczeniem, co sprawiło, że traktująca o nich literatura do dziś jest 'bardzo uboga. Daje to skutki podwójnie złe: z jednej strony pomniejsza skalę naszego wysiłku orężnego, wymierzonego przeciw hitlerowskiemu najeźdźcy, z drugiej — umożliwia... Болей »
Od kilku lat Archiwum Państwowe w Białymstoku zajmuje się kwerendami, których celem jest ustalenie listy osób zaginionych w latach II wojny światowej. Większość informacji zawarta jest w zespołach Sądów Grodzkich, przechowywanych w Białymstoku i Łomży. Obecna publikacja jest drugim tomem zawierającym krótkie życiorysy osób zamordowanych przez dwóch okupantów w latach 1939-1945. Jest to dzieło niezwykle cenne, które służyć może nie tylko... Болей »
Kolejny raz Instytut Pamięci Narodowej, wypełniając swoje statutowe zadania, przedstawia represje, jakim poddawano polskich obywateli w latach 1939–1990. Tym razem prezentujemy losy przedstawicieli warstwy właścicieli ziemskich, będących częścią elit Drugiej Rzeczypospolitej, niszczonych przez okupanta sowieckiego i niemieckiego w czasie II wojny światowej w ramach zaplanowanych akcji AB – Katyń, kiedy fizycznej eksterminacji towarzyszy... Болей »
Kiedy pierwszy raz zetknęliśmy się z ogromną kolekcją starych zdjęć Tomasza Wiśniewskiego (w całości liczy ona ponad 40 tysięcy pozycji), najbardziej poruszył nas, utrwalony mimochodem na fotografiach, niemal mistyczny związek ludzi z miejscem, w którym mieszkali, domami, które budowali i przestrzenią, w której żyli, jakiś swoisty, trudny do zwerbalizowania, odwieczny porządek, który gdzieś z czasem zagubiliśmy. I tak narodziła się ta w... Болей »
Znaczenie jest jedną z systemowych stron języka i razem z formą tworzy strukturę znaku językowego. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów opisu znaczeń zasobu leksykalnego danego języka jest ich analiza przez ustanowienie zbioru cech dystynktywnych, gdyż: "Под значением слова в самом простом приближении понимается упорядоченная комбинация семантических признаков". Sposób ten jest wykorzystywany do opisu wszystkich stopni języka. Pole... Болей »
Badania nad demografią Wielkiego Księstwa Litewskiego na dobrą sprawę zaczęły się dopiero w okresie międzywojnia. Jednym z wybitniejszych znawców problemu był wówczas Profesor Henryk Łówmiański, który w kilku znakomitych pracach, jak choćby w Studiach nad początkami społeczeństwa i państwa litewskiego (t. 1-2, Wilno 1931-1932), zajął się m.in. problematyką demograficzną średniowiecznej Litwy. Autor zdawał sobie sprawę z wagi problemu. N... Болей »
W publikacji prezentowane są wyniki badań archeologiczno-architektonicznych prowadzonych w latach 2005 – 2009 i 2012 roku przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego na terenie zespołu rezydencjonalno-folwarcznego w Dubnie, gm. Boćki oraz opracowanie ruchomego materiału zabytkowego odkrytego w trakcie prac wykopaliskowych. W monografii przedstawiono również zarys sytuacji etnokulturowej i polityczn... Болей »
Początki zamku w Liwie sięgają I poł. XV w. Gotycka warownia została zbudowana na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego nad rzeką Liwiec będącą wówczas granicą księstwa mazowieckiego i Litwy. Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Bogata historia obiektu oraz jego usytuowanie w malowniczej dolinie Liwca przyciągają turystów szukających kontaktu z historią, naturą oraz aktywnego wypoczynku... Болей »