Wydanie tej książki wynikło nie tylko z potrzeby rocznicowej chwili, ale także z chęci, chociaż częściowego wypełnienia luki w naszej wiedzy o pierwszej wojnie światowej, której doznali nasi pradziadowie. Dzisiaj wojna ta jest w znacznej części zapomniana, gdyż w świadomości społecznej przesłoniły ją okropności drugiej wojny światowej. Niestety, niewiele dowiemy się też z książek o tym co ledwie sto lat temu wydarzyło się na terenie pow... Болей »
Powiat wysokomazowiecki to bardzo młoda, ale prężna struktura samorządowa. Od momentu powstania w 1999 roku powiat stale rozwija się i buduje własną tożsamość. Unikalne cechy, jakie chcemy podkreślić w działalności powiatu, to znakomite rolnictwo i przetwórstwo, bezpieczeństwo, czyste środowisko, wysoki standard życia. Ścisła współpraca społeczności lokalnej z włodarzami samorządowymi pozwoliła na wypracowanie modelu administracji, opar... Болей »
Powiat wysokomazowiecki położony jest w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego. Pod względem geograficznym są to obszary leżące na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej, pomiędzy doliną Narwi a rzeką Bug na południu. Od zachodu ogranicza go linia Czerwonego Boru, a od strony północnej i wschodniej pradolina rzeki Narew. Południe graniczy poprzez starorzecze Nurca z Wysoczyzną Drohicką i Równiną Bielską. Powiat Wysokomazowiecki ob... Болей »
Żadna część niniejszej książki, jak i jej całość, nie może być powielana i rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (elektroniczny lub mechaniczny), włącznie z kopiowaniem, fotokopiowaniem, digitalizacją, publikacją w Internecie - bez pisemnej zgody autora. Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby ustalić autorstwo opublikowanych zdjęć na łamach tej monografii. Nie we wszystkich przypadkach było to możliwe. W razie j... Болей »
Książka napisana jest w formie słownika biograficznego. Wstęp poprzedza opracowanie 59 biogramów uczestników Powstania Styczniowego. W prezentowanym słowniku biograficznym powstańców 1863 r., kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, (…) odnajdziemy świadectwo miłości Ojczyzny, wierności świętej sprawie wolności i niezłomnego charakteru Tych, co oddali wszystko niemal w służbie Polsce. Ich walka i ofiara zapisana w imiennych biograma... Болей »
Dnia 27 października 1965 r. odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona 40-tej rocznicy powstania Białoruskiej Włościańsko-Robotniczej Hromady. Celem konferencji było omówienie powstania i działalności BWR Hromady oraz roli KPZB w kierowaniu masowym ruchem chłopskim i narodowowyzwoleńczym ludności białoruskiej na Białostocczyźnie. Uczestnikami sesji byli starzy działacze KPZB i BWRH z Warszawy i z województwa białostockiego, goście z... Болей »
Dnia 27 października 1965 r. odbyła się sesja popularno-naukowa poświecona 40-tej rocznicy powstania Białoruskiej Włościansko-Robotniczej Hromady. Celem konferencji było omówienie powstania i działalności BWR Hromady oraz roli KPZB w kierowaniu masowym ruchem chłopskim i narodowowyzwoleńczym ludności białoruskie j na Białostocczyźnie. Uczestnikami sesji byli starzy działacze KPZB i BWRH z Warszawy i z województwa'białostockiego, goście ... Болей »
W minioną rok temu setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej poprzez liczne publikacje, wystawy, działania edukacyjne czy upamiętnienia przypominał o heroicznym wysiłku wielu pokoleń Polaków, którzy w noc rozbiorów, w czasie I wojny światowej i okresie późniejszym nie ustawali w wysiłkach na rzecz odzyskania i odbudowy własnego wolnego państwa. Powrót na mapę Europy niepodległej Rzeczypospolitej, k... Болей »
Kolejna – czwarta – publikacja z serii Archiwalia a badania regionalne poświęcona jest powstaniu styczniowemu 1863 r. na północnym wschodzie Polski. Zamieszczone artykuły, oparte na wnikliwych kwerendach archiwalnych, omawiają nie tylko sam przebieg walk, udział poszczególnych oddziałów, osób i grup społecznych, ale także działania poprzedzające ten zryw narodowowyzwoleńczy (np. manifestacje polityczno-religijne) oraz represje popowstan... Болей »
rocznica wybuchu powstania styczniowego jest doskonałym pretekstem do zapoznania się z jego szerokim kontekstem. Lekcje historii i popularna publicystyka skupiają się zwykle na samym zrywie, dowodząc wpływu jego klęski i legendy na dalszą historię Polski. Konsekwencją jest upraszczanie tego bardzo złożonego przecież wydarzenia. Powstanie styczniowe, jak zresztą wszystkie polskie insurekcje narodowe, dojrzewało długi czas i było odpowied... Болей »