Podziękowania swe kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej książki, którym nie są obojętne losy Kresów, do tych, którzy pragną zachować umykające resztki dawnej świetności Rzeczypospolitej i stanowiące jej nieodłączną część historie zamków, pałaców i dworów na Grodzieńszczyźnie. W drugiej części książki zostały zawarte opisy i zdjęcia kolejnych pięćdziesięciu obiektów, które w swoim czasie w mniejszy lub większy sp... Болей »
Niniejszy tom jest wyborem materiałów z konferencji "Pamięć i polityka zagraniczna", poświęconej znaczeniu historii w stosunkach Polski z jej sąsiadami: Niemcami, Rosją i Ukrainą. Spotkanie, w którym udział wzięli politycy, historycy, politolodzy, socjologowie, dyplomaci i dziennikarze, odbyło się 28 czerwca 2005 i zostało zorganizowane przez Fundację im. Stefana Batorego. W tomie znalazły się wystąpienia m. in. Klausa Bachmanna, Władys... Болей »
Wiosną 1940 roku rozpoczęła się nieznana dotychczas w dziejach zagłada polskiej elity. Znamienne jest to, że masowych mordów na polskiej inteligencji, elicie narodowej i kadrze oficerskiej dokonali w tym samym czasie Niemcy, rozpoczynając tzw. Akcję A-B, jak i Sowieci, wykonując ponad 22 tysiące zdradzieckich strzałów w tył głowy. Była to zaplanowana ze zbrodniczym wyrachowaniem akcja, mająca na celu dekapitację Rzeczypospolitej przez w... Болей »
Co łączy gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym z tureckiego Bogazköy, tablice z dwudziestoma jeden postulatami „Solidarności", kolekcję muzułmańskich rękopisów Bašagica i tkaninę z Bayeux? Wszystkie są zapisem szczególnego momentu w historii ludzkości - i wszystkie umieszczono na Liście światowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Celem tego Programu jest ochrona wyjątkowych form, dokumentujących dziedzictwo ludzkości - historię myśli... Болей »
Pamiętnik Zbigniewa Ossolińskiego stanowi ważne źródło historyczne dotyczące ostatniej ćwierci XVI i pierwszego dwudziestolecia XVII wieku. Zarazem jest cennym zabytkiem języka polskiego z tego okresu. Należy tylko żałować, że to źródło nie zachowało się w całości, zaginęła bowiem jedna z jego części, nazwana przez autora komentarzami, a część autobiograficzna przetrwała do naszych czasów z poważnymi defektami. Dzieło Ossolińskiego s... Болей »
Pamiętnik „Muchy” opisuje działania partyzanckie na Wołyniu. Na ten temat ukazało się już kilka książek: Zofii Dróżdż-Satanowskiej „Niewydeptane ścieżki” (1947), Józefa Sobiesiaka „Ziemia płonie” (1961) i „Burzany” (1962), Grzegorza Fedorowskiego „Leśne ognie” (1965), Henryka Cybulskiego „Czerwone noce” (1966), Tadeusza Sztumberk-Rychtera „Artylerzysta piechurem” (1966), ponadto zbiór wspomnień partyzanckich pt. „Przez uroczyska Polesia... Болей »
Drohiczyn, miasto ongiś najgłówniejsze, najstarsze, najpiękniej położone na całym Podlasiu, na skarpie najpiękniejszej z podlaskich rzek - Bugiem, do dziś wzbudza zachwyt swymi walorami krajobrazowymi i wielkiej wartości zabytkowej kompleksami klasztornymi. Te ostatnie pozbawione swych dekoracyjnych barokowych wnętrz. W tragicznych okresach niewoli narodowej, po 1832 i w 1939 r., zniszczały, w części rozproszone i wywiezione, gdy ś... Болей »
Po raz czwarty zebrał się w murach Seminarjum Pińskiego liczny zastęp duchowieństwa z całej prawie Polski dla naradzania się nad urzeczywistnieniem pragnienia Zbawiciela świata, ut omnes unum sint. Obrady rozpoczęto z rana dnia 7 września 1933. O godzinie mianowicie 10 ej w kaplicy Seminaryjnej miejscowy Ordynarjusz J. E. Ks. Biskup Kazimierz Bukraba odprawił mszę św. na intencję pomyślnych obrad Konferencjij zwrócił się potem do Zebra... Болей »
Pamiętnik Wileński jest pamiętnikiem wyjątkowym.Został napisany przez grono wybitnych autorów - znawców tematu,m.in Czesława Miłosza,Stanisława Cata-Mackiewicza, Stanisława Swianiewicza.Składają się nań wspomnienia,szkice literackie,przyczynki historyczne i etnograficzne dotyczące byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego,ze szczególnym uwzględnieniem jego stolicy - Wilna. Болей »
Opracowanie niniejsze poświęcam pamięci Matki mej, Janiny Włodkowej secundo voto Pac-Pomarnackiej, zmarłej w dniu 10 października 1983 roku, w wieku 86 lat, z których wiele poświęciła pracy na roli. Była Ona dobrym i zdolnym rolnikiem, do ostatnich chwil swego życia interesowała się rolnictwem i produkcją żywności, od niej pochodzi wiele informacji zamieszczonych w tej pracy. Болей »