Od Redaktora. Od dwudziestu lat kultura białoruska w Polsce finansowana jest w głównej mierze za pośrednictwem naszych organizacji. Takich stowarzyszeń mamy teraz kilkanaście. Przed 1989 r. monopol na fundusze dla białoruskiej kultury miała jedna organizacja – Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, będące wówczas w zasadzie instytucją państwową. Jako że koniec roku jest w stowarzyszeniach gorącym okresem planowania budżetu na kol... Болей »
Od Redaktora. Od kilku lat w naszym województwie przeprowadzany jest wielce pożyteczny konkurs na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego. W tym roku była to juz piąta edycja. Organizator – urząd marszałkowski we współpracy z muzeum rolnictwa w Ciechanowcu, przyznał laury dziewiętnastu obiektom. Są to przeważnie wiekowe, utrzymane w dobrym stanie, budynki mieszkalne. Nagrodzono też stodołę, spichlerz, dawną wiejsk... Болей »
Dość nieoczekiwanie dane mi było kilka godzin przysłuchiwać się obradom prołukaszenkowskiego Związku Polaków na Białorusi. O akredytację wystarał się dla mnie konsul Michał Alaksiejczyk, rozdrażniony wybiórczością białostockich dziennikarzy w opisywaniu sporu wokół tej organizacji. Kiedy przed kilkoma laty obejmował placówkę, oczekiwał, że przynajmniej tutaj, przy granicy, przedstawiany w mediach obraz Białorusi nie będzie tak jednostro... Болей »
W niemalże monolitycznej narodowościowo dziś Polsce większego problemu z mniejszościami, zdawałoby się, być już nie powinno. Tymczasem prawie nie ma miesiąca, by gdzieś w kraju nie zanotowano incydentów o rasistowskim charakterze. Niestety, w świetle statystyk Podlasie na tle innych regionów plasuje się tu w niechlubnej czołówce. Tak wynika z badań, przeprowadzonych niedawno przez polsko-niemiecki zespół badaczy antyfaszystowskiego Stow... Болей »
Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym regionie, podobnie jak w całym kraju, miały wyraźne znamiona politycznego plebiscytu. Z góry narzucone ścisłe ramy działania europosłów i skomplikowana ordynacja utrudniała klarowne, przemyślane i sprecyzowane oddanie głosu na wystawionych przez partie kandydatów. Dlatego stosunkowo niewielka była też frekwencja. Do udziału w głosowaniu nie skłaniała też zaserwowana przez komitety ni... Болей »
Od kilku miesięcy na łamach „Cz” piszemy o znaczeniu przemian ustrojowych, jakie dokonały się w Polsce po 1989 r., w życiu naszej białoruskiej społeczności. Dziś wydarzenia sprzed dwudziestu lat, zapoczątkowane o dekadę wcześniejszym zrywem I Solidarności, mają już rangę historyczną. Daje się zauważyć, że PRL, jako nazwa polskiego państwa po II wojnie światowej, powoli zanika z użycia, bo modne stało się określanie tamej epoki okresem k... Болей »
W słowniku pojęć dotyczących mniejszości bardzo popularne w ostatnim czasie stało się słowo wielokulturowość. Często pojawia się ono i na łamach naszego miesięcznika, a już szczególnie chętnie sięgają po nie nasi rozmówcy, jak w opublikowanym w tym numerze wywiadzie z wiceprezydentami Białegostoku. Wielokulturowość rzeczywiście ostatnio jest bardzo modna i... wygodna, chociażby przy pozyskiwaniu dotacji. Słowo to jednak rozmydla rzeczyw... Болей »
W marcu ukazała się wreszcie publikacja Instytutu Pamięci Narodowej, która na długo przed drukiem wprawiła w ogromne zakłopotanie naszą Cerkiew, a szczególnie stojącego na jej czele metropolitę Sawę jako głównego negatywnego bohatera przygotowywanego wtedy jeszcze opracowania. O sprawie zrobiło się głośno pod koniec roku. Po zautoryzowaniu przez władykę Sawę rozmowy z historykami IPN, w której ustosunkował się on do swych wieloletnich k... Болей »
* „Pięć minut” Michałowa. Rozmowa z Markiem Nazarko, burmistrzem Michałowa. * Czy coś zawdzięczamy „Solidarności”? * Grudki – osada w puszczy * I tak to życie płynie... 17 * Minął miesiąc. W regionie. * Oficer trzech armii. 3 * Opinie, cytaty * Żydzi w Orli we wspomnieniach sąsiadow! * Быў у нас такі дохтар... * Васільковы россып паэта. * Календарыюм. Сакавік – гадоў таму. 440 * Кра... Болей »
Pod sam koniec listopada, kiedy grudniowy numer był już w druku, wraz z kolegami z „Niwy” pojechałem do szkoły w Orli, gdzie spędziłem kilka przyjemnych godzin podczas zorganizowanego tam III Dnia Kultury Białoruskiej. Najpierw było poetycko i nostalgicznie. Na spotkaniu autorskim swoje wiersze recytowali Mira Łuksza i Jurek Bujniuk. Nasza współpracowniczka przywiozła ze sobą swój najnowszy, pachnący jeszcze farbą drukarską, tomik prozy... Болей »