Już we wczesnym średniowieczu przez ziemie Podlasia przebiegały ważne drogi handlowe. Największe znaczenia miał tranzytowy szlak bałtycko-czarnomorski, który na znacznym odcinku biegł wzdłuż Bugu. To przy nim rozwinął się Drohiczyn, ważny ośrodek handlu Rusi z Polską i strefą nadbałtycką. Tędy wiodła także droga handlu Jaćwingów z południem. Zdaniem T. Dunin-Wąsowicz, sieć komunikacyjna Podlasia ukształtowała się we wczesnym średniowie... Болей »
Dobra goniądzkie Radziwiłłów od 1530 r. sąsiadowały od południa z włością knyszyńską. Ta powstała w wyniku akcji Bony, która zmusiła właścicieli „Państwa Rajgrodzko-Goniądzkiego" do ustąpienia na rzecz młodego króla Zygmunta Augusta części należących do nich puszcza i nowo zasiedlonych. Darowizny dokonał Mikołaj Mikołajewicz Radziwiłł biskup żmudzki, ale po śmierci biskupa jego brat Stanisław nie dopuszczał do przejęcia Knyszyna na rzec... Болей »
Sytuacja Rzeczypospolitej w schyłkowym okresie panowania Augusta II była bardzo trudna. Trwała wojna siedmioletnia (1756—1763), przez ziemie Rzeczypospolitej przetaczały się obce wojska, głównie rosyjskie i pruskie, które niemiłosiernie grabiły ludność. Na domiar złego Fryderyk II zalewał kraj fałszywą monetą, co wydatnie przyczyniło się do ruiny gospodarczej. Już na początku 1761 r. brak stabilności waluty był najdotkliwszą plag... Болей »
Sposób odżywiania się w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej należy do słabiej zbadanych działów kultury materialnej. Źródła są bardzo fragmentaryczne i dotyczą tylko niektórych produktów, niektórych środowisk, niektórych zwyczajów kulinarnych i nawyków konsumpcyjnych w bardzo wąskim zwykle przedziale czasowym. Brakuje więc także wyczerpującej literatury tematu. Mimo tych przeszkód, zadowalając się nawet tylko wzmiankami, warto podjąć prób... Болей »
Zespół klasztorno-kościelny w Różanymstoku jest jednym z największych i najokazalszych tego typu zabytków na terenie województwa białostockiego. Od lat budził on zainteresowanie badaczy sztuki i architektury, a mimo to literatura dotycząca tego zespołu jest skąpa. Począwszy od wydawnictw z XVII w. znajdujemy wzmianki dotyczące przede wszystkim cudownego obrazu NMP fundacji Tyszkiewiczów. Zresztą pierwszy kościół zbudowany był dla u... Болей »
Termin antroponimia (od greck. anthrópos 'człowiek' + ónyma 'imię') oznacza naukę zajmującą się badaniem różnych typów imion osobowych. W sferze jej zainteresowań znajdują się imiona własne, imiona po ojcu (łąc. patronimicum), nazwiska, przezwiska, pseudonimy, kryptonimy, ponadto nazwy herbowe, plemienne i narodowe oraz sposoby ich tworzenia, rozwoju i funkcjonowania. (L. Kruk, Z zagadnień XVI-wiecznej antroponimii północnej Białos... Болей »
W poprzednim artykule przedstawiano pokrótce zarys dziejów prawosławia w Polsce północno-wschodniej oraz najciekawsze zabytki malarstwa ikonowego na naszym obszarze. Tekst niniejszy jest próbą rozszyfrowania treści ikonograficznych najczęściej występujących na naszym terenie tematów w wizerunkach Bogarodzicy. Pod pojęciem ikonografii rozumiemy tu, zgodnie z definicją, naukę pomocniczą /historii sztuki, zajmującą się klasyfikacją, r... Болей »
W bieżącym roku Białostockie Towarzystwo Naukowe obchodzi jubileusz 25-1ecia swojego powstania. Zrodziła je potrzeba zainicjowania badań nad problemami regionu. Białostocczyzna, z racji swego peryferyjnego położenia, leżąca na styku osadnictwa różnych grup etnicznych i kulturowych, wchodząca w przeszłości w skład różnych organizmów państwowych i jednostek administracyjnych, stanowiła nader ciekawy obiekt badań naukowych. Jednakże znac... Болей »
Problem świadomości społecznej chłopów na Białostocczyźnie nie był — jak dotąd — przedmiotem oddzielnych studiów. Badania nad tzw. świadomością zbiorową społeczeństwa zyskały w ostatnim okresie szczególnie wysoką rangę. Jerzy Topolski stwierdził, że niemożliwe jest względnie pełne zrekonstruowanie procesu historycznego, o co ważniejsze — jego wyjaśnianie bez odwołania się do sfery świadomości ludzkiej. Ważne miejsce zajmują badania ... Болей »
W smętnej scenerii białostockich uliczek pokrytych kałużami błota nie zwracał szczególnej uwagi drewniany parterowy domek usytuowany na rogu ulic Białej i Zielonej — stanowiący od niedawna własność młodego małżeństwa — Rozalii z domu Sofer i Marka Zamenhofa. Marek z zawodu nauczyciel — czyli mełamed — uczył języków obcych, przybył z pobliskiego Tykocina, prężnego niegdyś ośrodka handlowego, którego znaczenie w połowie wieku XIX ... Болей »