Zeszyt 4/2008 zwiera siedem artykułów (247 s. w tym materiał ilustracyjny czarno – biały oraz 16 zdjęć barwnych). Dostarcza informacji na temat społeczności zamieszkujących Podlasie od epoki kamienia po 1. połowę XX w. Zawiera: opracowania: a/ archeologicznych zbiorów Władysława Litwińczuka, zarówno kolekcji prezentowanej w Muzeum Społecznym w Surażu, jak i zabytków przekazywanych uniwersytetom, muzeom i innym placówkom nau... Болей »
Zeszyt 5/2009zawiera jedenaście artykułów wzbogaconych materiałem ilustracyjnym. Zeszyt otwiera artykuł poświęcony pamięci Zygmunta Szmita, archeologa z Podlasia w 80. rocznicę śmierci. Oprócz tradycyjnie już dostarczanych informacji na temat społeczności zamieszkujących Podlasie, od epoki kamienia po okres nowożytny, poszerzono go o publikacje wyników badań z terenu Białorusi. W numerze 5/2009 Podlaskich Zeszytów Archeologicznych zami... Болей »
Zeszyt 6/2010 otwiera publikacja poświęcona postaci i archeologicznym dokonaniom Zygmunta Glogera wielkiego Podlasianina, patrioty, humanisty, starożytnika, pioniera polskiej archeologii pradziejowej, historyka, etnografa, folklorysty, podróżnika i kolekcjonera. W numerze zamieszczono 9 artykułów dostarczających informacji na temat społeczności zamieszkujących Podlasie od epoki kamienia po 1. połowę XX w.: opracowanie kolekcji p... Болей »
Zeszyt 7-8/11-12 zawiera informacje z zakresu archeologii, która swym zasięgiem obejmuje obszar województwa podlaskiego. Znajdują się w nim publikacje podsumowujące stan badań, jak i krótkie sprawozdania. Artykułom towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny. Spis treści: Lech Pawlata Stan i perspektywy badań nad osadnictwem młodszych faz epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w północnej części Lech Pawlata, Adam Wawrusiewicz „Skarb” z Dor... Болей »
Cmentarzysko położone jest w odległości około 700 m. na wschód od miasta i na północ od doliny zalewowej rzeki Bug (Ryc. 1). Usytuowane jest na szczycie wyniosłego wzgórza moreny polodowcowej, w miejscu zwanym „Kozie Rowy" - od strony południowej ograniczone przez urwisty stok opadający ku dolinie Bugu. Geograficznie teren leży w obrębie mezoregionu Wysoczyzną Drohicka (843.38 wg J. Kondrackiego), będący częścią Niziny Północnopodlaskie... Болей »
Oddajemy Państwu pierwszy numer Podlaskich Zeszytów Archeologicznych. Sam tytuł określa już, co składa się na jego zawartość. Bo przecież „zeszyt" to codziennie pomnażany zbiór notatek, prac większych i mniejszych, rejestracja tego, nad czym się pracuje. Ta forma wydawnicza, stosunkowo łatwa do skompletowania treści, ma w sobie ogromny walor poznawczy. Pozawala utrwalić nawet niewielkie odkrycia, często umykające innym badaczom i pasj... Болей »
Przy doborze polskich haseł górowały przesłanki praktyczne. Mając na uwadze szerszy krąg użytkowników, uwzględniono przede wszystkim współczesne słownictwo języka literackiego. W węższym zakresie ujęto wyrazy potoczne, przestarzałe oraz o zabarwieniu regionalnym. Ze słownictwa specjalistycznego różnych dziedzin nauki i techniki ograniczono się do terminów będących w powszechnym użyciu. Obok wyrazów rodzimych uwzględniono także wyrazy za... Болей »
Prezentowana książka zawiera utwory literackie Tatarów polskich, które pod względem gatunkowym można zakwalifikować do szeroko rozumianego reportażu. Do publikacji wybrano dzieła czterech autorów: Leona Kryczyńskiego, Edigego Szynkiewicza, Alego Woronowicza i Mustafy Aleksandrowicza. Obok Sprawozdań z podróży muftiego Jakuba Szynkiewicza są to najważniejsze teksty reportażowo-podróżnicze napisane przez polskich wyznawców islamu w dwudzi... Болей »
W krajobrazie Podlasia bardzo ważną rolę odgrywa budownictwo drewniane. Stanowi ono specyficzny element wiejskiego i małomiasteczkowego pejzażu. Ze względu na swoją skalę i walory architektoniczne jest dziedzictwem, które wyróżnia go na tle innych regionów. Upowszechnianie wiedzy na temat wartości i wyjątkowości drewnianej wiejskiej architektury, a także potrzeby jej ochrony to cel, który przyświeca organizatorom Konkursu na Najlepiej Z... Болей »
Pakiety edukacyjne przygotowywane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN nie są dostępne w sprzedaży. Przekazywane są bezpłatnie nauczycielom i przedstawicielom innych placówek oświatowych, uczestniczących w okołopakietowych kursach metodycznych organizowanych przez Wydział Edukacyjny BEP IPN. W sprawie kursów prosimy kontaktować się z Centralą BEP w Warszawie lub właściwym terytorialnie Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej. Oddziałow... Болей »