Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oddaje do rąk czytelników materiały piątej naukowej Międzynarodowej Konferencji Numizmatycznej, która odbyła się w dniach 5-7 września 2002 r. tradycyjnie w Supraślu i Białymstoku. Przypomnijmy, iż pierwsza konferencja, w 1994 r., poświęcona była wspólnym dziejom pieniądza na Białorusi, Litwie, Polsce i Ukrainie; druga - w 1996 r. - omawiała rozwój muzealnictwa i kolekcjonerstwa numizm... Болей »
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oddaje do rąk czytelników materiały czwartej naukowej Międzynarodowej Konferencji Numizmatycznej, która odbyła się w dniach 7-9 września 2000 r. - tradycyjnie w Supraślu koło Białegostoku. Przypomnijmy, iż pierwsza konferencja, w 1994 r., poświęcona była wspólnym dziejom pieniądza na Białorusi, Litwie, Polsce i Ukrainie; druga - w 1996 r. -omawiała rozwój muzealnictwa i kolekcjonerstwa... Болей »
To było 21 lat temu. Ktoś powie: po co ta rocznica? Żyjemy w innych czasach, w innym systemie wartości. Bardzo arielu ludzi tamtego czasu, wielkiego zrywu Solidarności czuje się - i ma po temu prawo - oszukanymi. Ale przecież dla nas, ludzi pierwszej Solidarności, ta: data jest bardzo ważna. Dlaczego ? - przede wszystkim dlatego, ze byliśmy sobie wówczas wszyscy jakie bliscy: Dziś, kiedy na co dzień zapominamy co to słowo znaczy, warto ... Болей »
27 października 1991 r. odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory parlamentarne w powojennych dziejach Polski, gdyż wybory z 4 i 18 czerwca 1989 r. były tylko częściowo wolne (Sejm Kontraktowy). W wyborach do Sejmu i Senatu obowiązywała ustawa z 28 czerwca 1991 - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 59, poz. 252), która weszła w życie z dniem ogłoszenia 3 lipca 1991 r. Stanowiła ona, iż: „Wybory posłów na S... Болей »
Oddajemy do rąk czytelnika książkę, która jest ostatnim dziełem przedwcześnie zmarłego Stanisława Kalabińskiego. Zdążył on jeszcze zapoznać się z recenzjami, przeznaczonymi dla wydawnictwa, i poczynił uwagi na marginesie maszynopisu wskazując miejsca ewentualnych poprawek i zmian. Tych już jednak nie zrobił -nieubłagana choroba, tak tragicznie zakończona, przecięła Jego twórczość. Nie zdążył już napisać wstępu, w którym — jak można się ... Болей »
Drodzy Czytelnicy! Po raz kolejny trafia do rąk Państwa zeszyt z unikatowym zbiorem autentycznych pieśni ludowych wschodniej Białostocczyzny, tym razem związanych tematycznie z przyjściem na świat nowego życia, tj. narodzinami człowieka. Jak wskazuje sam tytuł pozycja jest zbiorem pieśni nawiązujących do obrzędu chrzcin. Zamysł niniejszej pracy powstał już w latach 80-tych, w momencie zbierania i zapisywania przez autora materiału... Болей »
Jan Leończuk ur. 24 czerwca 1950 roku w Łubnikach koło Białegostoku. Debiutował wierszami na łamach białostockich „Kontrastów” w 1970 r. Болей »
W miejscowościach południowo-wschodniej Białostocczyzny, które zamieszkuje głównie ludność narodowości białoruskiej, w zatrważającym tempie postępuje polonizacja, a tym samym wykorzenianie z własnej kultury. Prowadzi to do zatracania tutejszej mowy - gwary, którą posługuje się jeszcze starsze pokolenie mieszkańców. Odchodząc w wieczność, pozostawi po sobie przestrzeń, której nikt już nie będzie w stanie wypełnić. Nie dotyczy to tylko mo... Болей »
Na styku Rusi Litewskiej (zwanej też Czarną Rusią), wzdłuż traktu nadbiebrzańskiego wiodącego z Grodna na zachód, na pograniczu Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony - ówczesnej osadzie Lipsk król Stefan Batory nadał w 1580 r. prawa miejskie. Osadnicy na tych nadbiebrzańskich terenach wywodzili się z wielu tradycji kulturowych: prawosławni, a niebawem uniccy chłopi (z prawdopodobną jaćwieską domieszką) sąsiadowali z północnomazowiecki... Болей »
(...) prace nad książką trwały 2 lata i wymagały przejrzenia wielu źródeł, spotkań i rozmów z mieszkańcami, którzy udostępnili zdjęcia z prywatnych zbiorów oraz wizyt w archiwach kościelnych. Był to ogrom pracy. Autor monografii podkreślił, jak ważną rolę odegrał wójt gminy Witold Łapiński, który poparł jego pomysł, a Rada Gminy zaakceptowała sfinansowanie historycznego dzieła, które przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego n... Болей »