Nie widzimy racji w bronieniu niepodzielności kolosa rosyjskiego. Wszystkie motywy wysuwane na rzecz jednolitości Rosji są płytkie, bądź tchną rusofilizmem. „Żółte niebezpieczeństwo”, wysuwane niekiedy jako argument na rzecz wielkiej Rosji, broniącej Europy i Polski przed „żółtymi”, nie jest realne wskutek niebywałego skłócenia się narodów rasy żółtej. Ludy Indii nie toczą ze sobą nieustannych wojen na skutek porządkującego wpływu Angli... Болей »
Dobiega końca szóste dziesięciolecie od tych pełnych historycznego patosu i wielkiego napięcia dni, tygodni i miesięcy, w których mieszczą się dzieje ostatniego okresu egzystencji caratu, obalonego przez rewolucję lutową 1917 roku. Dzisiaj nie ma potrzeby dowodzić ani przekonywać, że nie tak wielu można się doszukać w przeszłości wydarzeń, analogicznych pod względem swojego olbrzymiego znaczenia; trzeba przyznać, że rozumiano to i współ... Болей »
Książka jest prezentacją jednego z najciekawszych odkryć archeologicznych, jakich w ostatnich latach dokonano na Podlasiu. Jest ona obszernym opracowaniem wyników badań prowadzonych w latach 2012 – 2014 przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na dwóch stanowiskach położonych w pobliżu Supraśla (stanowisko 3 „Dęby” oraz stanowisko 6 „Dębowik”). Tu właśnie, po raz pierwszy udało się odsłonić ... Болей »
Białoruś to wciąż kraina nieznana, miejsce, o którym nie wiemy prawie nic. Bo co jesteśmy w stanie tak naprawdę powiedzieć o współczesnej Białorusi, poza tym, że to kraj, którym rządzi nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat Aleksander Łukaszenka, jeden z ostatnich dyktatorów w Europie? Białoruś leży tuż za miedzą, a wydaje się wciąż tkwić w innej rzeczywistości. Bo gdzie jeszcze w Europie nakłada się dodatkowe podatki na bezrobotnych, cz... Болей »
Obława Augustowska była największą powojenną sowiecką zbrodnią dokonaną na Polakach. W toku szeroko zakrojonej akcji pacyfikacyjnej aresztowano ponad 7 tys. osób, a los ok. 600 z nich pozostawał przez lata nieznany. Z czasem stało się jasne, że ludzie ci zostali zamordowani. Dopiero w 2012 roku, dzięki rosyjskim przyjaciołom ze Stowarzyszenia „Memoriał”, poznaliśmy dwa dokumenty, które to pośrednio potwierdzają. Jeden z nich to formalny... Болей »
Dnia 12 lipca 1945 roku ponad 50 tys. sowieckich żołnierzy III Frontu Białoruskiego rozpoczęło „operację przeczesywania lasów augustowskich i przylegających do nich rejonów w celu wypełnienia zadania likwidacji działających w nich band Armii Krajowej”, a także Litewskiej Armii Wolności (LLA). Gotowość bojową jednostki 50. Armii, której powierzono przeprowadzenie operacji, osiągnęły 11 lipca. O godzinie 21 zajęły one „pozycję wyjściową d... Болей »
Niewątpliwą zasługą pokoleń wydawców i badaczy dawnej literatury polskiej jest przybliżenie czytelnikowi ogromnego bogactwa przekazów pamiętnikarskich okresu renesansu i baroku. Diariusze, pamiętniki i inne dzieła literatury wspomnieniowej - niedoceniane w okresach wcześniejszych ze względu na rzekomy brak walorów literackich - są obecnie obiektem rzetelnych badań analitycznych czy interpretacyjnych. Szczególnym zainteresowaniem history... Болей »
Ten mały fragment Podlasia leżącego w obszarze Zielonych Płuc Polski, o którym chcę Państwu w skrócie opowiedzieć i przypomnieć w starych fotografiach, miał jakże ciekawy i burzliwy przebieg swojej historii. Losy mieszkańców zależały od Wschodu i Zachodu. Z tych kierunków postępowała kolonizacja, z tych stron nadciągały obce wojska niszcząc po drodze wszystko. Przedostatnia zagłada, którą dotkliwie odczuli mieszkańcy tych terenów, szła ... Болей »
Pomysł wydania tej książki zrodził się w 2009 roku, kiedy natrafiliśmy na rękopis Adama Budkiewicza, zatytułowany „Obrazki stanu włościan litewskich do ich usamowolnienia to jest do roku 1864”, ukazujący życie chłopów w podsokólskich wsiach w połowie XIX wieku. Ponieważ źródła historyczne pozostawiły bardzo niewiele opisów pańszczyźnianych chłopów, wiedza o ich codziennym życiu, kulturze materialnej i duchowej oraz stosunku do innych st... Болей »
Era obrządku słowiańskiego trwała na ziemiach polskich od roku 875 do drugiej połowy XII stulecia. A więc ponad 250 lat. Jest to okres niemały. Ale jest to także okres me znany. Sprawy te są białymi plamami w naszej najstarszej historii. Zostały przemilczane. Nie wolno było o nich pisać. Dopiero teraz, po upływie 1000 lat, nareszcie — gdy przestały obowiązywać zakazy pisania prawdy historycznej — znalazł się ktoś, kto odtworzył te najst... Болей »