Białystok, stolica województwa podlaskiego, jest miastem z którym historia obeszła się wyjątkowo niełaskawie. Zapewne jest to jedna z przyczyn, dla których nie wszystkie rozdziały dziejów miasta są dobrze poznane. Zgodnie z powszechnym przekonaniem kultura Białegostoku rozkwitła w XVIII wieku, pod rządami ówczesnego właściciela miasta, hetmana Jana Klemensa Branickiego. Na jego zaproszenie (a może należałoby powiedzieć: ofertę pracy) od... Болей »
Studium Władysława Semkowicza o elicie społecznej Litwy (Z. Wojtkowiak) Władysław Semkowicz, O litewskich rodach bojarskich zbratanych ze szlachtą polską w Horodle roku 1413 II. ROZPRAWY I ARTYKUŁY Jerzy Łojko, Chorągwie polskie i litewskie w bitwie pod Grunwaldem EwaKelma, Ród Sakowiczów i jego majętności w XV i pierwszej połowie XVI wieku Andrzej Kamieński, Kariera rodu Siemaszków w XV- XVII wieku Grzegorz Błaszczyk, Chryzostom ... Болей »
Litva - naš nacyjanalna-histaryčny nazou krainy uziaty nami jak nazou časapisu, zadańniem jakoha budzie nanova vyvučać i pieraaceńvać našuju słaunuju minuuščynu dy zmahacca ź jaje chvalšavańniem. Časapis budzie taksama vyvučać i sučasnyja padziei, źviazanyja z našym narodam. (Ad Redakcyi, frahment) Болей »
Zabierając głos na temat mitów bałtyjskich oraz dyskusji nad nimi w historiografii nie można w sposób szczególny nie potraktować postaci Aleksandra Brucknera (1856—1939), wielkiego przedstawiciela naszej humanistyki. Wśród jego bowiem imponującego dorobku studia lituanistyczne zajmują miejsce szczególne. O tym zaś, że się nie starzeją, a w każdym razie należą do klasyki naukowej, świadczą liczne ich wznowienia. Wśród nich znalazła się k... Болей »
* Andrzejewska Gabriela, Mniejszość litewska w wyborach samorządowych 1990-1994 * Błaszczak Tomasz, Białorusini w Republice Litewskiej 1918-1940. Zarys problematyki badawczej * Braun Krzysztof, Fenomen palmy i Kaziuka. Tradycja wileńska, współczesność litewska i polska * Figura Marek, Dzisiejsze Wilno i jego wielokulturowa spuścizna * Jurkiewicz Jan, Religijność ludu żmudzkiego w świetle Zapisków domowych biskupa Mac... Болей »
Bez zrozumienia źródeł wzajemnego postrzegania nie sposób pojąć resentymentów w dwudziestowiecznych stosunkach polsko-litewskich. Relacjami tymi rządziły mity i stereotypy, z reguły ukształtowane w pierwszej połow ie stulecia. Po 1944 r. oficjalne stosunki znalazły się w sowieckim zamrażalniku, z którego wydobyły się dopiero u schyłku lat osiemdziesiątych. Geneza uprzedzeń, ujawniających się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, ... Болей »
Tarptautinės mokslinės konferencijos, vykusios 2009 m. lapkričio 19–20 d. Vilniuje, Taikomosios dailės muziejuje, pranešimų pagrindu Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai parengė ir išleido mokslinių straipsnių rinkinį lietuvių ir lenkų kalbomis: „Liublino unija: idėja ir jos tęstinumas / Unia Lubelska: idea i jej kontynuacja“ (500 egzempliorių). Knygoje pristatomas Lietuvos ir Lenkijos santykių, Abiejų... Болей »
Oddajemy do rąk czytelników, pasjonujących się kulturą regionalną, zestaw nagrodzonych prac w Konkursie Literackim o historii regionu „Nasze gniazdo”, w kategoriach: szkoła podstawowa, dorośli. Jest to plon VIII edycji tego konkursu realizowanego przez Gminny Ośrodek Animacji Kultury i Rekreacji w Szudziałowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo. Dotychczasowe publikacje to wydany z okazji V-lecia konkursu zbiór nagrodzonych p... Болей »
Oddajemy do rąk Czytelników książkę - album, która jest w pewnym sensie dalszym ciągiem książki pt. "Armia Krajowa na Białostocczyźnie", autorstwa W. Czarneckiego i H. Rembiszewskiego, wydanej w 2007 r. Obecne wydanie przygotowane głównie z myślą o młodym pokoleniu, prezentuje twórczość żołnierza AK z wileńszczyzny, później łagiernika w Workucie na Syberii, Wiktora Strzałkowskiego ps. "Fok". Болей »
Materiały etnograficzne zebrane przez Michała Federowskiego, (1853—1923), jednego z wybitnych polskich badaczy kultury ludowej na obszarze zachodniej Białorusi i północno-wschodniej Polski, zyskały pozytywną ocenę w nauce polskiej. „Chciał on zrobić dla ludoznawstwa białoruskiego pod względem zakresu i metody coś więcej jeszcze niż zrobił Kolberg swym Ludem polskim dla ludoznawstwa polskiego" — pisał prof. Stanisław Poniatowski w przedm... Болей »