Obszar, z którego pochodzą omawiane w tej publikacji nazwy, obejmuje swym zasięgiem były powiat bielski, hajnowski i przeważającą cześć siemiatyckiego, z wyjątkiem terenu, należącego obecnie do województwa łomżyńskiego. Badanie terytorium nie jest jednolite pod względem językowym i etnicznym. Zachodnią jego cześć stanowią dialekty polskie, wschodnią - ruskie. Болей »
Książka Jakuba Banasiaka to pierwsze monograficzne opracowanie dotyczące metody pedagogicznej Leona Tarasewicza. Artysta ten nauczał na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w latach 1996–2009, prowadząc najpierw Pracownię Gościnną, później pracownię dyplomującą. W 2009 roku odszedł na nowo powstały Wydział Sztuki Mediów, gdzie do dziś prowadzi Pracownię Przestrzeni Malarskiej. Tarasewicz zrewolucjonizował nauczanie malarstwa, redefiniują... Болей »
Kołyszące się na wietrze maki, strącone deszczem płatki piwonii, opierające się o ściany domów malwy i różowe floksy wtulone w zszarzały ze starości płot. Taki obraz przywołuje wspomnienia babcinego ogrodu, opartego na własnym poczuciu estetyki i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Miejsca wpisanego w złote ramy idealnego ogrodnictwa - pięknego, reprezentacyjnego, a przy tym prostego w pielęgnacji i bliskiemu naturze. W osta... Болей »
Życie zakonne powstałe w pierwszych wiekach chrześcijaństwa na wschodzie, a następnie szeroko praktykowane również na zachodzie jest trwałym elementem kultury chrześcijańskiej. Jest praktykowane w organizacjach kanonicznie wyznaczonych przez Kościół i stanowi jedną z form życia konsekrowanego, czyli życia uświęconego, poświęconego Bogu. Grupy zakonne od wieków zajmują miejsce w strukturze społecznej, pełnią w społeczeństwie wielorakie f... Болей »
Jednym z zagadnień historii dnia dzisiejszego, wywołującym nieraz spory, jest sytuacja mniejszości narodowych w Polsce. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tymi sprawami. Książki ich dotyczące cieszą się dużym powodzeniem, artykuły wywołują polemiki. Niejednokrotnie spotkać się można z poglądem, że historycy zbyt mało piszą na ten temat. Nie jest to opinia słuszna. Ukazało się wiele studiów poświęconych mniejszościom narodowym w ... Болей »
Niniejsze opracowanie jedynie zarysowuje dzieje Polesia podczas II wojny światowej i pragnie wypełnić lukę istniejącą w tym zakresie. Nie mając możliwości dotarcia do wiarygodnych dokumentów z tamtego okresu, oparłem się w głównej mierze na relacjach świadków i uczestników wydarzeń, którym za życzliwą pomoc dziękuję. Nieliczne dokumenty, z którymi udało mi się zapoznać, były mi pomocne w weryfikacji podstawowego materiału, chociaż i w ... Болей »
Rok 2010 jest rokiem obchodów jubileuszu 235. rocznicy założenia wsi Sokole. Niniejsza publikacja ma na celu zebranie „okruchów historii” zachowanych w życzliwej pamięci żyjących mieszkańców Sokola, archiwalnych dokumentów i fotografii, ocalonych dla przyszłych pokoleń w rodzinnych zbiorach oraz ich opublikowanie w zwartym wydawnictwie. Pragniemy, aby szczególnie młodzi mieszkańcy naszej wsi z dumą rozczytywali się w bogatej historii sw... Болей »
Nikodem Sulik-Sarnowski (ur. 15 sierpnia 1893 we wsi Stara Kamienna k. Sokółki na Podlasiu, zm. 14 stycznia 1954 w Londynie) – polski dowódca wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego. Do 1918 roku był oficerem armii rosyjskiej. W 1918 roku działa w Samoobronie Grodzieńskiej. Od 25 stycznia 1919 do 16 maja 1922 roku dowodził kompanią w Białostockim Pułku Strzelców, który wchodził w skład 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a po jej reorg... Болей »
Janka Kupała, biał. Янка Купала, właśc. Iwan Łucewicz, biał. Іван Дамінікавіч Луцэвіч (ur. 7 lipca 1882, zm. 28 czerwca 1942) – klasyk literatury białoruskiej, poeta, dramaturg, publicysta, działacz narodowy i jeden z twórców białoruskiego języka literackiego. 28 czerwca 1942 roku Kupała tragicznie zginął, spadając ze schodów w hotelu Moskwa. Do tej pory nie udało się wyjaśnić czy był to nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo czy zaplanowan... Болей »
Biskup Leon Ludwik Jaworowski (1764-1833) byt jedną z najważniejszych postaci nie tylko wspólnoty bazyliańskiej klasztoru bazylianów w Supraślu, ale też Kościoła unickiego na terenie Ziem Zabranych dawnej Rzeczypospolitej. Opat z Supraśla cieszył się dużym autorytetem we własnym środowisku zakonnym. Szanowali go również przedstawiciele władz zaborczych, a także zwolennicy apostazji religijnej. Uznanie, którym się cieszył, każe historyko... Болей »