W poszukiwaniu istoty rzeczy. Ten tytuł wydaje się niestosowny. Jak można nazwać książkę, przywołując największą literaturę i jedną z fundamentalnych kategorii filozoficznej proweniencji? Z jednej strony Marcel Proust ze swoim wielotomowym poszukiwaniem straconego czasu, a z drugiej esencjonalne myślenie o bycie. Jak w takim towarzystwie przetrwać, a przynajmniej zaistnieć? Wyjściem z impasu nie jest nawet pokora Księdza Piotra, bo co t... Болей »
Jakaż to dziwna materia twórcza - słowo. Można wałkować, rozciągać, ugniatać; można bawić się nim jak piłką - można skaleczyć siebie i drugiego człowieka bardziej, niż najbardziej ostrą brzytwą. Dla wielu z nas słowo służy tylko i wyłącznie do prostej codziennej komunikacji. Jeśli spróbujemy użyć go do powiedzenia czegoś o naszych uczuciach i lękach - rodzi się wiersz. Linijka po linijce zmieniamy język rozmowy na język poezji. Kiedy je... Болей »
Przed 1915 rokiem w Trześciance i Stawku istniał prężny ośrodek oświatowy, który oddziaływał na całą diecezję litewską, a po 1900 roku na nowo powstałą grodzieńską. Z dawnej świetności zespołu szkół cerkiewno - parafialnych w Trześciance i uroczysku Stawek, malowniczo usytuowanym w dolinach rzek Narwi i Rudni, w odległości około kilometra od Trześcianki, po drodze do Puchłów, nie pozostało śladu. Stawek zniknął nawet z urzędowego nazewn... Болей »
23 września 1893 w Sokółce w rodzinie Marii i Aleksego Tarasiewiczów jako czwarte z kolei dziecko rodzi się Jan, ochrzczony następnie w obrządku prawosławnym. Ojciec jest podpułkownikiem armii carskiej, bohaterem wojny rosyjsko-tureckiej. Pochodzi ze szlachty z guberni mińskiej. Matka jest katoliczką, wywodzi się ze starego szlacheckiego rodu Kuszelów. 1893-1900 — Z uwagi na profesję ojca rodzina często zmienia miejsce zamieszkania: Sok... Болей »
Z okazji powitania Nowego 1942 Roku Vacław Iwanowski pouczał swych młodych współpracowników w Mińsku: „Wilżne jest wynalezienie prochu, ale nie mniej ważna jest umiejętność jego wykorzystania". Za pomocą tego aforyzmu wskazywał, że realizacja idei nie ustępuje pod względem znaczenia samej idei. Był chemikiem - technologiem, znał się na tym nieźle. W ten sposób przekazywał własne doświadczenia. Wysuwając w 1902 r. postulat stworzeni... Болей »
Książka, którą prezentujemy Państwu, jest drugą z cyklu publikacji źródłowych poświęconych historii ziem północno-wschodnich II Rzeczypospolitej (pierwsza dotyczyła zajść antyżydowskich w Brześciu nad Bugiem 13 maja 1937 roku). Celem serii wydawniczej "Dokumenty do dziejów kresów północno-wschodnich II Rzeczypospolitej" jest zainicjowanie wydawania drukiem i spopularyzowania w środowisku naukowym materiałów dotyczących historii II RP, p... Болей »
7 lutego 1992 roku Francja podpisała traktat o przyjaźni z Rosją “przyjmując do wiadomości, że Federacja Rosyjska jest państwem powstałym ze Związku Sowieckiego... i uznając istnienie Wspólnoty Niezależnych Państw”. Francuscy dyplomaci nie dostrzegli w powyższych formulach contradictio in adjecto. Jaki bowiem typ niezależności Francja przypisuje Ukrainie otwierając w Kijowie ambasadę, skoro za jedynego dziedzica imperium uznaje wyłączni... Болей »
Dowspuda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Suwalszczyźnie. Stało się tak dzięki krótkotrwałej tu obecności i działalności gen. Ludwika Michała Paca (1778-1835) oraz jego publicznym, głównie wojskowym, zasługom w okresie wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Przebywając w Dowspudzie, zasłynął jako doskonały gospodarz, inicjator wielu nowatorskich rozwiązań gospodarczych. Tym jednak co szczególnie wpłynęło na pa... Болей »
Obcy/Inny/Swój to trzeci tom edycji „Warto zapytać o kulturę". Zebrane w nim teksty są pokłosiem sympozjonu, który - po Sejnach, Tykocinie i Supraślu - gościł w październiku 2008 roku w siedzibie Uniwersytetu Powszechnego im. J. J. Lipskiego w Teremiskach. Książka przedstawia różne perspektywy spojrzenia na tytułowe kategorie, wokół których koncentrowała się rozmowa animatorów kultury, artystów, duchownych, dziennikarzy, filozofów, nauk... Болей »
Wąsosz, niewielka wieś gminna położona na północnym krańcu Mazowsza i na skraju Województwa Podlaskiego, liczy już ponad 570 lat. W Polsce jest wiele miejscowości, które mają starszą metrykę, są bardziej zasobne w zabytki i były świadkami większych wydarzeń dziejowych, jednak Wąsosz ma też swoją historię, którą warto i chyba należy poznać. Jest to szczególnie ważne w naszych czasach, gdy żyjemy w coraz większym pośpiechu, interesując si... Болей »