Oddawany właśnie w ręce czytelników III tom serii Inwentarze Rękopisów Biblioteki Narodowej zawiera opisy 611 najstarszych rękopisów znajdujących się w zbiorach Narodowej Książnicy. Wiele z nich to najcenniejsze skarby polskiej kultury - jak Psałterz floriański czy Kazania świętokrzyskie - ocalone w czasie II wojny światowej dzięki wywiezieniu do Francji a następnie do Kanady. Publikacja zawiera skrócone opisy obiektów oraz liczne indek... Болей »
Monografia opowiada o życiu i działalności Iwana Kraskowskiego, urodzonego w 1880 roku w Dubiczach Cerkiewnych, a zmarłego w Bratysławie w 1955 roku. Należał on do tego pokolenia aktywnej inteligencji, którego dojrzałość przypadła na okres społecznej, politycznej i kulturalnej transformacji w Europie Wschodniej, związanej z rozpadem Cesarstwa Rosyjskiego i obaleniem monarchii. Jego generacja doświadczyła kilku rewolucji, dwóch wojen świ... Болей »
26 и 27 июля 1957 г. в Мюнхене состоялась очередная IX научная Конференция Института по изучению СССР. Конференция была тематически посвящена сорокалетней годовщине существования советской власти, — результатам усилий КПСС осуществить на практике программные предначертания марксизма-ленинизма. Конференция не стремилась подвести итоги положению во всех отраслях жизни в СССР за сорок лет. Ее задачей было осветить наиболее важные вопросы, ... Болей »
1 lipca 1730 roku, przypuszczalnie w Wołczynie, przyszła na świat Izabela, późniejsza hetmanowa Branicka. Była kolejnym, piątym dzieckiem wojewody mazowieckiego Stanisława Poniatowskiego i kasztelanki wileńskiej Konstancji z Czartoryskich. Na chrzcie otrzymała imię Elżbieta. W XVIII wieku, zgodnie z francuską modą, zamiast tego imienia używano jego wersji występującej w Hiszpanii i Francji - Izabela. Stosowano wymiennie jego pisownię pr... Болей »
Włodzimierz Sosna - podlaski, białoruski poeta, myśliciel, człowiek serdeczny, współczujący i pobożny. Humorysta, nie stroniący od samokrytycyzmu. Kocha swoją małą ojczyznę - wieś Paszkowszczyznę, parafialną Orlę i wszystkie okoliczne miejscowości. Opisuje ich mieszkańców, historie, niezwykłość i codzienność. Jego rymowane słowo jest lekkie i konkretne. W poezji preferuje język ruski - podlaski, język swojego serca i duszy. Leksyka i fo... Болей »
W 2011 r. Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae w Ciechanowcu zorganizowały sesję naukową pt. Anna ks. Jabłonowska i ks. Krzysztof Kluk - ludzie, którzy wyprzedzili swoją epokę. Wygłoszone referaty jeszcze tego roku ogłoszone zostały w stosownej księdze posesyjnej. Głównym zadaniem tamtego spotkania było ustalenie wzajemnych relacji między zamies... Болей »
W Gdańsku, podobnie jak w całej Polsce, mieszkają przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych. To osoby innego pochodzenia niż polskie, których przodkowie mieszkają w naszym kraju od co najmniej 100 lat. Opowieści o tym, jak to się stało, że są dziś mieszkańcami i mieszkankami Gdańska, są fascynujące, często bardzo skomplikowane i dramatyczne. Zobaczcie świat oczami dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych, które opowiadają, ... Болей »
Wiesław Rozbicki był wieloletnim dziennikarzem prasy, radia, telewizji. Jako redaktor naczelny Wytwórni Filmowej „Czołówka" doprowadził do realizacji filmu dokumentalnego o powstawaniu Jeziora Siemianowskiego. Był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej, a także Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Czeremcha to miejscowość leżąca na południowym skraju Puszczy Białowieskiej, dawniej będ... Болей »
Książka przedstawia postać oraz dorobek Jakuba Smolskiego wiejskiego fotografa działającego w pierwszej połowie XX wieku. Prezentuje archiwum fotograficzne, które znajduje się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W wydawnictwie tym zajdziemy informacje zdobyte w wyniku badań etnograficznych prowadzonych w latach 1978 – 1981 w nieistniejącej już dzisiaj wsi Łuka. Болей »
W historii fotografii wciąż słabo rozpoznanym fragmentem pozostaje nurt chłopski. Jeszcze mniej wiemy o wiejskich fotografach - aparat fotograficzny był bowiem rzadko używany na wsi. Moda na zdjęcia wykonywane na jarmarkach, targach i odpustach przyszła dopiero w okresie międzywojennym, wraz z upowszechnieniem się taniej i bardziej dostępnej dla mieszkańców wsi fotografii pięciominutowej. Aparat fotograficzny do tego rodzaju zdj... Болей »