Eugeniusz Czykwin urodził się w 1949 roku w Orli koło Bielska Podlaskiego. Studia w Politechnice Warszawskiej ukończył w 1973 roku. Jest inżynierem kolejnictwa. Od 1982 roku - działaczem Unii Chrześcijańsko - Społecznej. Był współzałożycielem Bractwa Młodzieży Prawosławnej, któremu przewodniczył w latach 1982 -1985. Z jego inicjatywy powstał ośrodek Bractwa w Białowieży. W latach 1985-1991 pełnił obowiązki posła na Sejm z ramienia Chrze... Болей »
Mawia się, że ludzie są igraszkami w ręku historii. W innych sytuacjach wypowiada się sąd przeciwny, ale też prawdziwy: ze to ludzie kształtują historię. Do tych dwóch dodajmy jeszcze trzecią tezę, rzadziej powtarzaną: że historia, traktowana jako obraz czasów minionych, bywa przedmiotem, narzędziem kształtowania historii przeżywanej; jest żywa, bowiem ludzie jej potrzebują i kształtują według swoich potrzeb. Tej ostatniej sprawie poświ... Болей »
Życie jest piękne. Życie ludzkie jest bardzo krótkie. Toteż należy przeżyć je uczciwie, odrzucając zazdrość, nieszczerość, złość, kłamstwo i okrucieństwo. Każdy członek rodziny, gdy tego naprawdę chce, może uczynić wiek, aby nie tylko w jego domu panował nastrój życzliwości, uprzejmości i serdeczności. Ważna jest również atmosfera ciepła, swojskości, sąsiedztwa i znajomości. Jest to wielka wartość i dzięki niej życie staje się przyjemni... Болей »
Książka, którą opracowałam powstała z okazji 50-lecia Państwowego Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W trakcie przygotowywania materiałów zapoznałam się z historią sceny białostockiej od wieku XVIII po dzień dzisiejszy i stwierdziłam, że nie sposób pisać o teatrze z powodu jubileuszu, tworzyć barwne laurki, bilanse sukcesów i niepowodzeń. Teatr bowiem jest najbardziej ulotną ze wszystkich sztuk - trwa tak długo ... Болей »
Ha працягу значнай часткі сваёй гісторыі Бельск Падляшскі і яго ваколіцы знаходзіліся на шляху многіх важных дарог, трактаў. Хопіць нагадаць, пераходзячы цераз Бельск каралеўскі тракт дарогу, якая спалучала Вільню з Кракавам, як жа істотную ў часы польска-літоўскай уніі. Не менш важным быў г. зв. Царскі гасцінец дарога, якою цераз Бельск у Белавежу падарожнічалі расійскія цары, князі, арыстакраты. Хаця гасцінец існаваў тут раней, у XIX ... Болей »
Dear reader, the document in your hands is a reprinted copy of articles from academic journal Deeds and Days (Darbai ir Dienos), issued by Vytautas Magnus University. The journal started in 1930 and suffered a similar fate as the State of Lithuania: in 1940, Soviet occupation stopped its publishing, but in 1995 the publication of the journal was resumed. This publication contains reprints of articles from Deeds and Days volume 67 (2017)... Болей »
Зборнік складаецца з артыкулаў, прысвечаных гісторыі, археалогіі і культуры Цэнтральнай і Ўсходняй Еўропы ў сярэднявечны перыяд і новыя часы. Пераважная большасць матэрыялаў датычыцца разнастайных праблем мінулага Беларусі. Зборнік рэкамендуецца спецыялістам - гісторыкам, археолагам, мастацтвазнаўцам, а таксама шырокаму колу чытачоў - студэнтам, настаўнікам, краязнаўцам. Болей »
Ks. Andrzej Bierezowiec jest jednym z najwybitniejszych współczesnych duchownych prawosławnych na Podlasiu. Od ponad czterdziestu łat sprawuje funkcje duszpasterskie. Ojciec Andrzej pełnił obowiązki proboszcza w parafii Ostrów i Zabłudów. Był tez wikarym w parafiach Wszystkich Świętych w Białymstoku i Starosielcach. Obecnie jest wikarym w parafii prawosławnej Świętego Ducha w Białymstoku. Болей »
Nasze "Małe Ojczyzny” są przez nas czasem słabo poznane. Żyjąc w nich, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest w nich pięknych miejsc i cennych, ciekawych obiektów. By ułatwić to poznanie, narodził się pomysł wydania publikacji w ramach Pilotażowego Programu Leader+, która jest efektem prac inwentaryzacyjnych Pracowni Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku. Treść w niej zawarta stanowi wykaz cennych obiektów z terenu 13 gmin należ... Болей »
Kult świętego Mikołaja Cudotwórcy, arcybiskupa Myr Licejskich był rozpowszechniony na ziemiach starej Rusi już od zarania chrześcijaństwa. Święty ten był szczególnie czczony w niższych i średnich warstwach społeczeństwa. Odwołując się do żywota św. Mikołaja, swym patronem obrali go żeglarze, a na naszych terenach — podróżnicy i kupcy. Ci ostatni właśnie niejednokrotnie stawali się fundatorami świątyń pod wezwaniem swego niebiańskiego pa... Болей »