Jan Brunon Bułhak (ur. 6 października 1876 w Ostaszynie pod Nowogródkiem, zm. 4 lutego 1950 w Giżycku) – nestor polskiej fotografii; ojciec Janusza. Był synem Walerego Antoniego Stanisława Bułhaka h. Syrokomla i Józefy Haciskiej h. Roch. Jego syn, urodzony w 1906 Janusz Bułhak, był kompozytorem i również fotografikiem. Od 1919 wykładał w Zakładzie Fotografii Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.... Болей »
У Аглядзе прадстаўлены аналіз сітуацыі з правамі чалавекаў Беларусі за 2007 год. Зборнік утрымлівае найбольш відавочныя i характэрныя факты парушэньняў правоў i свабодаў грамадзянаў краіны за гэты перыяд. Агляд падрыхтаваны на падставе асабістых зваротаў ахвяраў парушэньняў правоў чалавека, фактаў, зафіксаваных праваабаронцамі, а таксама інфармацыі з адкрытых крыніцаў (CMI, інтэрнэт-сайты spring96.org. svaboda.org, baj.ru, charter97.org... Болей »
To właśnie w knajpie, restauracji - słowem wszędzie tam, gdzie można zasiąść przy wspólnym stole, czy barze można odczytać swoisty kod kulinarno-kulturowy danej społeczności. Proponuję więc Państwu małą wyprawę w zakamarki naszej specyficznej białostockiej gastronomii, podczas której spróbujemy odnaleźć ten kod, poznając nie tylko miejsca, ale także ludzi, którzy tę gastronomię tworzyli i tych, którzy z niej korzystali. A będzie to wypr... Болей »
Książka ta stanowi drugą, środkową część cyklu poświęconego dziejom oświaty cerkiewno - parafialnej na Podlasiu na przełomie XIX i XX wieku. Ten typ szkolnictwa, adresowany do prawosławnych chłopów i prowadzony na ogół przez ludzi z tego środowiska się wywodzących, odegrał znaczącą rolę w procesie wyrywania tych ziem z cywilizacyjnej zapaści. Drohiczyn, Jałówka, Potoka i Różanystok to miejscowości, w których ulokowano szkoły kształcące ... Болей »
Gdyby w historii Białegostoku nie pojawili się Braniccy herbu Gryf, to z pewnym prawdopodobieństwem można by przypuszczać, że nie byłoby takiego miasta, a już z pewnością miasta o takim znaczeniu. Osiemnastowieczny Białystok tylko dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu stał się jednym z ważniejszych miejsc w Rzeczypospolitej. Od lat tamtej świetności upłynęły ponad dwa stulecia, ale we współczesnej przestrzeni centrum Białegostoku wciąż d... Болей »
Dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego Paweł Iwanowicz Batów opisuje w swych wspomnieniach działania bojowe wojsk radzieckich w czasie drugiej wojny światowej, opowiada o ludziach i czynach słynnej 65 armii, która przeszła, tocząc zwycięskie walki, od Wołgi do Odry i Bałtyku. Książka zapoznaje Czytelnika z koncepcją i realizacją szeregu ciekawych operacji, w których uczestniczyła armia dowodzona przez P I. Batowa, opowiada o wielu prawd... Болей »
Niektórzy odwiedzający Zabłudów, wjeżdżający do niego od strony Białegostoku lub przychodzący jedną z polnych dróżek, próbują wyobrazić sobie, jak wyglądało to stare miasteczko przed czterema wiekami, w czasach Iwana Fiodorowa i Piotra Mścislawca. Dziś nic już nic przypomina dawnych czasów, najstarsze budynki w miasteczku zostały bowiem wzniesione w pierwszej połowie ubiegłego wieku, zaś cerkiew i kościół liczą sobie nieco ponad sto lat... Болей »
Ogniem dotknięta i wysychająca w kłamliwej przestrzeni gwarnego dnia uparcie szukam tego jedynego miejsca, gdzie żywą wodą nakarmię swoją duszę - podążam ku światłu Krzyża. Болей »
Album zdjęć białostockiego fotoreportera pokazujący Białystok i Podlasie w latach 1956-1980.Dużo unikalnych zdjęć pokazujących m.in.październik 1956,repatriację,Sienny Rynek, Rynek Kościuszki, targ na Bema. Warto przypomnieć tamten czas, żebyśmy zobaczyli jak wiele zmieniło się wokół nas. Болей »
Reprint wydania pierwszego „Fiszer i Majewski” Poznań 1928 Pominięty został rozdział końcowy „Zarzuty Wincentego” i wstęp tłumacza opracowującego „Commonitorium” Jana Stahra pt. „Święty Wincenty z Lerynu. Jego życie, dzieło i znaczenie” Tytuł nowego wydania pochodzi od Wydawnictwa Antyk. Pewnego razu ludzie tacy, kupcząc błędami po prowincjach i miastach, dostali się także do Galatów. Pod ich wpływem Galatowie obrzydziwszy sobie prawdę,... Болей »