Tykocin, Zeszyt Nr 1

Tykocin

Referaty z sesji historycznej "492 rocznica urodzin województwa podlaskiego", Tykocin, 3 września 2005

Месца выхаду: Tykocin

Дата выхаду: 2006

Рэдактар: Pacholska Barbara

Выдавец: Wojewódzki Osrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Выдавецкая сэрыя: Czas na Podlaskie

Выдавецтва/ друкарня: Biały Kruk

Памеры: 76с., іл., 21см

ISBN: 83-60308-04-7

Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура; Рэлігія; Грамадзтва

Copyright © 2006 WOAK

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1638]

Tereny nad środkowym Bugiem, Narwią i Biebrzą, które od końca XV wieku zaczęto nazywać Podlasiem, już wcześniej, niemal od swego zarania stanowiły terytorium pograniczne. Konsekwencją tego stanu rzeczy były występujące tu zmiany przynależności państwowej. O owe ziemie rywalizowali ze sobą władcy Wielkiego Księstwa Litewskiego i Mazowsza. Innym skutkiem tego stanu rzeczy był napływ różnoetnicznego, jak też zróżnicowanego wyznaniowe osadnictwa. Spotkały się tu fale osadnictwa ruskiego (wedle dzisiejszej nomenklatury było to osadnictwo białoruskie i ukraińskie) oraz litewskiego napływające ze wschodu, od zachodu zaś - mazowieckiego (polskiego). Pewnym trwałym wyznacznikiem tego obszaru było sąsiedztwo mazowieckie, czyli - jak je wówczas określano - polskie, łąckie. Stąd coraz powszechniej zaczęła funkcjonować i wchodzić do obiegu nazwa owego pogranicza jako terenów znajdujących się „pod Lachami", czyli u granic polskich (mazowieckich). Tak więc nazwa „Podlasie" nie wzięła się wcale od lasu, jak mogłoby się wydawać w potocznym rozumieniu. Czytając dokumenty wystawiane przez kancelarię Wielkiego Księstwa Litewskiego czy to w języku ruskim (starobialoruskim), znajdujemy tam termin „Podijasze", czy łacińskim, gdzie występuje „Podlachiae" - tak czy inaczej w nazwie słychać wyraźnie owego sąsiada Lacha.

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Tykocin

Tykocin

Z archeologią po drodze

Tykocin jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich Podlasia. Przez wieki historia odciskała tu swe piętno wpływając na jego dynamiczny rozwój lub regres. To swoista „kopalnia” wiedzy, którą odsłonić i zadokumentować można jedynie poprzez zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne. Okolice obecnego miasta były zamieszkane już od schyłkowego paleolitu. Ówczesny krajobraz w niczym nie przypominał stanu, jaki możemy obserwować wsp... Болей »


Monkiewicz Waldemar, Tykocin

Tykocin

Monkiewicz Waldemar

"Perłą baroku" - nazywają Tykocin entuzjaści pięknej architektury i nie ma w tym określeniu nawet cienia przesady. Historyk nie omieszka dodać, że wieś ta, położona obecnie nieco na uboczu, w przeszłości odgrywała nierzadko pierwszoplanową rolę w Rzeczypospolitej. Болей »