![]() |
![]() |
Knygos viršelyje vaizduojamas Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Zigmantas Vaza, 1611 m. birželio 13 d. atgavęs Smolenską, kuris beveik šimtą metų priklausė Maskvos Didžiajai Kunigaikštystei. Pergalingas valdovo karinis žygis vainikuotas triumfo diena, iškilmingai švęsta Vilniuje 1611 m. liepos 24 d. Tai liudija išlikęs unikalus, aukso raidėmis išmargintas ir poetiškais posmais triumfo arkas atkuriantis, specialiai v... Болей »
W państwach o systemach totalitarnych, jakimi były Związek Radziecki i III Rzesza, propaganda była bardzo ważnym elementem funkcjonowania aparatu państwowego. Oba systemy - komunistyczny i nazistowski - przywiązywały ogromną wagę do kontroli stanu świadomości i postaw politycznych obywateli. Niemiecki i radzieckie elity władzy dysponowały sporym doświadczeniem w manipulowaniu nastrojami społecznymi. Wojna niemiecko-radziecka stworzyła o... Болей »
Як празаік С. Яновіч дэбютаваў у 1956 г. на старонках беларускага штотыднёвіка „Ніва”. Аўтар зборніка апавяданняўі мініяцюр „Загоны” (Беласток, 1969), аповесціпра К. Каліноўскага „Сярэбраны яздок” (Мн., 1978), кніг „Думкі пра аўтаномію” (Беласток, 1981), „Праваслаўная царква ў Беластоцкім краі і беларуская мова ў ім” (Нью-Йорк, 1984), „Самасей” (Мн., 1992), „Доўгая сьмерць Крынак” (Беласток; Бельск, 1993), „Лістоўе — лістове” (Беласток,... Болей »
Sto lat temu, w soborze Isaakijewskim w petersburgu student Włodzimierz Zakrzewski z Bielska Podlaskiego oraz studentka Eustolia Burmakina z Matigorów koło Archangielska wzięli ślub. Wielka miłość, której nic nie było w stanie zniszczyć - wojna, lata rozłąki, wielkie rozstanie, już na zawsze. Włodzimierz - wrażliwy i nieustępliwie wierny swoim wartościom. Eustolia - nieustraszona, zapobiegliwa strażniczka ogniska domowego. To od niej Au... Болей »
Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych z roku na rok nadaje się coraz mniejszy rozgłos. Okazjonalne uroczystości sprowadzają się - jak ostatnio - tylko do złożenia wieńców pod pomnikiem Stoczniowców i krótkich wzmianek w prasie, radiu i telewizji. Zatem ostry skręt w dziejach Polski, jakim niewątpliwie był Sierpień ’80, dziś ma już tylko wymiar historyczny, podręcznikowy. Co prawda niezadowoleni politycy, głównie ci z ugrupowań pra... Болей »
Książka składa się z trzech części. W pierwszej autorzy przedstawiają zmiany w strukturach lokalnego aparatu bezpieczeństwa w latach 1944–1990. Na część drugą składają się zestawienia kadry kierowniczej UB/SB w Białymstoku w rozbiciu na trzy okresy (1944–1956, 1957–1975 i 1975–1990). Część trzecią stanowią biogramy 239 funkcjonariuszy zajmujących stanowiska kierownicze w pionie UB i SB w okresie od 1944 do 1990 roku. Болей »
Tykocin jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich Podlasia. Przez wieki historia odciskała tu swe piętno wpływając na jego dynamiczny rozwój lub regres. To swoista „kopalnia” wiedzy, którą odsłonić i zadokumentować można jedynie poprzez zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne. Okolice obecnego miasta były zamieszkane już od schyłkowego paleolitu. Ówczesny krajobraz w niczym nie przypominał stanu, jaki możemy obserwować wsp... Болей »
"Perłą baroku" - nazywają Tykocin entuzjaści pięknej architektury i nie ma w tym określeniu nawet cienia przesady. Historyk nie omieszka dodać, że wieś ta, położona obecnie nieco na uboczu, w przeszłości odgrywała nierzadko pierwszoplanową rolę w Rzeczypospolitej. Болей »
Tereny nad środkowym Bugiem, Narwią i Biebrzą, które od końca XV wieku zaczęto nazywać Podlasiem, już wcześniej, niemal od swego zarania stanowiły terytorium pograniczne. Konsekwencją tego stanu rzeczy były występujące tu zmiany przynależności państwowej. O owe ziemie rywalizowali ze sobą władcy Wielkiego Księstwa Litewskiego i Mazowsza. Innym skutkiem tego stanu rzeczy był napływ różnoetnicznego, jak też zróżnicowanego wyznaniowe osadn... Болей »
Historia stosunków polsko-białorusko-litawskich do-wodzi,że narody te zawsze łączyła niedwuznaczna,solidarna postawa wobec reakcji i przemocy. Polacy, Białorusini i Litwini wspólnie walczyli o humanistyczne ideały wolności i postępu. Na ziemiach białoruskich i litewskich tak jak na ziemiach polskich rozgrywały się walki polskiego powstania styczniowego. Jednym z wyrazicieli wspólnej walki tamtego okresu był wybitny przywódca powstania K... Болей »