W państwach o systemach totalitarnych, jakimi były Związek Radziecki i III Rzesza, propaganda była bardzo ważnym elementem funkcjonowania aparatu państwowego. Oba systemy - komunistyczny i nazistowski - przywiązywały ogromną wagę do kontroli stanu świadomości i postaw politycznych obywateli. Niemiecki i radzieckie elity władzy dysponowały sporym doświadczeniem w manipulowaniu nastrojami społecznymi. Wojna niemiecko-radziecka stworzyła o... Болей »
Як празаік С. Яновіч дэбютаваў у 1956 г. на старонках беларускага штотыднёвіка „Ніва”. Аўтар зборніка апавяданняўі мініяцюр „Загоны” (Беласток, 1969), аповесціпра К. Каліноўскага „Сярэбраны яздок” (Мн., 1978), кніг „Думкі пра аўтаномію” (Беласток, 1981), „Праваслаўная царква ў Беластоцкім краі і беларуская мова ў ім” (Нью-Йорк, 1984), „Самасей” (Мн., 1992), „Доўгая сьмерць Крынак” (Беласток; Бельск, 1993), „Лістоўе — лістове” (Беласток,... Болей »
Sto lat temu, w soborze Isaakijewskim w petersburgu student Włodzimierz Zakrzewski z Bielska Podlaskiego oraz studentka Eustolia Burmakina z Matigorów koło Archangielska wzięli ślub. Wielka miłość, której nic nie było w stanie zniszczyć - wojna, lata rozłąki, wielkie rozstanie, już na zawsze. Włodzimierz - wrażliwy i nieustępliwie wierny swoim wartościom. Eustolia - nieustraszona, zapobiegliwa strażniczka ogniska domowego. To od niej Au... Болей »
Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych z roku na rok nadaje się coraz mniejszy rozgłos. Okazjonalne uroczystości sprowadzają się - jak ostatnio - tylko do złożenia wieńców pod pomnikiem Stoczniowców i krótkich wzmianek w prasie, radiu i telewizji. Zatem ostry skręt w dziejach Polski, jakim niewątpliwie był Sierpień ’80, dziś ma już tylko wymiar historyczny, podręcznikowy. Co prawda niezadowoleni politycy, głównie ci z ugrupowań pra... Болей »
Książka składa się z trzech części. W pierwszej autorzy przedstawiają zmiany w strukturach lokalnego aparatu bezpieczeństwa w latach 1944–1990. Na część drugą składają się zestawienia kadry kierowniczej UB/SB w Białymstoku w rozbiciu na trzy okresy (1944–1956, 1957–1975 i 1975–1990). Część trzecią stanowią biogramy 239 funkcjonariuszy zajmujących stanowiska kierownicze w pionie UB i SB w okresie od 1944 do 1990 roku. Болей »
Tykocin jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich Podlasia. Przez wieki historia odciskała tu swe piętno wpływając na jego dynamiczny rozwój lub regres. To swoista „kopalnia” wiedzy, którą odsłonić i zadokumentować można jedynie poprzez zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne. Okolice obecnego miasta były zamieszkane już od schyłkowego paleolitu. Ówczesny krajobraz w niczym nie przypominał stanu, jaki możemy obserwować wsp... Болей »
"Perłą baroku" - nazywają Tykocin entuzjaści pięknej architektury i nie ma w tym określeniu nawet cienia przesady. Historyk nie omieszka dodać, że wieś ta, położona obecnie nieco na uboczu, w przeszłości odgrywała nierzadko pierwszoplanową rolę w Rzeczypospolitej. Болей »
Tereny nad środkowym Bugiem, Narwią i Biebrzą, które od końca XV wieku zaczęto nazywać Podlasiem, już wcześniej, niemal od swego zarania stanowiły terytorium pograniczne. Konsekwencją tego stanu rzeczy były występujące tu zmiany przynależności państwowej. O owe ziemie rywalizowali ze sobą władcy Wielkiego Księstwa Litewskiego i Mazowsza. Innym skutkiem tego stanu rzeczy był napływ różnoetnicznego, jak też zróżnicowanego wyznaniowe osadn... Болей »
Historia stosunków polsko-białorusko-litawskich do-wodzi,że narody te zawsze łączyła niedwuznaczna,solidarna postawa wobec reakcji i przemocy. Polacy, Białorusini i Litwini wspólnie walczyli o humanistyczne ideały wolności i postępu. Na ziemiach białoruskich i litewskich tak jak na ziemiach polskich rozgrywały się walki polskiego powstania styczniowego. Jednym z wyrazicieli wspólnej walki tamtego okresu był wybitny przywódca powstania K... Болей »
Obraz ulic Białegostoku zmienia! się tak, jak zmieniały się funkcje miasta. Analizując układ ulic, gęstość zabudowy, lokalizację urzędów i rozmaitych instytucji, czy wreszcie skład społeczny i narodowościowy właścicieli i mieszkańców, wydzielić możemy wyraźne białostockie epoki. Pierwsza rozpoczęła się, gdy Białystok był własnością Branickich, zakończyła w pierwszej ćwierci XIX wieku. Druga trwała do 1915 roku. Ostatnią zamyka dramat II... Болей »