Publikowane tu artykuły stanowią plon sympozjum poświęconego dziejom drobnej szlachty podlaskiej, zorganizowanego staraniem Ośrodka Badań Historii Wojskowej Muzeum Wojska w Białymstoku w miejscowości Hołny Mejera w dniach 26-27 maja 1989 roku*. Zgodnie z kierunkiem zainteresowań Ośrodka jako inicjatora sympozjum szczególny akcent położony został na udział szlachty podlaskiej w wojsku Rzeczypospolitej i prywatnym Radziwiłłów w XVI - XVII... Болей »
W spuściźnie literackiej Łukasza Górnickiego miejsce szczególne zajmują dwa dzieła publicystyczne: Rozmowa Polaka z Włochem o wolnościach i prawach polskich oraz Droga do zupełnej wolności. Szczególne, bo ich genezę i późniejsze dzieje osnuwa aura tajemniczości, nietypowa raczej dla czasów renesansu. Nie wiemy dokładnie kiedy powstały, niewiele możemy powiedzieć o ich literackich i politycznych losach, niejasne do końca i niezwykłe są o... Болей »
Prof. dr hab. Aleksander Barszczewski należy do grona najwybitniejszych białorutenistów polskich. Jest niekwestionowanym autorytetem w zakresie historii literatury białoruskiej, literackich związków polsko-białoruskich i folkloru białoruskiego, znawcą białoruskiego piśmiennictwa emigracyjnego, badaczem białoruskiego ruchu literackiego w Polsce. Aleksander Barszczewski urodził się 2. XI. 1930 r. we wsi Bondary (woj. podlaskie). Po wojnie... Болей »
Ręcznik ludowy - płat lnianego płótna, który choć niegdyś powszechny, w ostatnich latach został niemalże wyparty z codziennego życia mieszkańców ziemi bielskiej. Perspektywa utraty tej wyjątkowej pod wieloma względami tradycji skłoniła pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku do interwencji, której celem było zachowanie ręczników ludowych i tradycji z nimi związanych. Z perspektywy czasu widzimy, ... Болей »
Autorzy niniejszego opracowania, urodzeni i wychowani w Drohiczynie, pozostają w przeświadczeniu, że miasto o tak bogatej a zarazem burzliwej historii jest mało znane. Tym bardziej, że wcześniejsze opracowania różnych autorów zostały wyczerpane i zachowały się zaledwie w pojedynczych egzemplarzach w bibliotekach prywatnych. W dwudziestoleciu międzywojennym, w 1938 roku, ówczesny licealista drohiczyński, a później znany publicysta, Zygmu... Болей »
Muzeum Okręgowe w Białymstoku oddaje do rąk Czytelników kolejną książkę z archeologicznej serii, którą zapoczątkowała praca Krzysztofa Burka Staroźytnicy i archeolodzy. Z dziejów badań archeologicznych na Bialostocczyźnie 'wydana nakładem olsztyńskiego „Pojezierza" w 1977 roku. Seria ta pomyślana została jako cykl popularnonaukowych opracowań z zakresu archeologii i pradziejów północno-wschodniego regionu Polski, monografii najcenniejsz... Болей »
Drohiczyn, jedno z najstarszych miast na Podlasiu. Archeologowie odkryli tu ślady osadnictwa łużyckiego z dziesiątego wieku przed Chrystusem. Osada wiejska pojawia się tutaj juz w szóstym wieku po Chrystusie i stopniowo przekształca się w ośrodek handlowy. Odnaleziony skarb srebrnych monet perskich, zwanych „dirhemami" (291 całych i 17 cząstek), bitych w mennicach Iranu - najstarsze pochodzą z 712, najmłodsze z roku 860 roku po Chrystus... Болей »
Naturalnym pragnieniem każdego autora jest przyciągnięcie do lektury swojej książki jak najszerszego grona czytelników. Pojawienie się przekładu w sposób naturalny poszerza ten krąg odbiorców. Polskie tłumaczenie Drugiej wojny polsko-ukraińskiej 1942-1947 ma dla mnie szczególne znaczenie. Książka ta od samego początku była adresowana do Ukraińców i Polaków. I nie tylko dlatego, że temat jest interesujący dla czytelników po obu stronach ... Болей »
Hety numar almanachu «DRUVIS» my pryśviačajem Litvie – krajinie, dziaržavie, jaje narodu, historyji i kultury. Litva – heta pačatkova bałckaja etnakulturnaja dy palityčnaja supolnaść, jakaja ŭ Siaredniavieččy zdoleła pašyryć svaju ŭładu nad vializarnymi abšarami, stvaryŭšy adno z najmahutniejšych haspadarstvaŭ taho času – Vialikaje Kniastva Litoŭskaje. Болей »