Książka „Polityka państwa polskiego wobec mniejszości narodowych i etnicznych” powstała z inicjatywy Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP IV kadencji. Została pomyślana jako opracowanie studyjne, adresowane zarówno do naukowców, jak i do wszystkich osób zainteresowanych problematyką mniejszości narodowych i etnicznych, w szczególności studentów i liderów organizacji mniejszości narodowych i etnicznych. Opracowanie podzie... Болей »
Za początek państwowości Republiki Białoruś uważa się dzień 27 lipca 1990 r., kiedy to Rada Najwyższa Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (BSRR) przyjęła Deklaracją suwerenności państwowej BSRR. W pojęciu przeciętnego obywatela Białorusi jej historia nie jest też dłuższa. Marionetkowa państwowość w ramach ZSRR to jedyna, w jaką w całej swej historii był zorganizowany naród białoruski. Niekomunistyczne formy państwowości b... Болей »
Książka Polscy badacze folkloru i języka białoruskiego w XIX wieku, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest świadectwem i zarazem syntezą jednego z wielu kierunków penetracji badawczych autora. Główne zainteresowania naukowe zmarłego 24 lipca 1982 roku profesora Uniwersytetu Łódzkiego doktora Mścisława Olechnowicza koncentrowały się bowiem wokół problemów akcentologii rosyjskiej i związanego z akcentem słowotwórstwa rosyjskiego. Rozpraw... Болей »
Zamiarem pomysłodawców było przekazanie wiedzy - głównie młodzieży szkolnej - o trudnych losach Polaków zmuszonych do pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy. Nie chodziło im bynajmniej o „podsycanie” polsko-niemieckich antagonizmów, ale o właściwe naświetlenie młodym ludziom często skomplikowanych procesów historycznych. Jest to tym bardziej ważne, że publikacja ukazuje się w okresie, gdy rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Niemiec zrzekły się w ... Болей »
Zagadnienia narodowościowe w historii Polski należały zawsze do problemów szczególnie złożonych, o różnorakich konsekwencjach dla rozwoju spraw politycznych, kulturowych, społecznych a nawet i ekonomicznych. Dotyczyło to tak dziejów narodu polskiego, jego przeobrażeń określanych stanem świadomości narodowej, losami politycznymi i kulturowymi, jak i dziejów innych narodów przenikających skupiska polskie, mieszkających na ziemiach polskic... Болей »
Stosunki międzynarodowe Polski przedwrześniowej stały się dopiero w ostatnich latach przedmiotem poważniejszych badań naukowych. Historycy tego okresu poświęcali swoją uwagę głównie problematyce wewnętrznej. Miało to oczywiście swoje poważne uzasadnienie. Już sam fakt istnienia ogromnego zasobu dostępnych materiałów sprzyjał zainteresowaniom ogółem zagadnień wewnętrznych, stwarzał bowiem możliwość zbudowania poważnego warsztatu nauko... Болей »
Historia, jako przedmiot nauczania, wywoływała (wywołuje nadal i zapewne będzie wywoływała w przyszłości) wiele dyskusji prowadzonych w różnych, nie tylko nauczycielskich środowiskach. Wątpliwości dotyczą głównie programów oraz treści nauczania, celów i metod realizacji materiału, a także roli, jaką odgrywać ma edukacja historyczna w życiu społecznym, w budowaniu świadomości historycznej. Towarzyszą temu emocje związane z reformami szko... Болей »
Dzieje kościoła prawosławnego w Polsce nie są jeszcze w należytej mienie zbadane. Zagadnieniem tym naprzód zainteresowała się nauka rosyjska, na ogół względem Polski nastawiona tendencyjnie i nieprzychylnie, mająca przecież zasługę ujawnienia licznych, choó dorywczych materiałów źródłowych. Znacznie później podjęli badania w tej dziedzinie uczeni ukraińscy, akcentując zwłaszcza momenty kulturalne (narodowościowe) i społeczne. Ostatnimi ... Болей »
Książka ta została pomyślana jako uzupełnienie obrazu stosunków Polski z jej sąsiadami w latach międzywojennych o ważny aspekt spraw wojskowych. Nie należy przez to rozumieć, że był to aspekt decydujący o kierunkach i treści polskiej polityki zagranicznej, ale że wywierał na tę dziedzinę wpływ niepośledni, tego negować nie sposób. Potwierdzają to dokumenty obrazujące udział sfer wojskowych w określaniu polskich priorytetów strategic... Болей »
Czym jest polska racja stanu? Racja stanu to określenie najwyższych i najbardziej dla każdego oczywistych interesów państwa. Racja stanu to suwerenność państwa, nienaruszalność jego granic i wolność obywateli, co zapewnia ustrój demokratyczny. Znaczenie tych wartości jest dla każdego tak oczywiste, że świadome działanie przeciwko niepodległości, nienaruszalności granic i wolności obywatelskich jest powszechnie uznawane za akt zdrady. Ró... Болей »