![]() |
![]() |
Dorota Łapiak, Norbert Dariusz Tomaszewski, Ks. Krzysztof Kluk - polski Darwin? # Zbigniew J. Wójcik, Wojciech Jastrzębowski (1799-1882) - XIX-wieczny kontynuator przyrodniczo-rolniczego pisarstwa ks. Krzysztofa Kluka # Ewa Bohusz-Rubaszewska, Miecznik Józef Ołdakowski i rodziny jego potomków. Wspomnienie o ślicznej Jadzi - Szadkowscy, Gutkowscy # Kazimierz Kozakiewicz, Eufrozyn Sagan - przyrodnik, muzealnik i popularyzator nauk o Ziemi... Болей »
Teresa Ciecierska-Chłapowa,Przyczynek do historii pomnika ks. Krzysztofa Kluka # Wiktor Zygmunt Łyjak,Stefan Ciecierski w świetle akt notarialnych Józefa Noskowskiego z Warszawy # Zbigniew J. Wójcik,Uwagi o treści niektórych rękopisów z okresu posługi ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu # Zbigniew J. Wójcik,Zpodróży naturalistycznych Antoniego Wagi (l799-l890) po kraju (Uwagi w nawiązaniu do sprawowania z wycieczki do Ojcowa w 1854 r.) ... Болей »
Bohusz-Rubaszewska Ewa, Panienka z nadbużańskich Wszebor. Korespondencja i notatki z lat młodzieńczych Marii Łupińskiej (1900 - 1904) # Bohusz-Rubaszewska Ewa, Spacer po cmentarzach. Śladami wybranych rodzin z Czyżewa i okolic # Czołomiej Sylwester, Sernik – rekonstrukcja zatraconego obiektu małej architektury # Górski Piotr Władysław, Znaleziska zoologiczne z Gabinetu Historii Naturalnej Anny ks. Jabłonowskiej (1728 - 1800) jako czynni... Болей »
Zbigniew J. Wójcik, Profesora Stanisława Litaka (1932-2010) studia nad Krzysztofa Kluka mapą diecezji łucko-brzeskiej # Norbert Dariusz Tomaszewski, Sprawozdanie z konferencji „Ksiądz Krzysztof Kluk i badacze epoki stanisławowskiej" # Eryk Kotkowicz, Maciej i Michał Starzeńscy jako kolatorzy kościoła w Strabli # Olga Regina Tomaszewska, Norbert Dariusz Tomaszewski, Ludwik Kosiorek (ok. 1812-1875) - zapomniany burmistrz ciechanowiecki # ... Болей »
Na początku bieżącego roku ukazały się dwie nowe publikacje, wydane przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Jedną z nich jest pamiętnik spisany przez Józefa Włodka – ziemianina podlaskiego, współwłaściciela majątku ziemskiego Kułaki, leżącego w pobliżu Ciechanowca. Drugie wydawnictwo, to długo oczekiwany pierwszy tom Ciechanowieckiego Rocznika Muzealnego, wydawnictwa które powinno być wizytówką każdej placówki muz... Болей »
Adam Wołk, O podziale roślin według ks. Krzysztofa Kluka # Norbert Tomaszewski, Olga Tomaszewska, Dokumenty związane ze szlachtą w zbiorach Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu # Marek Wiśniewski, Ciągówki w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu # Krystyna Niewiarowska-Bogucka, Muzeum Historyczno-Regionalne hr. Potockiego w Rudce (1928-1939) # Kazimierz Uszyński, Kościół parafialny w Ciechanowcu. Mon... Болей »
W 1862 r. w Petersburgu, z dala od cenzury warszawskiej i wileńskiej, znany historyk Michał Baliński (1794-1864) ogłosił książkę Dawna Akademia Wileńska. Próba jej historii od założenia w roku 1579 do ostatniego jej przekształcenia w roku 1803. Badacze dziejów szkolnictwa wyższego stwierdzą, że uczelnia w mieście nad Wilią nosiła w tamtych latach różne nazwy, a w czasach Komisji Edukacji Narodowej (po 1773 r.) była nazywana Szkołą Główn... Болей »
Najbardziej przekonywujących argumentów do filozofii Oświecenia dostarczył ks. Krzysztof Kluk we wstępach i rozwinięciach swych dzieł przyrodniczych, a w omawianym przypadku zoologicznych. We wprowadzeniu do wydanego w latach 1779-1780 dzieła Zwierząt domowych... ujął on credo swych badań i publikacji w następujących słowach: „Treść moich zamysłów iest, pisać o Pielęgnowaniu i Zażyciu Zwierząt domowych (...) i stosowałem się do gospodar... Болей »
MODA KOBIECA W LATACH 1890-1990 (Pokłosie sesji popularno-naukowej odbytej w Muzeum Rolnictwa w dniu 17 maja 2014 roku) # Joanna Mruk, Moda w ciężkich czasach. Ubiór kobiecy w czasie okupacji w Warszawie # Ewa Tamara Kędziorek, Między obyczajnością a modą - kobiece stroje plażowe w XX wieku # Zuzanna Żubka-Chmielewska, Ubrań drugie życie - komentarz do wystawy „Dokąd sięgam pamięcią. Moda kobieca 1890-1990" # II. PODLASIE RODU CIECIER... Болей »
Brodzka-Bestry Maria, Wprowadzenie do wystawy "Rodziny kresowe i ich spuścizna * Tyszkiewicz Jan, Wacław Stankiewicz (1866-1940) leśnik i przyrodnik * Chodorek Maria Ewa, Wspomnienie o moim dziadku Wacławie Stankiewiczu * Pretkiel Janusz, Wspomnienie o profesorze Wacławie Stankiewiczu, lekarzu weterynarii * Pretkiel Mirosław, wspomnienie o inżynierze Kazimierzu Stankiewiczu oraz o Julii i Aleksandrze Rejmanie Болей »