Pogranicze - obszar położony blisko jakiejś granicy oddzielającej terytoria różniące się pod pewnym cechami. Najczęściej chodzi tu o granice państwowe. Na obszarze pogranicza obserwuje się przemieszanie pewnych cech z obu sąsiadujących ze sobą ziem. Jerzy Nikitorowicz - profesor pedagogiki, rektor Uniwersytetu w Białymstoku (ur. 19 sierpnia 1951 w Mielniku), odznaczony 30 czerwca 2009 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wy... Болей »
Bug - nasza rzeka i nasza miłość. Bura wstęga przecinająca zielony krajobraz. Rzeka wabiąca wędkarzy, spacerowiczów i artystów. Nadająca charakter całej gminie Mielnik. Rzeka, bez której bylibyśmy kolejnym bezładnie zagospodarowanym kawałkiem ziemi. Tym bardziej i mocniej bolało, gdy przyszło nam patrzeć jak zamiera w niej życie. Bezsilnie zaciskać pięści i złorzeczyć na tych, którzy powinni rzucić wszystkie środki i siły by ratować ją,... Болей »
Obecny numer zawiera materiały poświęcone osobom duchownym, które pochodzą z naszej Ziemi Mielnickiej lub były z nią związane, Historia Bolesława Hołubickiego i Eugeniusza Naumowa jest tak wyjątkowa, że przedstawiam ją z ogromna radością. Spotkałem wielu duchownych obu wyznań. Historia przyjaźni tamtych duchownych oraz postawy niektórych duchownych współczesnych potwierdzają, że można, pomimo różnic, wspólnie realizować chrześcijańską m... Болей »
Tokary w dawnych wiekach graniczące z powiatem mielnickim na trwałe związane z gminą Mielnik zostały dopiero po II wojnie światowej. Historia tej miejscowości, bardzo bogata w różnorodne wydarzenia, niemożliwa jest do wyczerpującego przedstawienia na łamach jednego wydania naszego kwartalnika. To, co przedstawiamy czytelnikom, jest wyborem spośród wielu wydarzeń jakie miały miejsce w Tokarach w XX wieku. Pozostałe tematy takie jak m.in.... Болей »
Podlasie należy do najsłabiej zbadanych pod względem historycznym i archeologicznym regionów kraju. Spośród trzech ziem, które złożyły się na ostateczny kształt województwa podlaskiego utworzonego w 1513 roku, najlepiej poznana jest ziemia bielska. Znacznie słabsze są efekty badań historyków nad ziemią drohicką. Nawet stolica dawnego województwa podlaskiego — Drohiczyn nie ma wyczerpującego opracowania. Najgorzej przedstawia się stan wi... Болей »
„Зямля св. Лукі” Алеся Чобата – гэта ўнікальная кніжка ў беларускай літаратуры. Яе арыгінальнасць палягае не ў новых фактах з гісторыі Беларусі, але ў іх, менавіта новай, ацэнцы. Чобат напісаў сваю гісторыю наважытнае Беларусі, без нудотнае прафесаршчыны ды ўтомнае храналогіі. Стварыў тэкст для зацікаўленага чытання і нестандартных роздумаў. Гэта кніжка не для вучняў і студэнтаў, але для інтэлігентных людзей, якія маюць у сабе неабходны... Болей »
Bogdan Dudko - animator kultury, dziennikarz, poeta. Wychował się i mieszka w Cisówce, w gminie Michałowo. Studiował filologię polską. Przez 20 lat był redaktorem naczelnym i animatorem Pisma Literacko-Artystycznego „Kartki”. Redaktor m.in. książek wydanych w Serii Biblioteki „Kartek”. Autor tomików poetyckich 40 i 4 wiersze o miłości, Dolina. Znad Narwi i Swisłoczy oraz książeczek dla dzieci Wilczek Milczek i Bubuś Puchaczek. Michał Ko... Болей »
Rok 2010 był rokiem dla polskiego krajoznawstwa podwójnie znaczącym. Sto lat wcześniej ukazała się „Ziemia" - pismo Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Jednocześnie był to rok, w którym odbywał się VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego. Dlatego ten numer „Ziemi" poświęcony jest temu Kongresowi i jednocześnie informuje o obchodach jubileuszowych „Ziemi" oraz przyznanych nagrodach tego najstarszego polskiego periodyku krajoznawczego. Temat... Болей »
Szanowni Państwo! Macie przed sobą publikację, poświęconą twórczości ludowej i rzemiosłu artystycznemu. Na jej stronach przedstawiamy sylwetki twórców (udowych jak również ich bogaty dorobek artystyczny. Nasz przewodnik ma na celu przybliżyć Państwu osoby twórców ludowych z gminy Orla, ludzi z ogromną chęcią tworzenia i pozostawienia czegoś po sobie następnemu pokoleniu. Publikacja ta powstała po realizacji Warsztatów „Złote Ręce” Ślada... Болей »
Jurka Hołub - białoruski poeta. Urodził się 20 października 1947 roku w pobliżu Zelwy na Grodzieńszczyźnie. Ukończył Wydział Filologiczny na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie w Mińsku. Pracował jako dziennikarz w telewizji i w prasie. Laureat Literackiej Nagrody im. Arkadzia Kulaszowa. W stołecznych wydawnictwach ukazały się m.in. zbiory jego poezji: “Hrom na zialonaje holle” (1969), “Drewa nawałnicy” (1973), “Wiekapomnaje pole” (197... Болей »