![]() |
![]() |
MARCIN DĘBICKI, POLSKIE POGRANICZA: ODZWIERCIEDLENIE CYWILIZACYJNEGO ZAAWANSOWANIA PAŃSTWA CZY OBSZARY SPECYFICZNE? # KAZIMIERZ URBAN, KOŚCIÓŁ PRAWOSŁAWNY NA BIAŁOSTOCCZYŹNIE PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ. KILKA UWAG O JEGO STANIE POSIADANIA # MAREK BARWIŃSKI, STRUKTURA NARODOWOŚCIOWA I JĘZYKOWA MIESZKAŃCÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ CZĘŚCI WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO. PORÓWNANIE WYNIKÓW BADAŃ TERENOWYCH I NARODOWEGO SPISU POWSZECHNEGO # KATARZYNA WINI... More »
Kategoria "pogranicze" może być traktowana w trzech podstawowych znaczeniach. Po pierwsze obejmuje ona obszar, terytorium, na którym realizuje się określony typ współżycia dwóch lub więcej grup etniczno-kulturowych. W czasach, kiedy podziały i odrębności terytorialne łączą się z układami państwowymi, pogranicze w tym znaczeniu odnosi się do państwa i obejmuje obszary nadgraniczne, obszary położone na obrzeżach państwa, z całokształtem w... More »
W roku 2008 obchodzimy święto 10-lecia funkcjonowania Instytutu Socjologii na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz równoległego uruchomienia socjologii jako magisterskiego kierunku studiów. Instytut Socjologii został powołany 1 czerwca 1998 roku na ówczesnym Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Białymstoku, a od 1 września 1999 roku funkcjonuje w strukturze Wydziału Historyczno-Socjologicznego. W listopa... More »
Rzeczpospolita złotego wieku od dawna przykuwała uwagę badaczy. Pokolenia historyków zajmowało się wyjaśnienie podstaw potegi ówczesnego państwa - wewnętrznego ładu i międzynarodowego znaczenia. Odzwierciedleniem tych zainteresowań jest bogata literatura historyczna. Duża jej część porusza problemy panowania Zygmunta Augusta. More »
Polish-Lithuanian-Belarusian Border Relations: Historical Records, Progress of Research The first volume of publications under the general title "The Shared Legacy of Northeastern Territories of Former Rzeczpospolita" features documents closely connected with original ethnic areas of present-day Poland, Lithuania and Belarus currently located beyond these countries' borders. It saw the light as a result of an effort by historians to ... More »
Składam serdeczne podziękowania: Pani Halinie Waszkiewicz, Pani Irenie Kobeszko oraz Panu Janowi Szklarzewskiemu za oddanie temu projektowi. Wasze serce, czas, doświadczenie, wiedza i wsparcie dają siłę do działań na rzecz zachowania tradycji, wbrew powszechnym trendom. Uczestniczkom warsztatów i nagrań, paniom Edycie Wiśniewskiej, Izabeli Darii Zubryckiej, Jadwidze Konopko, Kamili Guzewicz, Katarzynie Polak, Kazimierze Radzajewskiej, M... More »
Zoja Saczko pozostaje wierna rodzinnej, podorlańskiej Wólce, przede wszystkim poprzez swój język, przekazany wraz z łaską matczyną. Już na początku swej drogi literackiej uświadomiła, że można w nim wyrazić całego siebie i opisywać świat. A jest to język na ziemi bielskiej szczególnie bogaty, czego już pół wieku temu dowiódł Mikołaj Wróblewski, autor „Słownika gwary bielsko - podlaszskiej". Zoja Saczko zaczęła tworzyć w swoim języku pra... More »
W tym tomie publikujemy radzieckie źródła, wytworzone przez główne instytucje radzieckiego systemu, zarówno centralne (Moskwa, Mińsk), jak i terenowe (kierownictwa obwodu białostockiego i rejonów regionu łomżyńskiego). Większość dokumentów to dokumenty prowieniencji partyjnej i władz bezpieczeństwa (NKWD i NKGB)1). Źródła i relacje polskie oraz źródła i relacje żydowskie będą treścią kolejnych tomów tej serii wydawniczej. Publikowany te... More »
Solidna praca zbiorowa, zawierająca rozmaite opracowania historyczne dotyczące problematyki stosunków białorusko-polskich w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Przedstawione wyniki badań autorów, zarówno białoruskich jak i polskich, powstały za sprawą wieloletnich prac archiwalnych. Zestawienie tekstów badaczy, wychowanych na odmiennych tradycjach historiograficznych, jest niezmiernie ważne dla wspólnego ukazania dziejów obydwu narodów w okr... More »
Praca składa się z artykułów o charakterze problemowym lub syntetycznym, co w pełni zostało odzwierciedlone w tytułach poszczególnych rozdziałów. Taką strukturę książki należy uznać za całkowicie odpowiadającą celom postawionym przez redakcję, która w spisie treści idzie jeszcze dalej w procesie systematyzacji problematyki badawczej. Nie jest to tylko zabieg czysto techniczny, mający ułatwić czytelnikowi szybkie dotarcie do interesujące... More »