Kategoria "pogranicze" może być traktowana w trzech podstawowych znaczeniach. Po pierwsze obejmuje ona obszar, terytorium, na którym realizuje się określony typ współżycia dwóch lub więcej grup etniczno-kulturowych. W czasach, kiedy podziały i odrębności terytorialne łączą się z układami państwowymi, pogranicze w tym znaczeniu odnosi się do państwa i obejmuje obszary nadgraniczne, obszary położone na obrzeżach państwa, z całokształtem w... Болей »
W roku 2008 obchodzimy święto 10-lecia funkcjonowania Instytutu Socjologii na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz równoległego uruchomienia socjologii jako magisterskiego kierunku studiów. Instytut Socjologii został powołany 1 czerwca 1998 roku na ówczesnym Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Białymstoku, a od 1 września 1999 roku funkcjonuje w strukturze Wydziału Historyczno-Socjologicznego. W listopa... Болей »
Rzeczpospolita złotego wieku od dawna przykuwała uwagę badaczy. Pokolenia historyków zajmowało się wyjaśnienie podstaw potegi ówczesnego państwa - wewnętrznego ładu i międzynarodowego znaczenia. Odzwierciedleniem tych zainteresowań jest bogata literatura historyczna. Duża jej część porusza problemy panowania Zygmunta Augusta. Болей »
Першы том публікацыяў пад агульнай назвай “Супольная спадчына паўночна-усходніх земляў даўняй Рэчы Паспалітай” прысьвечаны дасьледваньню дакумэнтаў, што маюць сьціслую сувязь з пэўнымі рэгіёнамі цяперашніх Польшчы, Літвы і Беларусі і знаходзяцца па-за межамі гэтых краінаў; гэта спроба адкрыць да дасьледваньня раней невядомыя дакумэнты, якія між іншым знаходзяцца ў архівах Гародні, Берасьця, Вільні, Беластока і Сувалак. У выніку войнаў... Болей »
Składam serdeczne podziękowania: Pani Halinie Waszkiewicz, Pani Irenie Kobeszko oraz Panu Janowi Szklarzewskiemu za oddanie temu projektowi. Wasze serce, czas, doświadczenie, wiedza i wsparcie dają siłę do działań na rzecz zachowania tradycji, wbrew powszechnym trendom. Uczestniczkom warsztatów i nagrań, paniom Edycie Wiśniewskiej, Izabeli Darii Zubryckiej, Jadwidze Konopko, Kamili Guzewicz, Katarzynie Polak, Kazimierze Radzajewskiej, M... Болей »
Zoja Saczko pozostaje wierna rodzinnej, podorlańskiej Wólce, przede wszystkim poprzez swój język, przekazany wraz z łaską matczyną. Już na początku swej drogi literackiej uświadomiła, że można w nim wyrazić całego siebie i opisywać świat. A jest to język na ziemi bielskiej szczególnie bogaty, czego już pół wieku temu dowiódł Mikołaj Wróblewski, autor „Słownika gwary bielsko - podlaszskiej". Zoja Saczko zaczęła tworzyć w swoim języku pra... Болей »
W tym tomie publikujemy radzieckie źródła, wytworzone przez główne instytucje radzieckiego systemu, zarówno centralne (Moskwa, Mińsk), jak i terenowe (kierownictwa obwodu białostockiego i rejonów regionu łomżyńskiego). Większość dokumentów to dokumenty prowieniencji partyjnej i władz bezpieczeństwa (NKWD i NKGB)1). Źródła i relacje polskie oraz źródła i relacje żydowskie będą treścią kolejnych tomów tej serii wydawniczej. Publikowany te... Болей »
Solidna praca zbiorowa, zawierająca rozmaite opracowania historyczne dotyczące problematyki stosunków białorusko-polskich w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Przedstawione wyniki badań autorów, zarówno białoruskich jak i polskich, powstały za sprawą wieloletnich prac archiwalnych. Zestawienie tekstów badaczy, wychowanych na odmiennych tradycjach historiograficznych, jest niezmiernie ważne dla wspólnego ukazania dziejów obydwu narodów w okr... Болей »
Praca składa się z artykułów o charakterze problemowym lub syntetycznym, co w pełni zostało odzwierciedlone w tytułach poszczególnych rozdziałów. Taką strukturę książki należy uznać za całkowicie odpowiadającą celom postawionym przez redakcję, która w spisie treści idzie jeszcze dalej w procesie systematyzacji problematyki badawczej. Nie jest to tylko zabieg czysto techniczny, mający ułatwić czytelnikowi szybkie dotarcie do interesujące... Болей »
„Za panowania króla Stanisława mieszkał ubogi szlachcic na Podolu”. Ilu ogółem mieszkało tam wtedy szlachciców, ubogich i majętnych? Nie wiem. Zapewne mniej więcej tyluż, co w dobie Powstania Listopadowego: 140 tysięcy. Dalszych 270 tysięcy mieszkało na Wołyniu i na Kijowszczyźnie. Trzydzieści lat później, wiek niespełna po czasach Beniowskiego, ostała się z tego na prawobrzeżnej Ukrainie tylko jedna szósta — około 70 tysięcy — a na Pod... Болей »