Na ogół życie dyktuje taką kolejność rzeczy: czytam wiersz, albo tom wierszy i zastanawiam się - jeśli sprawa nie dotyczy duchów umarłych - kim jest autor? Czy w ogóle chciałbym go poznać, ujrzeć, porozmawiać o poezji, seksie, podróżach, polityce, piłce nożnej, czy ja wiem jeszcze - no tak, co sądzi o stałej Plancka, czyli rozmiarach filigranowej kulki materii przed Wielkim Wybuchem? Tym razem jednak los spłatał mi figla: pewnego razu p... Болей »
Кніжка “Святыя месцы і цудоўныя іконы” - вынік шматгадовай працы, пошукаў, падарожжаў, размоў, апрацаванняў знакамитага даследчыка, гисторыка, краязнащцы айца Рыгора Сасны. Гэта сотні гадзін, праведзеных у архівах розных гарадоў розных краін. Гэта неацанімы дар усім, хто быў, хто ёсць і хто будзе. “Святыя месцы і цудоўныя іконы” – сваеасаблівая энцыклапедыя, якая дазваляе зрабіць яшчэ адзін крок у сябе. Чалавеку, выхаванаму ў атэістычны... Болей »
Już po raz trzeci dzięki Stypendium Artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku do rąk Czytelników trafia monografia białostockiej ulicy. Najpierw była to ul. Kijowska (2011), następnie ul. Kilińskiego (2016), a dziś - ul. Świętojańska. Myślę, że nikomu nie trzeba tłumaczyć powodów wyboru właśnie tej części miasta jako przedmiotu historycznego poznania. W kontekście zniszczeń dokonanych w czasie II wojny światowej oraz przekształceń ar... Болей »
Szeroka rzeka - na razie jeszcze czysta. Zazieleniły się znowu trzciny, łozy i turzyca. Słońce przygrzewa jak każdego lata i lipa w pełni rozkwitu od świtu do nocy rozbrzmiewa pszczelim bzyczniem. Siedzę w jej cieniu, a brzęczenie pszczół zda się pokrywać ruchliwym płaszczem całe drzewo: od zwieszających się nad wysoką trawą wonnych gałęzi po samo niebo. Kto szanuje pracę pszczół, ten się ich nie boi. Można z bliska poobserować ich trud... Болей »
Przewodnim tematem drugiego numeru magazynu „Sybir” są losy tej części syberyjskich zesłańców, którzy trafili do Armii Andersa. Nie zapominamy o innej tematyce, aby każdy znalazł w numerze coś ciekawego dla siebie. Zainteresowanie wzbudzą też zapewne informacje o bieżącej działalności Muzeum, zapowiedzi wystaw i ciekawych inicjatyw. Z kim rozmawiać o Armii Andersa, jeśli nie z prof. Normanem Daviesem – autorem monumentalnego „Szlaku na... Болей »
Pod koniec 2017 roku ukazał się pierwszy numer magazynu Muzeum Pamięci Sybiru "Sybir"! Jednym z zadań postawionych przed Muzeum Pamięci Sybiru jest upowszechnianie wiedzy związanej z losami obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir, osadnictwa Polaków w Rosji i Związku Sowieckim oraz dziejów dawnych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. Muzeum realizuje tę misję poprzez media tradycyjne, elektroniczne i społecznościowe, publi... Болей »
Autorami tomu są historycy, historycy sztuki, muzealnicy oraz literaturoznawcy. Reprezentują oni ośrodki naukowe, muzealnicze i archiwa z kilkunastu miejsc w Polsce. Wśród autorów znaleźli się także badacze z Litwy i Rosji. Wszystkie prace dotyczą szeroko rozumianej pamięci o Syberii - jako rzeczywistości historycznej, artystycznej, czy memuarystycznej. Celem zbioru jest jak najszersze spojrzenie na Sybir/Syberię jako katalizator pamięc... Болей »
Album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” to najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru, która zawiera niezwykłe rysunki Aliny Maliszewskiej, stanowiące wizualizację jej własnych przeżyć i doświadczeń innych Sybiraków. Jej promocja odbyła się w piątek (08.02) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Było to jedno z wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 79. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir. Alina Maliszewska jest ikoną polskie... Болей »
Po opracowaniu biografii Sylwestra Kossowa, Teodozego Wasilewicza, Józefa Nielubowicza Tukalskiego i Józefa Bobrykowicza1 przedstawiam sylwetkę kolejnego władyki białoruskiego Sylwestra Czetwertyńskiego. Wszystkie wymienione postacie łączy pobyt na katedrze białoruskiej (władyctwo mścisławsko-orszańsko-mohylewskie), tak ważnej w dziejach Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Z biskupstwa białoruskiego Sylwester Kossow i Józef Nielu... Болей »
Podejmuje próbę przedstawienia sylwetki kolejnego władyki białoruskiego, ordynariusza tak ważnej diecezji w dziejach Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Po opracowaniu biografii Teodozego Wasilewicza i Józefa Nielubowicza Tukalskiego[1] pragnę przybliżyć postać Sylwestra Kossowa. Wszystkie wymienione postacie łączy pobyt na katedrze białoruskiej (władyctwo mohylewsko-mścisławsko-orszańskie). Z biskupstwa białoruskiego Józef Nielu... Болей »