CYBULKO ZOFIA, Formy przestrzenne zagród w dawnych wsiach szeregowych na przykładzie Nowoberezowa, Ryboł i Trześcianki DORAWA MARIAN, Organy kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim Jabłoński Krzysztof Antoni, Pierwsze neogotyckie kościoły na Ziemi Białostockiej w Kuźnicy Białostockiej i Nowym Dworze KOLA ANDRZEJ, Archeologiczne badania wykopaliskowe na terenie ogrodu Branickich w ... Болей »
CICHOŃSKA BARBARA, Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej w katedrze białostockiej DOLISTOWSKA MAŁGORZATA, Z dziejów fundacji Pani Krakowskiej — kościół w Dolistowie Starym DORAWA MARIAN, Pozytyw szkatulny z Tykocina Łyjak Wiktor Z., Źródła z dziejów organów w województwie białostockim, część І NAROLEWSKA EWA, Ratusz w Bielsku Podlaskim — dzieje, przeobrażenia i konserwacja NIECIECKI JAN, Monument serc Stefana Mikoł... Болей »
Wspomnienie o Zofii Piłaszewicz - BARBARA TOMECKA ADAMOWSKI WOJCIECH, KECZYŃSKI ANDRZEJ, Dęby na wzgórzu pałacowym w Białowieży - historia, stan obecny, przyszłość AMBROSIEWICZ MACIEJ, Uwagi do rekonstrukcji zespołu pokamedulskiego w Wigrach BIEŃKOWSKA KRYSTYNA, „Karpaty" S.A. na rzecz ochrony zabytków CHMIELEWSKI KRZYSZTOF, Konserwacja barokowego tabernakulum z ołtarza głównego w kościele parafialnym w Boćkach ... Болей »
AMBROSIEWICZ MACIEJ, Projektowany park kulturowy Kanału Augustowskiego DĄBROWSKA ANNA, Pałac w Choroszczy jako rezydencja fabrykanta (1840-1915) DORAWA MARIAN, W odpowiedzi na zarzuty HOŚCIŁOWICZ JANINA, Z przeszłości kościoła parafialnego w Strabli KECZYŃSKI ANDRZEJ, KOROLEWA GALINA, Carskie polowania w Białowieży KOLA ANDRZEJ, KAZMIERCZAK RYSZARD, Archeologiczne badania wykopaliskowe na terenie ogrodu Branicki... Болей »
AMBROSIEWICZ MACIEJ, Ochrona rzadkich gatunków owadów oraz tradycyjnego budownictwa w Wigierskim Parku Narodowym CYBULKO ZOFIA, Dom mieszkalny w zagrodzie wydłużonej typu bielsko-hajnowskiego DERENTOWICZ-ZAKRZEWSKA ANNA, Konserwacja rzeźby św. Jana Nepomucena z Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku JASKANIS DANUTA, Grodzisko w Rajgrodzie w świetle źródeł archeologicznych. Wyniki konserwatorskich ... Болей »
Sytuacja Polski, wbrew pozorom, jest przeraźliwie klarowna. Mamy społeczną apatię oraz bezradność na skalę okresu klęsk, a nastroje z czasów przegranych powstań; równie pochylą w gospodarce ze stosownymi następstwami co do warunków życia oraz "bogactwa" materialnych środków działania; degenerację forum publicznego i wszelkiej polityki; załamanie się dynamiki kulturalnej, ratującej nas dotychczas w kryzysach... Wszystko jedno, czy nazwie... Болей »
Badania prowadzone w Regionalnym Ośrodku Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Białymstoku zaowocowały przygotowaniem kolejnego zeszytu w serii Kościół katolicki na Podlasiu. Zbiór dokumentów erekcyjnych i funduszowych. Po rozpoczynającym cykl dokumencie erekcyjnym kościoła w Niewodnicy, ukazuje się akt powołania parafii w Boćkach. Ośrodek pragnie w dalszym ciągu upowszechniać wiedzę o kształtowaniu się struktury parafialnej na obs... Болей »
W tekście niniejszego katalogu chciałabym opisać i omówić nie tylko makatki "właściwe" (zazwyczaj o kształcie prostokątnym), z wyhaftowanym na nich schematycznym motywem, często opatrzonym podpisem, ale także pięć innych ozdobnych wyrobów bliskim im, jakkolwiek rzadziej występujących. Wszystkie one upiększały przede wszystkim wnętrza kuchenne. Oprócz miejsca, w którym były zawieszane w jedną grupę łączy je ponadto fakt, że przeznaczano ... Болей »
Początki prawosławnych bractw cerkiewnych sięgają XV stulecia. Ten specyficzny rodzaj organizacji religijno-zawodowych wykształcił się na ruskich ziemiach Rzeczypospolitej, w miastach o mieszanej strukturze wyznaniowej. Miasta takie, rządzące się prawem magdeburskim, charakterystyczne były zwłaszcza dla terenów Wileńszczyzny, Lubelszczyzny, Rusi Halickiej, Podlasia, położonych na styku kultury bizantyjsko-ruskiej i łacińskiej. Najwcześn... Болей »
Działalność Bractwa ma na celu: 1. budzenie i rozwijanie zainteresowań w zakresie wiedzy teologicznej i życia duchowego, 2. podnoszenie poziomu intelektualnego i moralnego w oparciu o naukę Kościoła Prawosławnego, w duchu Jego tradycji, celem kształcenia osobowości i wychowania młodego prawosławnego chrześcijanina, godnego członka swego Kościoła, 3. kształtowanie postaw chrześcijańskich swoich członków w życiu codziennym, udzielania ... Болей »