Месца выхаду: Warszawa
Дата выхаду: 1989
Рэдактар: Kupis Bogdan
Мастацкі рэдактар: Malarski Jerzy
Выдавец: Iskry
Памеры: 380 s.
ISBN: 83-207-0796-X
Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Грамадзтва
Copyright © 1989 by Marceli Kosman
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [5214]
Zabierając głos na temat mitów bałtyjskich oraz dyskusji nad nimi w historiografii nie można w sposób szczególny nie potraktować postaci Aleksandra Brucknera (1856—1939), wielkiego przedstawiciela naszej humanistyki. Wśród jego bowiem imponującego dorobku studia lituanistyczne zajmują miejsce szczególne. O tym zaś, że się nie starzeją, a w każdym razie należą do klasyki naukowej, świadczą liczne ich wznowienia. Wśród nich znalazła się książka o ludach i bogach dawnej Litwy, przez którą rozumiał również pokrewne jej plemiona Prusów, Jaćwięgów, Żmudzinów i Łotyszów. Stanowi to uzasadnienie niniejszych uwag, zastępujących typowo skonstruowany wstęp. (Zamiast wstępu, czyli o Aleksandrze Brucknerze, badaczu pierwotnej Litwy, fragment)
Каталёг: BTH
„Pogoń — herb W. Księstwa Litewskiego, wyobrażający w polu czerwonym pod czapką, czyli mitrą książęcą, jeźdźca zbrojnego w hełmie, z mieczem w prawej ręce, do cięcia podniesionym, a w lewej z tarczą, na której krzyż podwójny złoty. Koń pod nim biały, rozpędzony, okryty czaprakiem czerwonym, długim prawie do samych kopyt, z potrójną złotą frędzlą. Najdawniejszy rysunek tego herbu mamy z 1366 r. na pieczątce, znajdującej się na trakta... Болей »
Kiedy piszę te słowa, cykl historii powszechnych Ossolineum liczy już niemal dwadzieścia tomów; można więc mówić o cechach wspólnych dla całości oraz specyficznych dla poszczególnych zarysów. Różnice wynikają z miejsca, jakie w świadomości Polaków zajmuje dane państwo, wszak inaczej traktujemy Etiopię, Chiny, Francję, chociaż nie zawsze znajdowało to odzwierciedlenie w objętości woluminów. Autor pisząc o przeszłości obcego państwa m... Болей »