Касцюкевіч Мікола

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Мікола Касцюкевіч.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Kosman Marceli, Historia Białorusi

Historia Białorusi

Kosman Marceli

Месца выхаду: Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk

Дата выхаду: 1979

Рэдактар: Lergetporer-Jakimow Anna

Выдавец: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich

Выдавецтва/ друкарня: Ossolineum

Памеры: 405s., il., 23cm

ISBN: 83-04-00201-9

Катэгорыя: Гісторыя

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [437]; EEDC — [3191 (xero)]

Kiedy piszę te słowa, cykl historii powszechnych Ossolineum liczy już niemal dwadzieścia tomów; można więc mówić o cechach wspólnych dla całości oraz specyficznych dla poszczególnych zarysów. Różnice wynikają z miejsca, jakie w świadomości Polaków zajmuje dane państwo, wszak inaczej traktujemy Etiopię, Chiny, Francję, chociaż nie zawsze znajdowało to odzwierciedlenie w objętości woluminów. Autor pisząc o przeszłości obcego państwa musi mieć na względzie z jednej strony element subiektywny — zainteresowanie nim wśród czytelników, z drugiej zaś kwestię obiektywną, to jest znaczenie tegoż państwa w rozwoju cywilizacji ludzkiej, jego rolę na arenie międzynarodowej, udział w tworzeniu postępu.

Каталёг: BTH | EEDC

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Kosman Marceli, Orzeł i Pogoń

Orzeł i Pogoń

Z dziejów polsko-litewskich XIV-XX w.

Kosman Marceli

„Pogoń — herb W. Księstwa Litewskiego, wyobrażający w polu czerwonym pod czapką, czyli mitrą książęcą, jeźdźca zbrojnego w hełmie, z mieczem w prawej ręce, do cięcia podniesionym, a w lewej z tarczą, na której krzyż podwójny złoty. Koń pod nim biały, rozpędzony, okryty czaprakiem czerwonym, długim prawie do samych kopyt, z potrójną złotą frędzlą. Najdawniejszy rysunek tego herbu mamy z 1366 r. na pieczątce, znajdującej się na trakta... Болей »


Kosman Marceli, Litwa pierwotna

Litwa pierwotna

Mity, legendy, fakty

Kosman Marceli

Zabierając głos na temat mitów bałtyjskich oraz dyskusji nad nimi w historiografii nie można w sposób szczególny nie potraktować postaci Aleksandra Brucknera (1856—1939), wielkiego przedstawiciela naszej humanistyki. Wśród jego bowiem imponującego dorobku studia lituanistyczne zajmują miejsce szczególne. O tym zaś, że się nie starzeją, a w każdym razie należą do klasyki naukowej, świadczą liczne ich wznowienia. Wśród nich znalazła się k... Болей »