Plewa Jerzy, Nasze seło

Nasze seło

prawda i wydumane

Plewa Jerzy

Месца выхаду: Kuraszewo

Дата выхаду: 2023

Выдавец: Agencja Wydawnicza Ekopress

Памеры: 272 s.

ISBN: 978-83-67471-09-1

Катэгорыя: Мастацкая літаратура; Грамадзтва

Copyright © 2023 by Jerzy Plewa

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [5236]

Autor czterech popularnonaukowych, bogato ilustrowanych książek o wsiach w gminie Czyże: „Kuraszewo - lata minione", „Lady, Leniewo, Podrzeczany - na bielskim hostinciu”, „Kojły, Osówka, Szostakowo - tam, gdzie carowie bywali..." oraz „Czyże, Łuszczę -wsie królewskie”, które w ciekawej i przystępnej formie przybliżają lokalną historię, budząc zainteresowanie przeszłością i dziedzictwem Małej Ojczyzny. Autor artykułów o historii, języku i tradycjach wsi podlaskiej, uczestnik konferencji i sympozjów, na których popularyzuje tę problematykę. Laureat Podlaskiej Nagrody Naukowo--Literackiej za rok 2022. W kręgu jego zainteresowań jest przede wszystkim rodzinna wieś Kuraszewo i inne miejscowości w gminie Czyże. Od lat zapisuje przekazy ustne najstarszych mieszkańców, kolekcjonuje stare fotografie oraz archiwalne dokumenty. Książka „Nasze seło, prawda i wydumane" jest zbiorem opowiadań napisanych w gwarze wsi Kuraszewo, których treść częściowo bazuje na opowieściach najstarszych mieszkańców gminy Czyże.

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Plewa Jerzy, Czyże, Łuszcze

Czyże, Łuszcze

wsie królewskie

Plewa Jerzy

Czyże, dużą podlaską wieś i będące niegdyś Czyżowskim przysiółkiem niewielkie Łuszczę łączą ze sobą bliskość położenia, wspólna historia i nierzadko również rodzinne związki. Obydwie miejscowości swój dzisiejszy kształt zawdzięczają królewskim postanowieniom sprzed kilkuset lat. Od czasów XVI-wiecznej pomiary włócznej w historii tych strzeleckich i osocznickich wsi często przewijają się imiona królów I Rzeczypospolitej. Zachowało się ni... Болей »


Plewa Jerzy, Kojły, Osówka, Szostakowo

Kojły, Osówka, Szostakowo

Tam, gdzie carowie bywali...

Plewa Jerzy

Czytając szkolne podręczniki, można odnieść wrażenie, że wszystko co ciekawe i ważne w historii toczyło się gdzieś daleko, natomiast w takich wsiach, jak Kojły, Osówka czy też Szostakowo miało miejsce jedynie prozaiczne, codzienne życie. W istocie jednak każda, najmniejsza nawet miejscowość, ma swoją własną historię, szczególnie ważną dla ludzi tam mieszkających. O losach takich małych ojczyzn również należy pamiętać, bo to z nich skład... Болей »


Plewa Jerzy, Lady, Leniewo, Podrzeczany

Lady, Leniewo, Podrzeczany

na bielskim hostinciu

Plewa Jerzy

Lady, Lenewo i Pudryeczany, bo takie nazwy w miejscowej gwarze noszą miejscowości znane kiedyś również jako Lada, Ladka, Lenów, Lenowo, Porze-cze i Podrzecze, to dzisiaj ciche, położone na uboczu wielkiego świata, wsie. Przed laty toczyło się w nich bujne życie, a istniejące w Ladach i w Leniewie dwory były miejscami znanymi nie tylko w najbliższej okolicy. Obecnie po zabudowaniach dworskich nie pozostały nawet fundamenty, a i świadomoś... Болей »


Plewa Jerzy, Kuraszewo

Kuraszewo

lata minione

Plewa Jerzy

Kuraszewski żniwiarz zbierający przed stu laty przy pomocy sierpa plony swojej ciężkiej pracy rolnika zapewne w najśmielszych swoich wyobrażeniach nie mógł sobie przedstawić, jak zmieni się jego „mała ojczyzna" w ciągu zaledwie wieku. Dotychczas przez całe stulecia kuraszewianie prowadzili prawie że niezmienne życie, przerywane jedynie wojnami, epidemiami i innymi klęskami elementarnymi niezależnymi od wiejskiej społeczności, a traktowa... Болей »