Арашонак Арцём

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Арцём Арашонак.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Рудкоўскі Пётр

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Пётр Рудкоўскі.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Plewa Jerzy, Czyże, Łuszcze

Czyże, Łuszcze

wsie królewskie

Plewa Jerzy

Месца выхаду: Czyże

Дата выхаду: 2023

Рэдактар: Plewa Jerzy

Выдавец: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

Выдавецтва/ друкарня: Agencja Wydawnicza Ekopress

Памеры: 360 s.

ISBN: 978-83-67-471-02-2

Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура; Грамадзтва

Copyright © 2020 by Gmina Czyże

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [5198]

Дадатковая даведка: Wydawnictwo finansowane ze środków gminy Czyże.

Czyże, dużą podlaską wieś i będące niegdyś Czyżowskim przysiółkiem niewielkie Łuszczę łączą ze sobą bliskość położenia, wspólna historia i nierzadko również rodzinne związki. Obydwie miejscowości swój dzisiejszy kształt zawdzięczają królewskim postanowieniom sprzed kilkuset lat. Od czasów XVI-wiecznej pomiary włócznej w historii tych strzeleckich i osocznickich wsi często przewijają się imiona królów I Rzeczypospolitej. Zachowało się niemało królewskich dokumentów, pisanych zarówno po polsku, jak i po rusku, które dotyczyły obydwu osad. Jeszcze więcej rękopisów zaginęło w odmętach historii. Pamięć o dawnych czasach, o zabytkowej, drewnianej cerkwi, którą przed kilkudziesięciu laty strawił pożar, jest wciąż obecna w zbiorowej pamięci mieszkańców wsi. Czyżowianie do dnia dzisiejszego są dumni ze swej wielowiekowej historii, zarówno tej z czasów I Rzeczypospolitej, jak i późniejszej. Upływający czas sprawia jednak, że wiele szczegółów z kilkusetletnich dziejów miejscowości odchodzi w niepamięć. Niniejsza książka służy jedynie przypomnieniu najważniejszych faktów z bogatej historii, gdyż pełne opisanie tego wszystkiego, co wydarzyło się w Czyżach i w Łuszczach, z pewnością wykracza poza ramy niniejszego wydawnictwa. (Jerzy Plewa, Przedmowa, fragment)

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Plewa Jerzy, Nasze seło

Nasze seło

prawda i wydumane

Plewa Jerzy

Autor czterech popularnonaukowych, bogato ilustrowanych książek o wsiach w gminie Czyże: „Kuraszewo - lata minione", „Lady, Leniewo, Podrzeczany - na bielskim hostinciu”, „Kojły, Osówka, Szostakowo - tam, gdzie carowie bywali..." oraz „Czyże, Łuszczę -wsie królewskie”, które w ciekawej i przystępnej formie przybliżają lokalną historię, budząc zainteresowanie przeszłością i dziedzictwem Małej Ojczyzny. Autor artykułów o historii, języku ... Болей »


Plewa Jerzy, Kojły, Osówka, Szostakowo

Kojły, Osówka, Szostakowo

Tam, gdzie carowie bywali...

Plewa Jerzy

Czytając szkolne podręczniki, można odnieść wrażenie, że wszystko co ciekawe i ważne w historii toczyło się gdzieś daleko, natomiast w takich wsiach, jak Kojły, Osówka czy też Szostakowo miało miejsce jedynie prozaiczne, codzienne życie. W istocie jednak każda, najmniejsza nawet miejscowość, ma swoją własną historię, szczególnie ważną dla ludzi tam mieszkających. O losach takich małych ojczyzn również należy pamiętać, bo to z nich skład... Болей »


Plewa Jerzy, Lady, Leniewo, Podrzeczany

Lady, Leniewo, Podrzeczany

na bielskim hostinciu

Plewa Jerzy

Lady, Lenewo i Pudryeczany, bo takie nazwy w miejscowej gwarze noszą miejscowości znane kiedyś również jako Lada, Ladka, Lenów, Lenowo, Porze-cze i Podrzecze, to dzisiaj ciche, położone na uboczu wielkiego świata, wsie. Przed laty toczyło się w nich bujne życie, a istniejące w Ladach i w Leniewie dwory były miejscami znanymi nie tylko w najbliższej okolicy. Obecnie po zabudowaniach dworskich nie pozostały nawet fundamenty, a i świadomoś... Болей »


Plewa Jerzy, Kuraszewo

Kuraszewo

lata minione

Plewa Jerzy

Kuraszewski żniwiarz zbierający przed stu laty przy pomocy sierpa plony swojej ciężkiej pracy rolnika zapewne w najśmielszych swoich wyobrażeniach nie mógł sobie przedstawić, jak zmieni się jego „mała ojczyzna" w ciągu zaledwie wieku. Dotychczas przez całe stulecia kuraszewianie prowadzili prawie że niezmienne życie, przerywane jedynie wojnami, epidemiami i innymi klęskami elementarnymi niezależnymi od wiejskiej społeczności, a traktowa... Болей »